• |
ide | kryesore

Trump: Do të vendos tarifa shtesë ndaj Kinës nëse nuk arrihet marrëveshja

Planet

Nëse nuk arrihet marrëveshja për tregti me Kinën, presidenti amerikan Donald Trump është shprehur se do të vendosë tarifa shtesë.


“Unë do të shtoj tarifat, masa shtesë, nëse nuk arrihet një marrëveshje”, ka thënë Trump në një intervistë për rrjetin Fox.Ai e ka lënë të hapur mundësinë e arritjes së ndonjë pajtueshmërie me presidentin kinez, Xi Jinping, në Samitin e 20 vendeve më të industrializuara, (G20), që do të mbahet në Japoni gjatë kësaj fundjave. Kina dhe Shtetet e Bashkuara janë përfshirë në tensione tregtare, pas vënies së tarifave nga të dyja palët, dhe dështimit të bisedimeve për arritje të ndonjë marrëveshjeje.

Trump ka thënë gjatë intervistës se Kina e di çfarë i duhet SHBA-së për të funksionuar marrëveshja. Presidenti amerikan ka thënë se nëse Uashingtoni nuk është në gjendje të arrijë marrëveshje tregtare me Pekinin, plani i tij është është që të zvogëlojë biznesin me Kinën.

I pyetur rreth asaj se kompanitë janë duke zhvendosur prodhimin nga Kina në Vietnam, Trump ka thënë se Vietnami e ka trajtuar SHBA-në edhe më keq sesa Kina.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *