• |
ide | kryesore

Dy faktet/ Bllofi i Ramës për gjyqin me BILD

Arkiva, Kryesore

Porocesi gjyqësor që Edi Rama shpalli pak ditë më parë ndaj tabloidit të madh gjerman BILD dhe gazetarit Peter Tiede mund të rezultojë një bllof, sa për të justifikuar propagandën elektorale pas publikimit të përgjimeve dhe për t’u hedhur hi syve ndërkombëtarëve, që janë të shokuar nga ato që kanë dëgjuar me veshët e tyre.

Megjithëse kryeministri shpalli me pompë se këtë radhë do të ishte një gjykatë gjermane ajo që do të vendoste drejtësinë në vend, megjithëse ai pajtoi për këtë qëllim një prej avokatëve më të shtrenjtë dhe të njohur në atë vend, Matthias Prinz, CV-ja e të cilit është mjaft e pasur në mbrojtjen e VIP-ave si David Beckham, familja mbretërore suedeze, Audi, T-Mobile, princesha e Hanoverit etj, ai nuk ka hedhur asnjë hap konkret në këtë drejtim.


Lexo më tej:

Gjyqi me BILD/ Kush është avokati i Ramës që mbron milionerët (FOTO)

Këtë e konfirmoi edhe Flutura Kusari, Këshilltare ligjore në Qëndrën Europiane për Lirinë e Shprehjes në Gjermani. Ajo ishte pak ditë më parë pjesë e delargacionit të 7 organizatave më të mëdha botërore për lirinë e medias, që ishin në Shqipëri dhe patën një takim me Edi Ramën. “Kryeministri na u zotua se nuk do të kishte padi gjyqësore ndaj gazetarëve” ,tha ajo në një intervistë televizive për Fax News.

Po ashtu kjo qendër është informuar se nuk ka ende asnjë padi në gjykatat gjermane kundër gazetarit Peter Tiede. Pra ende sot kur flitet për procese dhe zbardhje të së vërtetës në një demokraci të konsoliduar si ajo gjermane, nuk ka nisur asnjë procedurë në atë vend. Rama thjeshtë i ka dhënë avokatit të miliarderëve, Matthias Prinz prokurën për ta shqyrtuar në emër të tij këtë çështje. 

Por avokati gjerman ka mundësi që edhe t’i thotë se këtu nuk ka çështje për të çuar në gjykata, se përgjimet janë të vërteta dhe të ligjshme, se ato përbëjnë interes publik dhe jo prekje të privacisë së ndokujt dhe afera të mbyllet.

Në këtë mënyrë procesi mes BILD dhe kryeministrit shqiptar evitohet, por edhe ky i fundit e arrin qëllimin duke u shtirur në kulmin e skandalit se ai ishte i bindur në pafajësinë e PS në vjedhjen e zgjedhjeve dhe prandaj po kërkonte drejtësi. Pra nuk përjashtohet versioni që e gjithë çështja e gjyqit me BILD të jetë thjeshtë një lëvizje propagandistike.

©Lapsi.al 

Intervista e plotë e Flutura Kusari Këshilltare ligjore në Qëndrën Europiane për Lirinë e Shqprehjes në Gjermani 

23 Comments

 1. Komandanti i Pergjithshem so ta kete jedhur ne ndonje gjykate imagjinare, nga ato me PPP. Kur mori vesh se s’koshte gjykate me koncension ne Gjermani…. Rama tha “Kam pun'”

 2. Ka bere gje me shume se propaganda, fyerja dhe perqeshja e kundershtarit, apo mashtrimi ne keto 6 vjet qe eshte ne pushtet? Ah po, ka bere kaq shume PPP ne te gjitha fushat, saqe ka shkaterruar cdo gje.

 3. KY RAMA NUK KA PROBLEM CFARE KA NDODHUR PO KETE E BENE SI PRESION SOT QE NESER TE MOS JAPIN SKANDALET QE PO BEN SOT NESER PASNESER AI NUK KA PROBLEM SE CFARE KA BER PARA 3-VITESH PROBLEMI I TIJ ESHTE SE AI CDO VEPRIME E BENE NE KUNDERSHTIM ME LIGJET VJEDHJE SKANDALE MBJELLJE HASHASHI KRIME SHTYPJE TE MEDIAS DHE KETE E BENE QE KETU E PAS TE MOS E MARRE KUSH NE GOJ SE JU COJ NE GJYGJE ME AVOKATET ME TE MIRE NE BOT KY ESHTE PRESION PER GAZETARET NE TE ARDHMEN JO NE TE SHKUAREN KY ESHTE NJE I KLONUAR NE SOZITE E KOMUNIZMIT QE CDO GJE E BENE NE SHERBIM TE SEKTIT TE TIJ JO JO JO SOCIALIST POR SEKT,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 4. U lodhe shume o Lapsi! E kuptuam qe sekonden e pare qe ishte per propagande dhe per konsum te brendshem. Megjithate mire ben se ka dhe idiote verdalle.

 5. Pyesni Shkelzen Berishen se ai humbi 600.000 dollare(thuhet si i pagoi Taci oil) ne gjyqin me gazetarin amerikan per filmin e “qente e luftes” qe Hollivudi e beri per familjen mafioze Berisha.

 6. Ai film ishte per familjen mafioze te Pentagonit. Askund, qofte dhe indirekt nuk permendet familja Berisha. Madje ato befasohen me cmimin e ulet qe moren per fishek dhe askund nuk thuhet qe dhane rryshfet qe cmimi te ishte aq i ulet, qe do te thote se vlera e kontrates me shqiptaret ishte qesharake, kocka ku jane lepire: Pinari, Artan Hoxha, Delijorgji, Trebicka, Mediu , Shkelzeni dhe dhjetra te tjere te perfshire. D.m.th jane lepire me shifra qe Rama i le bakshish. Shikoni tunelin e Arbrit se ka rrezik te ndodhe nje Mega Gerdec, sepse Rama do te vjedhe me qindra milion euro.

  1. Po mo berti po. Kosto e ulet ishte, sepse kishte abuzim. Sepse ishin mallra te skaduara (fishek) qe i ripaketoni. Abientet e ripaketimit ishin skandaloze dhe per kete shkak pati dhe 27 viktima.
   Te duket normale ty kjo

   1. Une them ate qe pashe nga filmi. Dy amerikanet gezohen qe ja futen shqiptareve me cmim qesharak. Pjesa e aksidentit nuk ka lidhje, sepse edhe po mos kishte vjedhje do ndodhte. Ketu rrezikun e gerdecit e ke kudo, perdite, sepse shqiptaret tallin masivisht trapin me rregullat e sigurimit teknik. P.sh, ke linja te tensionit te larte qe varen neper pallate, ne kundershtim me ligjin dhe teknike interneti, pa mjete mbrojtese qe vdesin dhe prap njesoj vazhdohet. Nuk po them qe eshte normale, sigurisht qe mund te kete qene i perfshire Shkelzeni, por filmi nuk e thote ne asnje moment.

   1. O bytheqire qe shkruan me 100 emra, ngaqe nuk ke bythe me perballu debatin. Je super idiot dhe legen. Sapo ma tha dhe motra jote

 7. Nuk e kuptoj se c’lidhje ka Berisha me kete ceshtje. Berisha ka marre fund, eshte terhequr nga politika qe para 6 vitesh dhe e ka lene trashegimtarin e tij. Nese Shkelzen Berisha ka paguar demshperblim per padine qe i ka bere gazetarit, aq me shume do duhet te paguaje KM nese me te vertete merr guximin te beje padi ndaj Tiede. Por, duke mos qene militant i asnje partije, mendoj se kjo iu eshte hedhur per konsumim militanteve per te patur nje arsye per t’u zene. Shkurt budallalleku i rradhes si shume te tjere.

 8. Kam bere nje koment per kete ngjarje pak dite me pare. E kam thene qe do dale flluske per disa arsye:
  1. Pergjimet jane realizuar ne shqiperi dhe nese do merren si prove i nenshtrohet legjislacionit shqiptar, gjykata gjermane nuk ka juridiksion dhe kompetence.
  2. Personazhet jane nenshtetas shqiptare dhe i nenshtrohen legjislacionit shqiptar, nuk ka juridiksion gjykata gjermane
  3. Veprat referuar pergjimeve jane realizuar ne territor shqiptar, nuk ka juridiksion gjykata gjermane.

  Qershia mbi torte dhe fakti

  4. Kryeministri i lajthitur shqiptar pretendon te padise per nje ceshtje te juridiksionit shqiptar nje shtetas gjerman ne nje gjykate gjermane. Nese ketij gomarit shqiptar i eshte shkelur ndonje e drejte ose eshte cenuar ne personalitetin e tij te lajthitur, do te duhej ti drejtohej Gjykates europiane per te drejtat e njeriut.
  Edhe sikur te ndodhe, une vertete uroj te ndodhe, Gj.e.d.nj. jo vetem do ta nxjerre fajtor te cmendurin aventurier karominister por jam i duhet tek demshperblimi kujt do ja ngopin…….
  Meqe jemi ke e rrujtmja: Mos e rruj
  .ARIN o .AR se .ARIN do hash kete rradhe…..

 9. Po mire mo shpellare pse peteri ishte aq shume i shqetesuar per padine qe po pregatitet nga Avokati,aq shume i shqetsuar u tregua piteri sa na beri si lulu qe ky rama po mer nje avokat te shtrenjte,na tha ku i gjen parate rama dhe ju te gjithe si shpellare i dhate ketij peterit mbeshtetje,po nuk e pyetet qe sa miliona euro mori nga lulu per te nxjere gjoja pergjimet e prokurorise

 10. Po si mor militant socialista nuk ngelet njeri pa share. Para partia dhe realizmi socialist skipetar…ju qiftshin listen e dasmes fshatar te lumtur

 11. Padia e Edvinit dhe namuzi I vejushes…

  ….Na ishte njehere ne nje fshat nje grua e bukur qe kishte mbetur e veje.
  Nje burre qefli I madh ne fshat I vihet pas qe ta fuse ne dore.Nuk le mjet pa perdorur,derisa vejusha nje dite dorezohet dhe perfundon me kete bandillin me aren e misrit…
  ……Pasi mbarojne pune,ndersa vejusha lidhte ushkuret e dimive,ky burri dallon nje kobure,te cilen vejusha e merr dhe e vendos ne brez.
  Po kete c’e ke?- e pyet jarani.
  Po ja – I pergjigjet vejusha- e mbaj per namuz!…..
  …Keshtu edhe kjo puna e Edvinit tone me Bild…..

 12. Deklaratat e rame bastardit jane per idiotat e tije jugore qe ulin breket sa here qe Enveri i rralles ka nevoje .
  Rrace e trashe me origjine turke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu