• |
ide | kryesore

DETAJET/ Opozita proteston masivisht dhe paqësisht në Tiranë

Kryesore, Lajme

Ka qenë paqësore protesta e 10-të kombëtare e opozitës në qendër të Tiranës. Ajo nisi para kryeministrisë me disa simbolika ku janë ironizuar zgjedhjet e 30 qershorit. Në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” ishin vendosur kuti votimi të cilat janë mbushur me vota ku shkruhej “Rama ik”. Të tjerë të rinj kishin vendosur në gojë fasha të zeza me logon e ERTV për të simbolizuar censurën qeveritare. Një tjetër i ri ishte marrë me vete edhe 2 gomerë për të ironizuar trajtimin që qeveria i bën popullit. Rreth orës 21 në shesh kanë mbërritur edhe krerët e opzoitës, Basha e Kryemadhi.


Para protestuesve që ishin mbledhur në Bulevardin në qendër të Tiranës, kreu i PD-së Lulzim Basha u shpreh se 30 qershori ishte një referendum popullor kundër së keqes. Sipas tij, kjo datë është monument i lirisë dhe qytetarisë së shqiptarëve.


“Me rezultatet që prodhoi 30 qershori, shqiptarët refuzuan të keqen, izoluan krimin, ndëshkuan korrupsionin. 30 qershori ishte një referendum kundër së keqes. Edi Rama vetë kandidoi, vetë votoi, vetë numëroi dhe, prapë, vodhi vota, por ai nuk mundi dot të fshehë braktisjen dhe refuzimin e tij nga populli – tha Basha, I cili vuri në dukje se 85 % e shqiptarëve e refuzuan regjimin e tij. Refuzuan krimin dhe korrupsionin, refuzuan varfërinë dhe mungesën e shpresës” – tha Basha.

Në fjalimin e tij para protestuesve tek kryeministria, kreu i PD-së i dërgoi edhe 2 sinjale kryeministrit Rama se nuk do të ketë zgjidhje të krizës bazuar në pazare dhe pa u dënuar ata që vodhën votat.

“Kriza duhet të zgjidhet dhe do të zgjidhet me parime, dhe jo me pazare. Kjo krizë do të zgjidhet duke i dhënë fund pandëshkueshmërisë. Ata që e kanë sjellë vendin në këtë vend, ata që sollën krimin në politikë, ata që u korruptuan, nuk do të dalin nga kriza si shpëtimtarë, por si përgjegjës. Vetëm kjo e shpëton të ardhmen evropiane të Shqipërisë: Nxjerrja e politikanëve të lidhur me krimin para drejtësisë së pavarur. Vetëm drejtësia përmes ligjit” – tha Basha.

Kryetari i opozitës Lulzim Basha u bëri thirrje shqiptarëve nga protesta e opozitës të besojnë tek vetja e tyre për t’ia dalë në misionin e vështirë për liri dhe demokraci.

“Dinjitetin nuk do ta gjejmë duke bërë viktimën. Forcën nuk do ta gjejmë duke fajësuar të tjerët. Shpëtimi nuk do të na vijë nga jashtë. Zgjidhja nuk do vijë me magji. Punën nuk do të na e bëjnë të tjerët. Në rrugën tonë do të kemi ndihmën e miqve. Në betejat tona nuk do të jemi vetëm, por beteja është e jona” – tha Basha.

Protesta e opozitës vijoi me një marshim drejt parlamentit dhe më pas u mbyll në selinë e PD-së. ©LAPSI.al

36 Comments

 1. Shume gjetje “brilante”me ata gomeret,njeri ishte Mul Noka po tjetri nuk e kuptova kush ishte Berisha apo Basha!!!

 2. Filluan këta Dylberistat- Mavi të turnit të tretë ti bien me dorë …
  tastierës! Populli është zgjuar nuk është më dele o pederasta që lëpini kockat e padronit!

  1. ti thjesht ke ndryshu lepirese o enverist inkoshient. ik vazhdo lepija plakut sali dhe buratinit te tij bash bashke me transin Mona.

 3. Cili ishte mesazhi I luluse ne kete protesten e 16 shkurtit na e thuaj ti gruaja e salihut se ti kupton o rrotekari

  1. O të mjerë po për çfarë mesazhesh flisni ju o pederasta trushpëlarë, për kazanë, tepsi, kadri,filxhanë,mos e rruaj, mos e çaj, kush i përçon këto mesazhe Skizofreni me benevrekë, Tualet Palla, Elisa Spirovërra, Ulqiu apo akullorja e Durrësit.se përdesh harrova kopilin nga Tërpani që rren edhe të vdekmit!

 4. Mesazhi ishte : Fajin e kane shqiptaret.
  Kush nuk u bashkua deri tani me kauzen e zgjedhjeve te lira, eshte nje idiot e shkuar idotit dhe nuk i ben derman as Zoti, jo me Basha, pa e gjetur mendjen e vet. Eshte akoma ne kohe!
  Basha do bej detyren, por ne e kemi akoma shansin me bere gjemen. Te shkaterrojme keshtjellat e krimit dhe pushtetit te krimit!
  Basha do takoje 5 intelektuale, do bej nje program me shendetesi falas, me fshirje automatike qurrash( se ju qurrash jeni) etj.
  Nese i bashkohemi nje inercie anti pushtet-krim, qe mbeti e gjalle nga fjalimi i sotem i Bashes, do kete ndonje shans Shqiperia, perndryshe Basha me shoke do nenshtrohen dhe do gjejne nje zgjidhje te bute qe na shkaterron perfundimisht. Atehere Bushati do ndertoje nje portal diskutimesh, sesi mund te largohemi nga Shqiperia, ose ku mund ta gjejme tagjine me te mire.

  1. lum si ti qe e ke kuptuar qe duhet me u bashku me kauzen e zgjedhjeve te lira, me dashnoret e zgjedhjeve te lira Saleh 96′ e Bash ristanin. Karagjoz, merr leket e mos i caj karin njerezve duke i quajtur idiot se ta siguroj jan shum te zgjuar se ty.

   1. Merr karin e rilindjes ne bythe dhe mos fol per njerezit, se nuk mbrohen njerezit nga bytheqira servile si puna jote.

    1. te shkerdhej gjith familjen o fisqir, o kebab 80-leksh, o suflak. ti je me fisqiri ketu nga te gjith. ti je i degjeneruar e mezi pret te te qin gjith grat e fisit. jam i sigurt se kur lexon keto qe po shkruj per grat e fisit tend, ti je duke u masturbuar e duke menduar se ne ca pozicionesh e ca vrime po ti shkerdhej un. ti per nje suflak o moterqir e fisqir je gati te shpartallohesh nga te gjith. ti per padronin tend qe e ndjek si zagar i besnik, per saleh karfishkurin te i nxjerr ne shehs gjith grat e fisit e te familjes, edhe sumen tende biles. Fisqir i degjeneruar e pervers. te eshte ber rilindja si kompleks i edipit o varikars, o ver llapa qe ngele duke u nxjerr bythen dhe llapen te gjitheve. mjeran antikapat.

  2. Kauza e zgjedhjeve te lira qe udhehiqet nga Saliu, Basha, LSI. sidomos kjo e fundit qe gjith elektoratin e ka fal idealit te zgjedhjeve te lira.

 5. Na jepni nje statistike sa demonstrues kishin zbatuar porosine e kryetar Lulit per te prure nenat dhe motrat ne proteste se gomeret u mor vesh se per cfare i kisht mare.

 6. Me te mor malli per kohet kur cunat e PDhit ia msyshin me arkivol kministrise.
  Nje gjo e kane kto qe rrine kaq urte.

  Ah edhe nji gjo tjeter. Kur do e leje politiken ai thithuqi antikomunist.

  Edhe nji gjo tjeter te fundit. Po Rama kur do iki?

 7. mua me vjene keqe per puntoret hallexhinj qe mbeten duje pastruar mbeturinat e kwtyre. se keta nuk njohin koshin qe eshte per mbeturina kwta njohin lumenj.perua.kanale edhe anes rruges.
  kush shan e di vete ?

 8. Krahasoni llogjikën e faktet për të cilat foli Basha, me fjalimin skandaloz të karagjozit Rama në Kuvend..
  A patë ndonjë socialist apo opozitar deputet që ta duartrokiste Ramën ?
  Të gjithë dukeshin të trembur e të lemeritur me marrëzitë e tij.
  Ndërkaq për të dhjetën herë, bulevardi më i madh i Tiranës, që nga busti i Skënderbeut e deri tek sheshi Nënë Tereza , me një numur gjithmonë në rritje të protestuesve, gjëmon nga thirrjet Rama ik.
  Sa mjeranë duken ca morra të kuq që bëjnë si anonimë komente me pagesë, si ata që lyen gishtin me bojë për të dëshmuar se votuan për Ramën nga frika se mos humbasin vendin e punës.

  1. vazhdo masturbo mendjen tende e te shpellareve te tjer. jeni ber mjeran fare. sdini ca thoni e keni fillu e kopjoni bashen, dmth genjeni veten ne fillim qe te genjeni te tjeret me mir. vazhdoni keshtu, e keni fix.

 9. Ronina dhe neri nuk na perkthyen dot mesazhet qe lulu tha sot para 4780 shpellare ne shesh te zakonshmit,neri flet per vota te vjedhura,por nuk thot si I ka vjedhur lulu votat per kryetar bashkie dhe kryetar te pd,kete tregojua shpellareve te tu o neri bythlepirsi me I ri I salihut,sot ne darke neri gjej nje shishe bosh shko te salihu dhe mbaja sa te shurroj,mos harro

  1. Me siguri 4780 duhet ta ngaterrosh me numrin e rrenjeve te kanabisit qe trafikanti Tahiri (emeruar rastesisht minister), shperndante cdo dite. Sa per shpellaret, imagjinoj qe ti e quan veten “kullar” (ne sensin qe je rritur ne ndonje kulle 40-kateshe te Tepelenes). Fjala “kullar” ben rime me fjalen kar cka te pershkruan me se miri ty dhe rracen tende te ndyre qe ju mban goja era mut.

 10. Me e bukurs ishte kur gazetari i Faxnews pyeste protestuesit si ju duket simbolika qe ka zgjedhur PD sonte dhe ata te shkrete si injorante dhe te pashkolle nuk e dinin kuptimin e fjales simbolike dhe pergjigjet ishin humor pa limit dhe gazetari i ndihmonte duke theksuar qe per gomeret e kam fjalen dhe prape pergjigjet ishin te nivelit nen zero,”lum”PDja per militantet qe ka!!!!

 11. Dikush nga komentiesit pyet: Po Rama kur do iki? Me habit budallalleku i militanteve qe akoma vazhdojne t’i shkojne pas nje te ikuri. Rama ka ikur ne shume kuptime. Ikja ka filluar qe nga ndryshimet fizike, ka vazhduar me 30 qershorin ku vetem 25% e njerezve qe jetojne ne Shqiperi mori pjese ne votime, ka vazhduar me Samitin e Poznanit ku askish nuk ia vari dhe u detyrua t’i nderpriste biseden Merkelit me Zaevin per te marre sadopak vemendje qofte edhe si i paedukate. Ikja duket qartazi edhe ne protestat ne Tirane ku qindra mijra njerez “pushtojne” bulevardin. Qendrimi i tij eshte vetem ceshtje kohe, me nje fjale sa do te vazhdoje rrokullisja deri ne mometin qe te rrezohet per te mos u ngritur me, kuptohet politikisht.

  1. o Bilo, ke nja 6 vjet me kete muhabet. sa me shum e thua ti dhe shoket e tu qe Rama ka ikur e ka marr fund, aq me shum duket sikur i zgjaten ditet e pushtetit Rames. Mos folni me se qekeni ters.

 12. Edhe ju aty ne opozite do rrini persa kohe do vazhdoni me matematiken e Lulit. Vetem ju shikoni “qindra mijera” ne shesh. Aty jane gjithmone po ai grup i militanteve te bashkive qe do te zvogelohen sapo bashkite ti marrin majtoshet.

 13. Ky Basha eshte genjeshtar i madh dhe qe dallohet. te genjen sy per sy, vazhdon genjen pa turp, i plasi cipa neper genjeshtra dhe prap ka njerez qe e ndjekin. tha qe nqs PS ben zgjedhje me 30 qershor, si ky si Mona do dilnin perfundimisht nga politika. Aty jan akoma. E ka rrezuar Ramen 10 here deri tani, vec se Rama aty akoma. Thot qe me mua jan 85% e shqiptareve (perfshir gjith emigrantet dmth) sepse nuk votuan Ramen dhe sipas llogjikes se Bashes do votonin Bashen po te merte pjes ky i fundit. Dmth eshte si te dali Edi Rama ne dritaren e kryeministris, te numuroj ato ca mijra njerez qe jan mbledh te mitingu i Bashes e te thot qe 99,3% e shqiptareve jan me mua se skan dal te mitingu i Basha-Mones. llogjik kari, pasi shumica e shqiptareve i ka bojkotuar te gjith si klas politike, si te vjetrit qe ka riliondur apo rimisheruar, si te vjetrit e republikes se re. Keshtu qe, dilni ne shesh, ne mejdan, bashk me militantet tuaj, therruni, vrituni derisa te shuheni si establishment. JU PO PUNONI TE GJITH KUNDER REFORMES NE DREJTESI, PASI DREJTESI PER JU TE GJITH DO TE THOT BURG.

 14. O ti AL sot te shtepia e salihut shishen me vete dhe prit te dera,kur te therrasi kulici shko dhe mbaja shishen salihut kur te shurroje,ki kujdes,o kopili I kodoshit salih

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.