• |
ide | kryesore

Postimet e fundit në Facebook/ Ç’i ka ngjarë Ilir Metës?

Arkiva, Kryesore

Presidenti i Republikës ka befasuar shumë nga ndjekësit e tij në rrjetet sociale me postimet e ditëve të fundit. Këtë të enjte në mëngjes ai u shfaq në Facebook me një fanelle të skuadrës së njohur skoceze Celtik i Glasgout, nën të cilën vuri diçiturën : “Once you’re a Celt you’re always a Celt … Hail Hail🍀🍀” (nëse jeni një herë një celt, ju jeni gjithmonë një celt).

Por me kurioze ishte ajo që postoi dje në Facebook. Nga Sarajeva ai u shfaq në një video duke mbajtur në dorë një qen boshnjak, Darkon.


Përpos faktit se e gjitha dukej fallco, imazhet kishin ngërç, madje gjatë gjithë kohës Meta e hidhte mbi llërë Darkon e gjorë sikur të qe një bebe që po e përkundte për gjumë, mesazhi i tij se macet nuk shkojnë me qentë, nuk u kuptua nga askush.

Një mesazh, jo në stilin e zakonshëm, as të vetë Metës e aq më pak në traditën e postit që mban, me gjysëm ironi dhe gjysëm sarkazëm, kreu i shtetit i dërgoi edhe protestuesve të opozitës përpara mitingut të tyre të fundit…Ju lutem dhe për sa më pak zhurmë sot, në respekt të organizatës socialiste në KQZ, që po punon ditë e natë të përputhë rezultatet, me tejkalimet e shfrenuara që vazhdojnë çdo moment” shkroi ai.

Po e çuditshme qe dhe videoja duke notuar në det, siç bënte dikurë Sali Berisha kur ishte në pushtet, ku dukej një ironi direkte për kryeministrin Rama:” MOTTO OF THE DAY! Më mirë në det, se në pishinë!

Kjo puna e notit me sa duket i ka mbetur kunjë presidentit, i cili edhe një një letër publike drejtuar Edi Ramës, pasi ky nuk i shkoi në takim para zgjedhjeve shkruajti: “I dashur Edi, Ti më ke privuar padrejtësisht, si në planin institucional, ashtu edhe në atë njerëzor, nga mundësia për t’u takuar bashkë.

Jam thellësisht i indinjuar dhe njëkohësisht i brengosur që pritjes sime sot, nga ora 05:00 e mëngjesit ti iu përgjigje me një të larë në pishinë vetëm 200 metra larg Presidencës”. Po në të njëjtën letër Meta doli nga stili presidencial duke hartuar një tekst ku bëhej ironi me dashurinë e dy liderëve të majtë për doktorin, nuk harrohej të përmendej Ramiz Alia dhe së fundi mbyllej me thirrjen: “Ndaj të lutem Edi tregohu vizionar, reflekto dhe mos na zhgënje”.

Të gjitha këto evenimente, që klikohen lehtë në faqen e Ilir Metës në Facebook, kanë yshtur shumë njerëz të pyesin? Ç’i ka ngjarë presidentit? Çfarë ka ndodhur që ai ka dalë nga shinat e veta normale? Pse ky ndryshim kur Ilir Meta është një politikan me fjalor të reduktuar, me fraza të shkurtra dhe të kujdesshme, që nuk ka shpërthime që tërheqin vëmendjen, por nuk bën pothuajse kurrë lapsuse?

Pas këtyre pikpyetjeve duket qartë se ka një thyerje drastike në mënyrën e komunikimit të një politikani tipik si presidenti aktual. Kundërshtarët e tij thonë se “Ilir Meta kërcen si prifti nga belaja” para ndonjë rreziku që po i kanoset, ata që e mbështesin ia atribuojnë atë euforisë pas dështimit që pësoi Rama në 30 qershor. Këto janë spekulimet kryesore.

L’image contient peut-être : une personne ou plus, personnes debout, océan, plein air et eau

Por ajo që të gjithë shpresojnë të mos ndodhë është që edhe një politikan që ka ditur ta ruajë fasadën serioze, të mos ketë rënë viktimë e politikës spektakël që e ka kthyer në normë Edi Rama.

Rama sillet kështu sa herë është në hall. Por duhet pranuar se ai ka një lloj talenti për të aktruar gjë që e ushtron prej vitesh. Prandaj Ilir Metës nuk i leverdis ta kopjojë vëllain e tij armik, jo vetëm për faktin se këtë gjë e bën më keq sesa ai, por edhe për interes publik: sepse shndërrimi i politikës në spektakël, në këto anë, ka kuptimin e një personazhi hajdut dhe bandit, që ngaqë nuk do ta thërrasin me emrin e vërtetë, u kërkon shqiptarëve ta trajtojnë si klloun.

©Lapsi.al

18 Comments

 1. do me bo si i cmendur, passi do ti shpetoje drejtesise ….. e tha edhe vete kur akuzoi Sorosin, me beni analizat psikologjike. Mona ktej thote qe eshte milardere se ka pas baben brigadier. Tik Tak Tik Tak mother fuckersa…..do zoti na fusin mrena dhe Berishovicin, Rambon dhe Monen.

 2. Ky gonar ka per keshilltare look-u dhe PR nje nga pjestaret e familjes Adams te bijen e tij obize dhe shume te shemtute e cila kryen edhe rolin e “zonjes se pare” sigurisht me paret tona dhe ka marre nje kulture anglo-saksone sepse studion ne nje Kristal-universitet ne Skoci, sigurisht te paguar nga paret tona dhe jo nga paret e gradiaceles Tramp, tek Astiri prone e infermieres Fatime prej Peshkopie. Jersey i Selltikut sec me shembellen me uniformen e burgut.

  1. si gjithmone Dylberistat-Mavi ne kr”i”e te det”i”res! po si sju ha mortja mor delenxhinj! prisni kur tju dalin pergjimet e Spirobrimes dhe te shohim kur ta ktheni 180grade si snoba varikarsa qe jeni!

   1. nuk mungojn as komentusit suflako-kebab te xenit. varikarsa qe skan asnje argument po vec shajn e sulmojn komentusa te tjer. nuk komentojn lajmin, po thejsht shajn te tjeret se urrejtjen e ka ne gjak pronari i tyre dhe si tuf qensh i sul kunder komentusave qe kan ndonje fije argumenti.

 3. bushat ter e dim qe ti e rama vetem gjuhen e qenefit negjmije e kuptoni.ju duket vetja ty e rames si dy kazanet kryesor po mendoj dy kapaket e fundet e kazenve kryesor.kush u ka faj ty e rames qe vetem gjuhen e kokaines,kanabosit e te berit pis e kuptoni.meta te thot qe zagari rama me macen bushati nuk shkojn mir,her luajn e her kapen apo maca rama nuk e duron qenin meta.qe i bie mac e qen stalini duhet qitur ne lan.

  1. Ilacet de duhen me te forta se ndryshe do maresh rrugen e keqe.Mqs quhesh Ari te keshilloj te maresh vitaminen K se te bene mire per trurin

 4. Nuk e di sepse, por sa here shoh Ilir Meten me kujtohet nje partner i shquar i koalicionit rilindas. Te kem qene ne gjume keto dy vite, apo eshte thjesht ngjashmeri? Po sikur komentuesit e mavijosur papritur te marrin urdherin qe Iliri eshte burre i mire? Apo lepirja e asaj qe peshtyjne eshte sporti i preferuar i ripjellesave te kuq?

  1. sa hipokrit qe je. je komplet manipulus dhe hipokrit. me ke eshte ne koalicion Meta? ke ka pik te dobet Meta qe e permend shpesh? cfar tha Basha dy vjet me par? ta kujtoj un: LSI eshte streha e fundit e horrave. ndersa ti flet per peshtyma e lepirje. mos u beni fare karagjoza.

 5. Lajthitje e tipit salih ne 97 dhe 13,por e ka kapur shpejt dhe Andropauza por mbas tetorit do ti kaloje,piarin ketij loqes ja bejne tedi blushi dhe emiljano Aleksi,kuptohet qe ketu do perfundonte

 6. thjesht po krijon alibi dhe prova qe te shpallet i paafte menderisht kur ti vij momenti. Eh mor Like alibaba, as te tut se thot dot qe je i paster si kristal. vec doktoresh mona cizme filxhani thot qe je kristal. po kur te vij momenti edhe ajo do te fusi krahun.

 7. Shkullak pse e nxorre Meten keshtu,ndoshta per ta diskredituar sepse me shume ngjan si nje hajdut dhe bandit se sa nje president i Shqiperise.Mos e dridh Shkullak me Meten se ngaterrohesh me kuleten.

 8. Me kete kecin Meta mu duk njelloj sikur ka dale me kalin e Sadije Berishes(ish gruas se pare te Zen Berishes qe ka dy femije me te) e cila ishte ankuar tek Komteti i Helsinkit per mbrojtjen e kafsheve ,mbasi kali i saje nuk ha dot bar fushe por vetem”green”.Po e pa ndonjeri kete kale se ka humbur ,te njoftoje menjehere Moniken ose Lulin por ne mungese edhe Meten.

 9. jo negjmie o kokrra malokut shpellar injorant moterqir analfabet… por nexhmije . ju sdini te shkruni o ju qifsha grate dhe doni te drejtoni shqiperine. ikni mor derra se prej jush jemi ne ket batak. me mire mavija 1000 here se sa morri dhe djersa juaj

 10. O Shkullak ku e gjen kohen per ti bere analize nje personi qe dhe vete nuk analizon dot me asgje?! Ai eshte per qef me Tedin e tij ju e anal izoni! Ai po anal izohet me Tedin.
  Po dhe nje gje me ben kurioz po ju anal istat e bythes kush ju anal izon dhe kush ju paguan se ne u rropatem ne pune dhe mezi po mbijetojme ju si e ke gjetur rrugen e analit mor burr apo me Tedin tuaj dhe ju..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu