• |
ide | kryesore

Garë mes fuqive të mëdha, Gjermania vihet “në lëvizje” pas emërimit të Palmer

Planet

Rivendosja e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të ketë implikime të garës për ndikim në rajonin e Ballkanit Perëndimor të dy prej fuqive të mëdha, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Gjermanisë. Dialogu është pikërisht edhe prioriteti i qeverisë së re që do të formohet pas zgjedhjeve të parakoshshme në Kosovë pas zgjedhjeve të 6 tetorit.


Pas emërimit nga ana e SHBA-ve e zëvendës-ndihmës sekretarit amerikan të Shtetit, Metthew Palmer, në roli e Përfaqësuesit të Posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, nuk përjashtohet mundësia që edhe Gjermania të emërojë një emisar të posaçëm për ndërmjetësimin e procesit të dialogut mes dy fqinjëve konfliktualë. Megjithatë, këtë hipotezë nuk është komentuar nga asnjë përfaqësues i Gjermanisë në ambasadën e saj në Prishtinë.


Gjermania është rreshtuar në krahun e kundërshtarëve të fuqishëm të ndryshimit të kufijve në Ballkan, qendrim refraktar ky i shprehur disa herë nga kancelarja Angela Merkel. Sipas ekspertëve të politikës ndërkombëtare, përfshirja eventuale e Gjermanisë do të sillte një garë mes “të fortëve”. Ataq janë të mendimit se “rivaliteti” ka të bëjë me ambicien për të ushtruar ndikimin më të madh përmes projektit më të mirë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

 

 

1 Comment

  1. duke pare zhvillimet e kaluara ,te tashmen dhe ,te ardhen [domosdoshmerit],si banor I tokes ne shpin ton te perbashket token ,I ftoj gjith aktoren pretendues ndikues ,ne levizjet e mella ,me pretendimin rregullimin e botes ,ne gjitha pikpamjet me frekuenc a te vogla a mella plan orientimesh imponimesh apo veprimesh,,,analizonie mire ,kete momoment mbasi efektin gjithcka e ka ne kohen e vet ,formen ,dhe hakun qe I takon qe rendimenti te dalin funksional,,nese kerkoni funksionalitet normalize paqe ,dhe nuk njihni ,nuk I pranoni ,apo zbatini ligjet e funksionit ,mos I hyni ,kesaj rruge,se do te zhgenjeheni,funksioni I cdo ideje fjale a veprimi me sukses vetem dobin pa efekte ansore ku nuk I thyen krenarin askujt eshte vetem e drejta haku e verteta,nese kjo perdoret me efikasitet ,sukseset jan prezen eshte garant zoti krijuesi saj ligjeve te saj funksionimit saj,,ky eshte mendimi,im pas nje analize te thelle fetare shkencore dhe praktike, qe per problematikat ne cdo cep te globit ,vula zgjilljeve eshte vetem e verteta,si qartesuese gjalleruese zgjillese shpresdhenese siguruese ,shpetuese dhe paqellenese,,sepse ka vlerat ,virtytin moralin e mire,meshiren ,hakun masen ,kufizon te keqen ,dhe gjalleron te dobishemen,koha tregoj se pa ndjenja [nuk u be edukimi brezave ne barkun e nenave ndjenja per moralin e mire],,,nuk ka formim [as me vone pasi lindin ,kur seshte bere edukimi per mire hyne edukata keqe ,nuk kan ndjeshmerin per mire ,por vetem sipas interest,]dhe pa formim nuk ka logjik sukses,[keto jane tre pjeset e formimit njerzore ,ne barkun e nenes ,ne mesimin ne shkolle dhe praktika jetes sipas interest,ku nuk kuptojne thell me shum se interesin ]ky eshte problem I mall njerzor I bartur shekujt e fundit,ku njerzit te keqes I thon e mir te zezes e bardh ,vdekjes tjetrit jet per te dhe jetes tjetrit vdekje per te,ky eshte ekstremi qe solli padrejtesia ,ku padrejtesia per shkaqe interesi dhe konkurence po permbys gjitha interesat ,jetike njerzore,kjo eshte fundi rruges kapitalit,per njeriun ,shkaqet jan te gjithaneshme ,por ndahen ne dy ,fuqia e larte per te shkatrru gjithcka njeriu njeriun gjallesat ,me gjithcka ka mundesi ,dhe e dyta pamundesia ,per te ripertritur apo rregullu shkatrrimin qe bejne,,gje qe I fuq gjith ne vtshkatrrim total ,ky do te jete fundi rendimenti padrejtesise zoterinje qe perfshiheni ,per te ndikuar ne orientimin e rregullimit apo zhvillimit botes kur si element fusni interesin ku interesi I nje pale per dicka behet padrejtesi per palet tjera ndersa padrejtesin korrupsionin dhe gjithcka rrjell prej saje si burim krimi korrupsioni manipulimi urrejtja hakmarrja ekstremizmi terrorizmi,ndersa te gjitha keto nderkombtarisht kemi pranuar te gjith ti luftojme me ligje politika dhe veprime,vall cmund te thuhet ,per nje burim krimi qe u hap perpara nje shekulli ndaj kombit shqiptare apo edhe kombeve te tjera,ku pas gjith keti ekstremi qe kemi present ngado,mendoj duhet vlersuar ky ralitet qe te mos behet dy here gabim, mbasi gabimet e pare gjat nje shekulli njerzimit I kan sjellur kosto kurse gabimet e dyta mund tu sjellin fundin trishtues qe I perfshin te gjith,erdhi koha qe ta pranojme dhe bindemi ,tek krijimi njeriut krijesave ligjeve, te krijuesit,qe me emer dhe mbiemer nese zhvillojme idet e gjitha mendimeve fjaleve dhe veprimeve qe krijuesi gjithesise I ka ndaluar ,zhvillohet germ per germe dhe fjal per fjale e veprim per veprim vetem e keqa qe shtohet me supershpejtesi deri sa tu kthehet atyre qe e kan nisur drejt shkatrrimit total,kjo eshte e garantuar se eshte krijuar si e tille funksionale,merre pushken futi plumbin qe qelloje tjetrin plumbi del nga arma dhe I drejtohet personit drejt e ne trupin e tije,eshte rregull zhvillimi ,per gjith padrejtesin me antivleren qe ka ,nese fusim ,si elemet zhvillimi drejtesin te verteten do shohim ne shvillim te kunderten e padrejtesis ne mendime fjale dhe vepra,kjo eshte ceshtje krijimi e percaktuar ne detaje ne gjallerin e krijesave instinkt mas kohe form ,imunitet etj nuk ndryshon nuk tjetersohet,,tashme teorit psikologjit ,filozofit ,presioni frika imponimi ,perndjekjet ,nuk pin uje me nder popuj se faktet kan zbuluar ndjeshmerit qe mungon e verteta vula zgjilljeve,njerzit perse nuk reagojne me formen e fuqis suaj agresive nuk do thot se nuk kuptojne ralitetin dhe pajtohen me padrejtesin ,njeriu si krijes nese e trajton mir jep dobi nese se trajton mire gjen menyren per te trajtuar veten,por zvoglohen dobit zgjilljet burimet e se mires,e bera kete koment ,ne kete forme ,sepse gjith jemi gjini njerzore dhe kemi nje natyralitet njerzore sejcili e don te drejten hakun per vete ,dhe urren padrejtesin po ti behet ,tani me kete frym padrejtesia dhe tmerri po I trishton te gjith ,lid pyetja perse te pranojme te gjith sebashku ate ku sejcili vec e vec nuk e pranon po ti behet qe eshte padrejtesia dhe perse te mos e pranojme per te gjith ate qe sejcili don per veten e vet uroj mirkuptim dhe respect per te gjith

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.