• |
ide | kryesore

Kërcënimi gjerman/ “Ndaloni deklaratat për Shqipërinë e madhe, anullohen negociatat”

Arkiva, Kryesore

Ashtu sikurse dihet, nëse lëvizjet e duhura diplomatike të liderve i hapin dyert vendeve përkatëse, aventurat e tyre mund ti ndëshkojnë ato. Kjo ka ndodhur edhe me dokumentin e fundit vlersuers për negociatat e Shqipërisë, i cili do të votohet nesër në parlamentin Gjerman. në draftin pr të cilin kanë rënë dakord edhe CDU-CSU edhe Social Demokratët në ndryshim nga më parë është theksuar një paragraf paragraf paralajmërues në lidhje me qëndrimin e Shqipërisë mbi çështjen e ndryshimit të kufinjëve. Ashtu sikurse dihet idenë e Aleksandar Vuçiç për të arritur marëveshj përmes shkëmbimit të teritoreve dhe popullsive, Edi Rama e Hashim Thaçi e shpunë edhe më tej duke i shtuar asaj projektin që Kosova e mbetur dhe Shqipëria të bënin bashkimin kombëtar. Kryeministri ynë flirtoji disa herë me këtë ide duke e hehur atë në publik, herë në formën e një kërcënimi për BE (po na lanë jashtë duhet të mendojmë vetë për bashkimin) dhe herë n formën e një unifikimi simbolik (ideja për president të përbashkët).

Pikërisht kjo lojë me sa duket ka shqetësuar jo veëm kancelaren Merkel por edhe fijet që ajo  komandon në Bundetagun gjerman. Prandaj në dokumentin e deputetëve që do të votohet të enjten ka edhe një kërcënim që  kushtëzon me këtë me anullimin e negciatve: “Deklaratat politike dhe përpjekjet për bashkimin e popullsisë shqiptare në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni nën Shqipërinë e Madhe, mund të çojnë në konflikte të paparashikueshme në Ballkanin Perëndimor. Ato duhet të ndalen menjëherë sepse këto përpjekje janë të papajtueshme me anëtarësimin në BE dhe do të çonin në anulimin e negociatave të pranimitë”.


Ftohja mes Berlinit dhe Tiranës, ashtu sikurse edhe ajo mes Merkelit dhe Ramës, sipas shumë dëshmive diplomatike, rrjedh nga ky kazus. Në prill të 2018, para një takimi në Kancelari me Merkelin, nga diplomatët gjermanë Edi Ramës iu kërkua dënimi i idesë së ndryshimit të kufijve në këmbim të mbështetjes së përparimit europian të vendit.

Rama e pranoi sfidën. Ai hyri në Kancelari dhe i foli sy më sy Merkelit se nuk e mbështeste aventurën e dy Presidentëve, serb dhe kosovar. Kjo gënjeshtër, nuk është se kaloi pa rezultat imediat. Kryeministri shqiptar mori në Berlin premtimin se Gjermania do të angazhohej për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe se ajo nuk do të lejonte në asnjë mënyrë lënien e Tiranës pas Shkupit në këtë proces.

Por, pas përpjekjes gjermane në qershorin e shkuar, në gusht, Thaçi dhe Vuçiçi e shpallën publikisht idenë e tyre duke marë edhe miratimin e ish këshilltarit të Trump për sigurinë, John Boltonit. Në fillim me hezitim dhe pastaj gjithnjë e më hapur Rama e mbështeti këtë ide. Ai arriti deri aty së të thoshte në mediat vendase se “Merkel sheh interesat e vendit të saj, kurse unë jam kryeministri i Shqipërisë”.

Ky qe me sa duket edhe fundi i historisë së dashurisë mes tyre, që në fillim, nga mediat e pushtetit në Tiranë, u paraqit si një raport tejet i privilegjuar.  Dikur, pas çdo takimi, Rama dhe Merkel dilnin përkrah njëri tjetrit në konferencë shtypi. Vizitën e fundit të kryeministrit në Berlin, kjo nuk ndodhi. Me sa duket ajo nuk ia ka harruar Ramës gënjeshtrën e prillit 2018. Dhe që gjithçka të marrë formë zyrtare, e ka kushtëzuar çdo ide për bashkim kombëtar me anullimin e negociatave.

©Lapsi.al

15 Comments

 1. KJO ESHTE NJE ILUZION DJALLEZOR I RAMES RAMA SHQIPERI NJEH VETE NGA SHKUMBINI E POSHTE ME KRYQYTET VLOREN . DHE KOSOV DHE VERI (GEGE) RAMA KA ALERGJI KY KETE TEME E HEDH KUR DONE VETE ME I PRISH PUNE SHQIPERIS AI KURR,KURR,KURRE NUK I SHKON NDERMEND PER BASHKIMIN KOSOV-SHQIPERI AI PRA RAMA,THACI,VUCIC DO LUAJNE CDO GJE PER PUSHTET DO JU THONE EUROPJANEVE O NE NE PUSHTET O BALLKANI NE LUFTE O NE NE PUSHTET O SE NE KEMI KU PRANOHEMI DIHET NENA RUSI KETE E KAME THENE E STERTHEN JO ME PAK SE 1000 HERE VETEM NE KETE PORTAL….KETA JANE KRIMINEL MAFJOZ Mahtrues HAjDUT DHE CDO TE KEQE QE MBART NJERZIMI KETA I KANE………………..

  1. o Juri o te hyfte huri,po nuk do shume mend more debil se kush ka alergji nga gjysma tjeter e Shqiperise dhe ai eshte plaku i pjerdhur Berisha i Viçidolit,i cili beri dhe vazhdon te beje te pamunduren per te ndare Shqiptaret ne veriore dhe jugore dhe kjo perpjekje e tij arriti kulmin ne ’97ten kur ky vampir,agjent Serb ngriti avionat per te bombarduar jugun e Shqiperise(!!!)Rama e ka treguar me vepra qe eshte per bashkim kombetar,ashtu siç ka treguar me vepra Berisha qe eshte kunder bashkimit kombetar,mos harro qe Berisha ishte kunder UÇKse,kunder Rambujese,furnizoi serbet me nafte per tanket e tyre qe te luftonin kunder vellezerve tane,kurse Rama ia tha ne mes te Beogradit qe Kosova eshte Shqiperi,eshte i pari kryeminister qe vizitoi luginen e Presheves duke derguar nje sinjal te forte per bashkimin e trojeve dhe eshte i vetmi qe ia ka vene grekeve kufinjte te thana e jo si Berisha qe iu shiti detin…

 2. They think facebook was being use for collaboration ? Nope it was just to show the truth about the left, how they are communist at the bottom of their heart, and how they led there in the first place. The moment someone uses it that way it means it was already finished for him. You can see how they hide the truth by saying “you are going to be a servant ” as if it was something new.

 3. O shurranjose e shpellare te salihu,ju jeni per shqiperi te madhe apo per serbine e madhe ate qe salihu juaj punoi per 13 vjet qe ishte ne pushtet,por amerikanet ja futen prasin byth atij dhe ju shurranjosve,shba do ta realizoje shqiperine e madhe,nuk pjerdh shba per gjermanine e per ju shurranjoset e vicidolit

 4. Nuk e kuptoj pse bejne filmin kot. Ta bejne ore sikur i pjerdhin njerzit. Perkundrazi keta po ja shplajne trurin me internet.

 5. O Lymi tutit dole prap nga bodrumet e salihut,o rrotkari lexoje prap komentin tim do te sherbeje dhe ty e te tjereve si ty,amerika do e realizoje shqiperine e madhe,sepse eshte autoktone,serbija qe salihu dhe ju doni eshte e ardhur ne keto toka,kohen se kur amerika do e realizoje kerkoja Qim pekes ai eshte I fushes.

 6. Le ta bejne te madhe, por ne qe jemi 3 milion dhe nuk merremi vesh, po kur te zmadhohemi?
  Po nuk hoqem dore nga hajdutlleku, intriga, mashtrimi etj… haleja do ta kete gropen me te madhe.

 7. Arritem keto “arritje” fal mashtrimit intrigave dhe hajdutlleqeve. Ca karin ke ? Ul koken e mos bej ze, te ishe ngrit kur duheshe.

 8. Vicidoli me vjen keq por dhash mendimin tim per kryeministri ti duhet te japesh mendimin tend dhe te censurosh mendimin tim por ndoshta paguhesh per kete pune .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu