• |
ide | kryesore

Hillari tallet keq, me letrën që Trump i shkroi Erdoganit

-Instant, Planet

Të dielën pasdite, Hillary Clinton publikoi në Twitter një letër të sajuar, të shkruar gjoja nga ish-presidenti amerikan, John Kennedy për ish-presidentin e ish-Bashkimit Sovjetik, Nikita Khrushchev, për t’u tallur me letrën që presidenti Trump ia dërgoi homologut të tij turk.

“E gjetur në arkiv”, shkroi Clinton në përshkrimin e kësaj letre të montuar. Letra gjoja ishte dërguar më 16 tetor 1962, në kohën e krizës së raketave në Kubë.


View image on Twitter

Letra që Trump ia dërgoi Erdoganit, në të cilën, mes tjerash, shkruhej “Mos e luaj të fortin, mos u bëj budalla”, nga shumë njerëz u cilësua fillimisht si e rreme për shkak të gjuhës së pazakontë, e cila nuk përdoret nga presidentët në komunikim zyrtar me homologët e tyre.

Raportohet se Erdogani pasi e ka marrë këtë letër dhe e ka refuzuar atë duke e hedhur në koshin e plehrave. Presidenti amerikan ende nuk ka reaguar ndaj talljes së ish-rivales

3 Comments

  1. dy jan mundesit ,e zgjelljes njerzore ,si krijim per tre shkallet e veprimit mendim fjale shprehje ,ne levizjet e zhvillimit tyre,e verteta drejta haku qe ka vlerat rregullat ligjet,kufizimi egos dhe pastrami shpirtit me rendiment antivlere,,dhe dyta padrejtesia [interesi]qe ka antivlerat,liri pa kufi,ne , klane ,perms antivleres ,ku rendimenti del antivlere,fjalen qe flitet e qarteson ,veprimi,qe veprohet ,ku veprimi identifikon ,qellimin dhe pasqyron ralitetin ,ky ralitet tashme nuk mund te fshihet,se e kemi ne shesh kronologjin e fjaleve veprimeve,dhe te verteten nga e paverteta din ta dallojne edhe femija ,ceshtja mbetet per te diskutuar tek domosdoshmerit,qe ndan mes dy pjeseve demin dhe dobin te shkuaren dhe te ardhmen ,ate qe me shum na bashkon qe eshte e ardhmja me shum se sa ate qe na ndan e kaluara,ku aktualiteti per te gjith vendose mbi tavolinen e arsyes mendjen njerzore,per cdo njeri fjalen o njeri zgjohu analizo ,vlerso bindu ,fetarisht shkencerisht dhe praktikisht kush ,je,,,, [krijes,e dobet ,jo gjith krijues I gjithpushteteshem por krijes e krijuesit],,nga vjen dhe drejt kujt po shkon …,[u krijuam nga zoti dhe ati do ti kthehemi],,,,qellimin e krijimit….[allurimin e krijuesit]…detyrat dhe obligimet,te drejtat tona ne kete bote….,[te gjith kemi obligim meditimin ,tek ullzimi zotit,perfitimin e urtesise praktikimin dhe shperndarjen ,se perms saje perfitohet qartesija gjalleria zgjilljet shpresa siguria paqa vlerat cdo gje qe kemi nevoje,],,,e them kete se kemi nje system krijimi te njejte ,krijese e njejte funksion te njejte ,ulltim te njejte ullzim te njejte,krijues te njejte ,natyralitet ndjenjash , te njejta sejcili don veten te drejten e tije,dhe urren padrejtesin po ti behet ndersa padrejtesi ju ben tjereve,por harron ,qe I malli zot padrejtesin e ndeshkon ,sipas vullnetit tije drejtperdrejt ,econ ndeshkimin ,ose ne systemin e gjalleris jetes te gjallesave mas instinct imunitet nje percaktim I perpiket I tije,por nje gje eshte e sigurt zoti mallerishem e ka percaktuar sejcilin te mbajtur peng per vepren qe ben ,dhe ka llen garanci qe veperkeqit I ndeshkon dhe veper miret I shperblen ,ne fakt shpirti sejcilit ka ndjeshmerin per te miren e tije ,shpetimin e tije qetesin e tije deri ne perjetesi,por kur gjymtyret e trupit veprues njerzore vepron keq ,sipas ligjeve te zotit ,fakteve praktike ,zbulimeve shkencore ,ne gjitha fushat pikpamjet ,del njeriu shkatrrues I vetes me gjymtyret fuqin e tije nersa shpirti tije shkatrrimin apo ndeshkimin nuk ja deshiron ,ne kete pike jemi ne esencen kulmore ku faktet zhvillimet ralitetet analizat e gjitha niveleve njerzore ,bejne prezente ,kuptimin thirrjen alarmante me drita ndezur alarmuese me ze te larte o njeri,ti po shkatrron ate qe vet se pranon drejtperdrejt veten tende,o njeri ty zoti te plotesoj me gjithcka ne menyren me te persosur dhe mbi to te vendosi shpirtin ndjenjen mendjen logjiken ,logjiko,te dergoj ullzimin te verteten ,medito ,bindu vlerso ralitetin ,ndaj problemet dhe oriento qartesi gjalleri zgjillje shprese shpetim ,der tani e kerkove per vete por duke shkatrru tjeret por tani bindu o njeri si funksionin ,jeta ne gjitha gjallesat[nje unitet I plote ku gjitha jan ndihmese dhe plotesuese ne dobi,po ne si njerez jasht keti uniteti jemi jasht keti rregulli funksioni,bindu me fakte,jo pse du un apo kushdo ,o njeri ,ashtu si krijesat tjera kan unitet zinxhir funksioni ne lillje me dobit [te mirat materiale,qe mbajn gjall ekzistencen tone]dhe tyren ,ku zoti mallerishem I bere dhurat per njera tjetren ,ashtu na beri ne llurat per to ,dhe per njeri tjetrin ,me rregull mas ,ku njeri tjetrin tashme e projektojme si armik ,duke harxhuar kohe dhe investime te mella per tu mbrojtur dhe shkatrruar ,ku tani konkurenca shenon ekstrem ,e sikur ta kishim ,konsideruar ,njeri tjetrin dhurat te zotit ,dhe vepruar me rregull mas drejtesi hak ,sot fjala armik do ishte harruar dhe ishte zevendesu me fjalen vella nje per nje antivlera do ishte zevendesu me vlera,tani erdhem ne piken ku padrejtesia plotsoj kuptimet ,,dhe mendojme ,sejcili per veten e vet jo me me mentalitetin armik tjetri por armik vetja ime egoja ime ,qe nuk e frenoj ,Brenda te drejtes ,time ,dhe perparimin tim ta bej Brenda te drejtes me rregull mase dhe gjith sebashku do dilnim perball njeri tjetrit ,te dobishem ,te vlefshem komunikueshem dhe sukseseshem dhe gjith do ndiheshim mire,ne kete pik I con krijesat krijuesi jone perms ullzimit tije,ky koment behet per analistet strategjik qe kerkojne zgjillje ndernjerzore ,perms bindjes paqes duke u mbeshtetur tek ullzimi zotit shkenca dhe praktika

    1. qortim gabimi ne rreshti 2dhe 3 ku thuhet,kufizimi egos dhe pastrami shpirtit me rendiment antiveler merr kuptimin rendiment vleren

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu