• |
ide | kryesore

Negociatat, nesër hidhet për votim një rezolutë kundër Macron në Parlamentin Europian

Arkiva, Lajme, Të fundit

Në parlamentin Europian është një rezolutë kundër presidentit të Francës Emmanuel Macron, pas ‘JO-së’ për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo rezolutë është bërë nga eurodeputetët nga grupi i Gjelbërve EFA, raporton BalkanInsight

Rezoluta e propozuar e të Gjelbërve, e cila duhet të kalojë një votim të enjten në seancën plenare të Parlamentit Evropian, shpreh keqardhjen e saj për vendimin e Këshillit Evropian dhe thekson se “duke mos arritur të përmbushë premtimet dhe angazhimet e tij për të dy vendet , BE rrezikon të humbasë besueshmërinë ”në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Në të thuhet se procesi i zgjerimit “duhet të udhëhiqet nga kritere objektive, dhe jo nga … politikë e brendshme ose polemika bilaterale” në vendet anëtare të BE-së. Rezoluta e propozuar gjithashtu i bën thirrje Këshillit Evropian që “të marrë përgjegjësinë e tij dhe të gjejë një kompromis konkret” në mbledhjen e tij të ardhshme në dhjetor.

6 Comments

  1. Nderkohe qe po shikoja ne nje forum me doli fytyra e Taulant Mukes nqs e mbani mend,ai zevendesministri gjenial. Jam kurioz te di,cfare ndodhi me te?I dhane ndonje post dhe mbylli gojen, e kercenuan apo u largua nga Shqiperia ?

  2. Pirdh pirdh se lirohesh. Rezolutat e leshit . P me rigon. U shqepet duke bere letra e rezoluta e raporte boshe. i prishet leket e taksapaguesve evropiane me bullshitin tuaj. Politika ne leter e asgje. Burokrate te korruptuar e te majmur. I fshehet botes qe behej kerdia ne kete vend me canabis , trafik. Korrupsion. U blete te tere . BE e trupi diplomatik ketu eshte per hetim te thelle. Kushedi cfare del.

  3. Te gjith palacot e politikes europjane mafia botrore i solli ne shqiperi per te krijuar kushtet per shperberjen e shqiperis ne burime njerzore intelektuale e ekonomike keta jan me shume se palaco populli shqiptar e ka kuptuar me se miri kete gje por nuk e di su kur do tu thot plera largohuni dhe larg duart nga shqiperia

  4. Tani per hapjen negocatave rilindja do caktoje Rrahman Rrahjen dhe bjonden e koporates,si dy deputetet me te afte qe ka Shqiperia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu