• |
ide | kryesore

Rama reagon pas shkarkimit të Agim Kajmakut

Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas komunikimit të vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për shkarkimin nga detyra të kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku.


Në një postim në llogarinë e tij zyrtare në “Twitter”, Rama shkruan se me heqjen e mandatit të Kajmakut, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tregoi se mbron ligjin dhe jo interesat e partive. Sakaq, pikërisht në lidhje me zgjedhjet monopartiake vendore të 30 qershorit, në raportin e OSBE-ODIHR-it, parashtroheshin kritika të forta ndaj KQZ-së, që “e interpretoi ligjin në mënyrë të vazhdueshme dhe në një shtrirje të gjerë, duke ulur sigurinë juridike“. 


Ndërsa, sikurse është shprehur për “drujtë e shtrembër” në Partinë Socialiste, Rama përsërit se forca politike që drejton “nuk bëhet strehë e askujt që merr përsipër të shkelë besimin tonë”.

Postimi i Ramës në Twitter:

KQZ ka provuar sot përsëri, se është një institucion i shtetit shqiptar që mbron ligjin dhe interesin publik, jo vegla e vjetër e partive siç ishte deri dje👍Po ashtu Partia Socialiste ka riprovuar sot, se s’bëhet strehë e askujt që merr përsipër të shkelë ligjin e besimin tonë👎

Më herët, i pyetur nga media për vendimin e KQZ-së, Rama tha se “institucionet janë institucione…”, pa komentuar më tej.

Vendimi për shkarkimin nga detyra të Kajmakut u mor në formë unanime, me 5 vota pro.

Mbledhja e KQZ-së erdhi disa ditë pasi Prokuroria konfirmoi akuzat e ngritura ndaj Kajmakut nga Partia Demokratike, e cila denoncoi se kandidati fitues i socialistëve në zgjedhjet e 30 qershorit, kishte llogari të hapura me drejtësinë greke. ©Lapsi.al

18 Comments

 1. Fotoja flet vete. Me qiu Kristaqi gruan, nuk e dija qe Linda eshte e superqire… Te qijme edhe jeten e Denar Bibes nderkohe…
  Shkolla nuk ben njerez, njerzit bejne shkolle

 2. Mos ka ndodhur ndonje gje andej nga ndermarrja mor aman.

  Une e Enveri nuk dinim gje tha pPal Vata . Mos e ka bo Mehmeti me koke te vet..

  Dhe per kete kaqol do dalin barcoleta me kile.

 3. Per cfare strehe thote ky.
  Mos zbuloheshin me force nga PD,
  Sot do kishte rreth 20 te tille e mos me keq ne parlament dhe nja 100 ne poste zyrtare. RIDHJERJA.

 4. C’eshte more ky gallof qe tallet me vlerat e institucioneve shteterore’
  Ky qe shkel e dhunon cdo ligh demokracie te vene me gjak nga ky popull. O Bashe kur do te dale gjumi. Te pakten ta dime.

 5. O kryeM…. i peshtire dhe i neveriteshem ti e kanditove Kajmakun che tani ma perrallis dokrra se komsioni qenka i PA varur .Ti duhesh hetuar per kriminalizimin e politikes ,po kush do te hetoje kryeprokurorja e kapur nga kryeM….. ,pale thone qe vjen nga familje e perskutuar ,e “persekutuar ” qenka

 6. Mbajeni se po bie, e po rreshket, Ky Sillua, nuk din se ke ka futur ne parti, nuk din nga vije, e c;bejne, por u sheh vetem bllokun e parave dhe i emeron ne poste, e kur dalin, apo ia nxjerrin te pa larat kodosheve te ketij, ky i ngjyer me dhjame pate, na rreshket e i shet sikur s;ka ndodhur gje, kaqe hipokrit e i dale boje eshte, sa si ka mbetur me boje per maskimet qe ka bere deri me sot. Andaj eshte i deshtuar, i mbaruar, e precipituar si politikan surogate i kohes se pushtetit demokratik, qe e degjeneroi der me skub..

 7. PS nuk eshte strehe e kriminilave, eshte djepi i tyre , kjo me histori 70 vjeçare ka lindur dhe rritur veç BASTARDE .

 8. PPSH si parardhese e PS e ka patur ne tradite qe te marre kriminelet, hajdutet, vrasesit, perverset e t’iu jape poste te larta shteterore. Me pas iau hante kokat nje e nga nje, por ne fillim perdoreshin per te arritur qellime e partise e me pas hidheshin ne kosh te plehrave dhe iu keputej koka. PS e fundshekullit te kaluar dhe e fillimshekullit te XXI, u mundua ta ndrushonte kete tradite dhe ia arriti ne nje fare mase, por pas direheqjes se Nanos u kthye forcerisht tek tradita e vjeter me te vetmin ndryshim, kreu i tyre sot nuk ka prapanice te beje ate qe u be gjate komunizmit, por iu ruhet shume atyre qe i ka sjelle vete se ndonje dite mund t’ia bejne gjemen.

 9. O GRUQIME,po pergjegjesia jote ku eshte mor te qifsha Linden…….Pse mor gruqime kriminelet dalin vetem nga vatha jote.Perfundimisht meriton mete Shkerdhy Linden e me te qi edhe ajrin e shpise,vec tjerash.

  1. Nuk eshte mire menderisht ai prandaj! Plus rrethanat e jashtme, interesat kriminale qendrojne per te shkaterruar, jo per ta ndertuar… Tere liderat tane kane qene kriminale lufte! Ky eshte vetem nje rrugac infantil!

 10. Formula eshte qe cdo kandidat paguan nje shume te majme ( tender)
  Dhe me patjeter duhet mbrojtur.
  Populli i shkrete.

 11. Psiqiatria e Vlores punon akoma apo e kane mbyllur?
  Fajin e ka saliu qe i qiti te gjithe budallenjte me kartela rrugeve.
  Imagjinoni kur bashkohen me gjindjen. Se budallai te hipnotizon.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu