• |
ide | kryesore

Artistët më të paguar të 2019-tës

Paparazzi, Slider

Forbes ka zbuluar listën e saj vjetore të muzikantëve me fitimin më të lartë në botë.

10 muzikantët fituan pak më shumë se 1 miliard dollarë në përgjithësi, duke tejkaluar kulmin e vitit të shkuar prej 886 milion USD.


Këtë vit vendin e parë e mban ylli i muzikës pop Taylor Swift, e cila fitoi 185 milion dollarë falë një marrëveshje të re rekordesh, miratimesh dhe përfundimit të turneut të saj më të fundit.

Image
 Ajo kërcen nga vendi numër 6 i vitit të kaluar dhe është në krye të listës për herë të dytë në pesë vite.

Një vend më poshtë Swift-it është Kanye West, duke fituar 150 milion USD për shkak të një rritje të shitjeve të atleteve të tij adidas YEEZY.

Image

Ed Sheeran dhe The Eagles renditen përkatësisht në vendin e 3-të dhe 4-t, duke fituar 110 milion USD dhe $ 100 milion USD për shkak të një koncert të jashtëzakonshëm.

Image

Në vendin e pestë është Elton John, duke mbledhur 84 milion dollarë gjatë turneut të tij tre vjeçar të lamtumirës.

Image

Më pas Jay-Z dhe Beyonce me (81 milionë dollarë)

Image

Drake në vendin e pestë me  (75 milionë dollarë)

Image

Diddy  (70 milionë dollarë) dhe grupi i njohur Metallica (68. 5 milionë dollarë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu