• |
ide | kryesore

Kjo është Sanna Marin, kryeministrja më e re në botë

F1, Paparazzi

Ministrja e Transportit në Finlandë, Sanna Marin, do të jetë kryemintrja më e re në botë. Ajo është vetëm 34 vjeç dhe është zgjedhur nga partia e saj social-demokrate për të qenë kryeministrja e vendit. Ajo do të zëvëndësojë ish-kryeministrin Antti Rinnes, i cili dha dorëheqjen.


Këtë të martë, Sanna Marin do të bëjë betimin dhe pritet të udhëheqë koalicionin e qendrës së majtë, me pesë parti të kryesuara nga gratë. Kjo është hera e parë në historinë e botës që kryeministri i një vendi zgjidhet i një moshe kaq të re.

2 Comments

  1. Ikni ore kara me zile me gjith info qe jepni! Po pse Ilir Meta a nuk u be kryeminister 28 vjec?! Ikni o ju dhjefsha infon qe keni

  2. Sekretar le te marre nje sirian apo afrikan nga ata qe i kane bere vendet skandinave sikur i ka pushtuar isis-i me bomba perdite edhe me njerez qe kane frike te dalin nga shtepite

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu