• |
ide | kryesore

Shqipëria lëkundet pesë herë gjatë natës, më i forti tërmeti 3.7. ballë

Arkiva, Kryesore, Lajme

5 lëkundje tërmeti janë ndier gjatë orëve të fundit në Tiranë dhe Korçë, duke filluar nga orët e mbrëmjes së 26 janarit deri në orët e para të këtij 27 janari.

Më i forti, ai i cili u ndje dhe nga mijëra banorë gjatë natës, ishte ai i orës 1:40 të 27 janarit, me magnitudë 3.7 të shkallës Rihter dhe thellësi 10 kilometër, me epiqendër në Rrushkull të Durrësit.

Por ndërkohë vetëm gjatë 26 janarit ka pasur edhe katër lëkundje të tjera Gjatë mbrëmjes kanë rënë katër, në orën 21:05 me magnitudë 2.9, në orën 21:13 me magnitudë 2.4, në orën 22:14 me magnitudë 2.6 në Korçë, dhe në orën 23:45 me magnitudë 2.0. Kurse tre të tjerët kanë qenë në zonën mes Fushë- Krujës dhe Durrësit.

Lëkundja e fundit me magnitudë 3.7 ka shkaktuar panik tek dhjetëra qytetarë pasi kujtojmë se kanë kaluar dy muaj nga tërmeti i 26 nëntorit të 2019, në po të njëjtë zonë, ku ndërruan jetë 51 viktima dhe mijëra të tjerë mbetën pa strehë.

Sizmologu Llambro Duni në një intervistë për News 24 ka thënë se nuk ka asgjë për tu shqetësuar, per 5 termetet e mbremmshme, sepse janë pas lëkundje normale.

“Është në kuadrin e pas lëkundjeve. Tërmeti i 26 nëntorit, në madhësinë që ka pasur, do të shoqërohet me pasgoditje, që do të vazhdojnë për disa muaj. Kjo e natës së kaluar është e kësaj natyre, kështu që mendoj se nuk ka vend për t’u shqetësuar… Jam i bindur që nuk do të ketë ngjarje me magnitudë më të lartë, do të ketë ngjarje me magnitudë më të vogël”, ka siguruar sizmologu.

 

2 Comments

  1. o njerz ,largohuni nga padrejtesia, se padrejtesia ,behet shkaku paqartesis ,humbjes dhe shkatrrimit ndeshkimit tone ne dy botet ,kete e ka qartesuar I malli zot ,ne gjitha shpalljet e tije deri tek permblellja gjithave ne kurane dhe synet,kete e vertetoj zoti mallerishem profetet e tije libiri tije dietaret shkenetaret praktika,me thuan ,kush nga ne ka pushtet ,me shum se I gjithpushteteshmi ,krijuesi pushteteve ,kush ka urtesi me shum se I gjithurti. gjithdituri ,se po te kishte nje krijes ,veti me shum se krijuesi do ti thonim urdhero krijo zgjilljet ,per gjitha problemet qe kemi ,urdhero ndal termetin ,ndal semundjet permbytjet e me rralle,por keto ska shanse ti ket nje krijes sado pretenduese te jete,o njerez I malli zot na plotsoj me gjitha mundesit duke na lene neve me te leten 1 shehadetin namazin zekatin agjerimin harxhin meditimin punet dhe veprat e mira,me nje fjale vetem angazhimin ,I malli zot ,ka urdheruar te miren drejtesine te verteten dhe ka ndaluar padrejtesine ,ku pasuesit e padrejtesise I ndeshkon ne dy botet dhe te drejtes I shperblen ,o njerz te gjith e duam te drejten per vete ndersa tjereve ua mohojme grabisim,dhe mendojme ti shpetojme ndeshkimit te mallit zot jo ,ndeshkimi na ndjek pas ,si vdekja deri sa te na zene ,nese nuk pendohemi largohemi nga padrejtesia,sipas kritereve qe I malli zot ka ven per te nese ne I kthehemi te vertetes drejtes hakut ,ndryshojme per dobi edhe I malli zot ndryshon ndaj nesh sepse te drejtit miret ,qe vertete I mbeshteten atije nuk I ndeshkon,pa plotesuar kriteret per ndeshkim,qe ai ka vene per to ,ftoheni ,te largoheni nga padrejtesia e ti ktheheni te mallit zot me pendim te sinqert ,allurim pune dhe vepra te mira,,sikur te gjith te angazhoheshim ne dobi ashtu si thot I malli zot te gjith do rreshtoheshim ne nje nga kater grupet njerzore qe mban vendin pa u shkatrru 1 dietaret 2 ullheqesit e drejte 3 lutjet e besimtareve 4 guximtaret,per pune dhe vepra te mira ,ky eshte organizim I te mallit zot ne funksion te dobive qe ne krijim jo thenie e imja deshirash njerzore ,sepse I malli zot perpara se ta krijoj gjith ato qe ekzistojne I tha pendes shkruaj penda e pyeti çfar ,I malli zot I tha çfar do ndollin tani dhe deri diten e gjykimit o njerez duajeni veten mos u zhgenjeni dhe vetja duhet ,mbrohet shpetohet vetem duke menduar folur dhe vepruar siç ka thene I malli zot dhe te derguarit e tije,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu