• |
ide | kryesore

VIDEO/ RAI3 nxjerr raportin sekret: Mbjellja e kanabisit në Shqipëri u rrit me 1200%

Lajme, Të fundit

“Nis sot udhëtimi ynë sot në Shqipëri që është gjithmonë e më shumë në darën e narkotrafikantëve. Vendi në portat e Italisë dhe Europës, është në tratativa për të hyrë në Bashkimin Europian, një shpresë më shumë për shoqërinë civile për tu çliruar nga makthi i kriminalitetit” – thotë spikerja e RAI3 e cila prezanton në këtë mënyrë të fortë një reportazh të përgatitur nga gazetari Valerio Cataldi, që edhe më herët ka trajtuar këto tema.


Sipas reportazhit (VIDEO me poshtë) në Shqipëri kultivimi i kanabisit ka njohur rritje nga viti në vit.


“Është rritur me 1200% ose 12 herë mbjellja e kanabisit”, – thuhet në kronikë që sjell edhe disa foto nga ajri të Guardia di Finanza në një raport të rezervuar të policisë.

“Janë 100 mijë rrënjë të fshehura në fusha të vogla të fshehura në male. Një lloj kanabisi i importuar nga Vietnami, i modifikuar gjenetikisht për të pasur një përqindje të lartë të drogës” – thuhet në kronikë. Aty citohet drejtori i policisë kriminale Tonin Vocaj që u ka thënë gazetarëve se operacioni i nisur në vitin 2014 ka për synim që të shfarosë totalisht kultivimin e drogës.

“Në fakt, bimët e gjetura vitin e kaluar janë më pak se 1 mijë, por tani të dhënat e këtij raporti të ri tregojnë një realitet mjaft të ndryshëm që mbahet ende i rezervuar” – citon gazetari.

“Nëpërmjet këtij trafiku të madh të marijuanës është një nga prodhuesit më të mëdhenj” – thotë Giacomo Cataldi, prokuror i Leçes që shton se “është vënë re një disponibilitet i madh i mafias shqiptare që ka krijuar pasuri të shumta” – thuhet në kronikën e RAI 3. ©LAPSI.al

14 Comments

 1. Rai tre nuk sheh drogen e gjithe botes qe hyn dhe del nga Italia,por meret me 1000 rrenje qe i paska pare neper malet e shqiperise,por ky gazetari kerkon te mbuloje malin e droges ne itali me nje parcele ne shqiperi

 2. Ku do me dit gjatosh palloshi!
  I kane dhone liçence per diktator…pranej s’duhet me prit nga jashte per ta hudh, se nuk ka per te ndodh kurre…hodhe vetem nga mrena!!!!!

 3. PRANDAJ E GJITHE TIRANA ESHTE KTHYER NE KANTIER NDERTIMI ? JANE LEKET E DROGES . HAJT TI MUNDESH KETO KURVA MAVI . KETA E BLEJNE VOTEN EDHE 1000 EURO SE PO RANE NGA PUSHTETI KANE HESAPE PER TE LARE .

  1. Pse vjen ketu dhe ben propagande debile.

   Flitet per 1000 rrenje kanabis qe vlera e tij ne treg nuk i kalon 100 000 euro.
   Dhe me keto 100 mije euro do ndertohen kullat e tiranes ?

   Bej ndryshimin e nje reportazhi realist dhe te nje reportazhi te paguar , komplet debil, i cili eshte bere kastile te te jepi ty preteksin te vish ketu dhe te na cash karin me ato sharjet fshatareske te tuat.

   1. C’fare nuk po thone mashtruesit e qenerise riqelbese..mundohen te vene ne dyshim edhe reportazhin e televizionit shteteror italian sikurse be me bild..nuk mbulohet pislliku juaj..vjen era mut kudo

 4. Cfare flet ky loqe gazetar.
  1000 rrenje kanabis kishin mbjelle vetem ne 6 lokalitete ( magazina te abandonuara) ne Angli 3 shqiptare qe u kapen se nuk paguanin energjine per driten elektrike , para 3 vitesh.
  1000 rrenje nuk bejne me shume se 3000 m2 ( po te supozojme qe nje bime kanabisi do 3 m2). Pra ne total 3 dynym.

  Ka dashur te justifikoje rrogen ai gazetari i rait dhe ka bere kete reportazhin debil. Dhe me vrap keto portalet tona e perdorin si ushqim shpirteror per debilat e tyre.

 5. Shpellkaret duan ushqim per dite salihu likja mona luluja qimi berati i ushqejne mjaftueshem por duan dhe mut italian te perziere me canabis hollandez spanjoll anglez,shpellkare ku do ndodhur ushqehuni qe te jetoni te lumtur mbas bythes se salihut

 6. Shqiperia po mbytet nga kokaina keto akoma me kanabisin. RAI, ZDF, TV5, CNN, TVE hecni nje here ketej por suprize jo me njoftim, bejini nje investigim vijes bregdetare, guroreve, heceve, shpopullimit te pyjeve. Shikoni se si nje deputet, pushtetar ka 10 shtepia e paguan taska sa per nje kasolle ose nuk ka paguar kurre se eshte oligark garip, se si u vjedhin kontributet njerzve ne nevoje e se si rruget e Tirones qeleben era **** sa nga kultura zero. Se si te bejne gallate show me preteksin aspi karralloi te te heq vemendjen pak nga hallet dhe telashet e perditshme.
  Bejini nje nder Shqiperise e thuaja te verteten sic eshte se boll na cane K me propagande ne TAVET personale te pordhitikes. Shpellari Sali, Shepllari Ilir, Shpellari Mon, Shpellari Drame, Shpellari PS, Shpellari PD, Shepllari LSI, Shpellari i paguar = Shoqeri e K me zile. Shqiperia po ndryshon, YRYSH PERPARA!

 7. ne keta i quajme drogaxhinj popullorce. mediat e menderosura kembe e koke i quajne biznesmene. keta jane qelbsat llumi i llumit qe kane ndyre dynjane. nuk kam gje ne dor. do doja po nuk kam.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.