• |
ide | kryesore

VIDEO/ Rrugët plot, pensionistët nuk pyesin për lejen: Sistemi nuk punon, nuk do vdesim për bukë

Lajme, Të fundit

Nga kjo e hënë ka hyrë në fuqi një sistem i ri për të dalë nga shtëpia. Ata që shkojnë në punë mund të përdorin një autorizim nga puna dhe një nga policia ndërsa ata që duan të dalin për pazar dhe shërbime të tjera duhet të marrin një leje në polici me anë të SMS-së ose me aplikim në e-albania.

Por duket se kjo nuk ka funksionuar pasi nga një vëzhgim i bërë nga lapsi.al gjatë paradites në Tiranë është vënë re një fluks i shtuar në rrugë.


Nuk e kanë zbatuar këtë rregull të ri as pensionistët të cilët e kanë të ndaluar të dalin nga shtëpia. Në disa televizione informative pensionistët thonë se duhet të dalin për të blerë për të ngrënë pasi nuk besojnë se askush do t’u trokasë në derë për t’u kujdesur për ta.

Një pjesë tjetër e qytetarëve që u lejohet të dalin nuk e kishin autorizimin pasi ose nuk punonte sistemi, ose përgjigjja vononte. Qytetarët janë shperhur të paqartë për mënyrën e re të daljes nga shtëpia. Ata thonë se nëse shteti do t’i ndihmojë duhet të shkojë vetë në dyert e tyre për t’i pyetur për çfarë ata kanë nevojë.

“Po na sorollatin, nuk dimë ku të drejtohemi. Po shkel rregullin nga e keqja,kam nevojë që të ha” – tha një qytetar i Korçës në Report Tv.

“Dal nga nevoja, ku di unë të përdor telefonin nuk kam as lekë në telefon. Bashkia s’na ka ndihmuar me asgjë. Unë fëmijët i kam jashtë shtetit, jam me burrin të dy të sëmurë, por do paguaj ujin, dritat, do ha bukë” – thotë një tjetër.

“Djali ka gjithë ditën dje që aplikonte për leje dhe nuk e ka marrë. Unë duhet të blej ushqime por nuk më jepet leja. Jemi 4 veta. Ka aplikuar dhe nuk e kap dot. Kërkoj zgjidhje” –thotë një tjetër.

“Kam bërë tre herë aplikimin dhe nuk më hapet kjo faqja e policisë, nuk ma pranon mesazhin që të ma caktojë orarin që kur të dalë. Kam bërë tre mesazhe, tani nëse kjo është sa për të kaluar radhën ta sqarojë policia”, shprehet një qytetar. ©LAPSI.al

24 Comments

 1. O shpellare shkruaj mire tekstin e sms kaq e thjeshte eshte,nuk eshte sms dashurie qe mund te thuash gjithcka ke ne koke

  1. O qelbesire e pakorrigjueshme qerohu nga ky portal. Boll ofendove njerezit. E ke idene se per cfare flet o qurrash analfabet? Jane 700 mije pensioniste dhe 40 mije invalide ne Shqiperi. Kujton se nje administrate e shkalafitur mund tu pergjigjet te gjitheve? Minimalisht 400mije kerkesa ne dite vetem nga kjo shtrese. Edhe automatik te ishte sistemi do te mbingarkohej. Dhe e gjithe kjo per tekat e dallkaukut te Surrelit.

  2. E shkruajta une o neo komunist mamqir ne cetat pseudo partizane. NID dhe oren 1130 qe dje ne dreke dhe asnje sms nuk erdhi.

   Sdo vdese per buke une se ia thote kokaina ne tru Edverit vrasesit skizofren perdhunues te grave

  3. Keto masa represioniste nuk kane asnje lidhje me mbrojtjen e shendetit te qytetareve, ky terror behet thjeshte per te trembur qytetaret. Kur te mbarojne ushqimet dhe ato pak para te kursyera, cfare pritet qe te beje populli? Nese jeta ime, jote, prinderve, femijeve, te afermeve tane nuk eshte fare e sigurte, valle a do te vazhdoje qe te jete i qete dhe te ngerdheshet e tallet me fatkeqesite tona, VAMPIRI edi rama, i strukur ne BUNKER? A do te jene te sigurta parate dhe floriri i VJEDHUR, nga edi rama, te fshehura ne bodrumet e SURRELIT?
   Cfare e ben me te vlefshem ZALON, QAZON a cfare dreqin e quajne, ate kelyshin pa asnje vlere, qe edi rama i pretendon atesine, nga femija i cdo shqiptari?
   Cfare e ben me te vlefshme gruan e 4-te, te edi rames, e cila ka pasur te deklaruar deri tani 3-burra, nga cdo grua dhe nene shqiptare?
   Cfare e ben me te vlefshme gruan qe ka pjedhur edi ramen, nga cdo nene dhe gjyshe shqipetare?
   O PERBINDESH, e vodhe, vrave shkaterove kete popull per 7 vjete, e ktheve ne “zombi”, tani mendon se do ta trembesh me kriminelat e tu, me dhe pa uniforne?!
   O MJERAN, gabohesh rende, mblidhe mendjen o DERR, sa nuk je vone, mos vazhdo qe t’a provokoshe me kete milet, mos provoko nje ’97 te re, se kete here mileti, nuk eshte me i paditur, qe te merren me njeri-tjetrin, a kupton o DERR e BIRDERRI?!

  4. O i paemed i 12 e 50. Mos pac as emer mbi var, o i pashpirt ripnerdhes. Nuk punkn ai sistemi i reklamuar kaq shume nga gjithologj pa shkolle Kryepalle. Ha ate sufllaqen e mos ha mut.

  5. O fusharak trim, e kam derguar sms dhe kam marre konfirmim se eshte marre sms diten e djele ne ora 11:03. Akoma nuk me ka dale leja, pra nuk kam marre pergjigje. Si veproni ju fusharaket e zgjuar qe keni marre inteligjence te tepruar nga kenetat qe kane ndihmuar ne rritjen dhe inteligjencen tuaj? Psh e keni pare ate fusharakun inteligjent te Ures Vajgurore, con ndihma me qumesht ne fshat. Nje zgjidhje qe vetem inteligjenca kenetore mund ta jape

 2. O morr i kuq o bytheqire. Edhe me 3 Universitete te jene njerezit nuk jane parashikuar shume aneks- problemearri. qe dalin. Me te paafte jane ata qe bejne ligje si ai demi qe dek ne arene pa shikuar majtas e djathtas. Kur familja ka probleme nuk pyet njeri .Deri sa te sqarohet ka rene zjarri.

 3. I pa emer 12 50. Dashuri ka pase ne kohen e koleres. Populli ka halle o qelbesire o shkerdhate o i qire e i dhjere qe paguhesh nga bythe qirat qeveritare. Morr i kuq rrace e poshter lakuriqnate.

 4. Eshte normale. Me shume se me gjuhen e forces duhet te fliret me gjuhen e ndergjegjesimit. Gjuha forces vetem rendon situaten. Masat e marra duket qarte qe jane jo te pjekura jo efektive dhe te jokonsultuara.
  Qellimi eshte te shmangen grumbullimet. Kjo skeme indirekte i krijon.

  1. Shume sakte Ada, nese cdo gje do imponohet me force, atehere reagimi do jete shume i forte. Ne vend qe te dale km dhe t’ia filloje me ndjese, duhet te dalin specialistet dhe t’iua shpjegojne njerezve ne menyren me te thjeshte te mundeshme. Kjo te perseritet te pakten cdo ore. Ka shume njerez qe dalin vetem per t’iu kundervene km qe eshte bere i neveritshem me ato keshillat prej babai te kombit, kur dihet qe nuk ka qene baba i mire as per birin e tij natyral

 5. Keto masa represioniste, nuk kane asnje lidhje me mbrojtjen e shendetit te qytetareve, ky terror behet thjeshte per te trembur qytetaret. Kur te mbarojne ushqimet dhe ato pak para te kursyera, cfare pritet qe te beje populli? Nese jeta ime, jote, prinderve, femijeve, te afermeve tane nuk eshte fare e sigurte, valle a do te vazhdoje qe te jete i qete dhe te ngerdheshet e tallet me fatkeqesite tona, VAMPIRI edi rama, i strukur ne BUNKER? A do te jene te sigurta parate dhe floriri i VJEDHUR, nga edi rama, te fshehura ne bodrumet e SURRELIT?
  Cfare e ben me te vlefshem ZALON, QAZON a cfare dreqin e quajne, ate kelyshin pa asnje vlere, qe edi rama i pretendon atesine, nga femija i cdo shqiptari?
  Cfare e ben me te vlefshme gruan e 4-te, te edi rames, e cila ka pasur te deklaruar deri tani 3-burra, nga cdo grua dhe nene shqiptare?
  Cfare e ben me te vlefshme gruan qe ka pjedhur edi ramen, nga cdo nene dhe gjyshe shqipetare?
  O PERBINDESH, e vodhe, vrave shkaterove kete popull per 7 vjete, e ktheve ne “zombi”, tani mendon se do ta trembesh me kriminelat e tu, me dhe pa uniforne?!
  O MJERAN, gabohesh rende, mblidhe mendjen o DERR, sa nuk je vone, mos vazhdo qe t’a provokoshe me kete milet, mos provoko nje ’97 te re, se kete here mileti, nuk eshte me i paditur, qe te merren me njeri-tjetrin, a kupton o DERR e BIRDERRI?!

 6. Per te gjithe askushet pa emer, ose per vk-sat:
  Kerkesa juaj per leje per dalje nuk mund te procesohet sepse numri personal i identifikimit qe keni derguar, eshte i pasakte
  Numri eshte shume i sakte!
  Ky duket si mesazh timonieri, shqipja ka ë!
  Dhe certifikaten (SSL) e-albania e ka te skaduar si qeveria! 2 here antivirusi beri alert.

 7. Se njohim rregullin ne. Jemi komb allcak avdall dhe anadollak. Ketu duhet te vdesin nja 1 milion. Ashtu permiresohet raca.

 8. Pe mua ato qe pranojne te aplikojne per te mar leje per te bere pazarin meritojne nje fat me te keq se Koronavirusi, meritojne te jetojne ne Korene e Veriut. Njerez ma shtyll Kurrizore. Shpresoj tua pi gjakun Edi me shoke.

  1. E saktë, njerzit po i lënë vampiret e kuq t’ja pinë gjakun dhe rrinë si te mpirë pa kuptuar gjë. Edhe e quajnë veten “shqipe” krenare, popull pa nerv.

 9. me mire te vdisni per buke po he. njerez me bisht qe sdini ca eshte civilizimi. vetem te hani e keni mendjen. trurin dyst. i fusni dhe nga nje telenovele dhe aq e keni.

 10. Nje gje nuk kuptoj, me keta ose me kete qe komenton ketu.
  DO TA NDANI MENDJEN, SE NUK PO JU KUPOTOJ. KUR E SHANI, QE PSE NUK VE RREGULLA TE FORTA, DHE KUR E KRITIKONI PSE VE RREGULLA TE FORTA. jeni budallepsur fare. E keni inat e kuptoj. Po llogjikoni pak, se nuk mund te ket faj ne te dy rastet.

 11. O shpellkare sms filluan sot jo të shtunen dhe te djelen e para,e dyta shkruaje sakte dhe kaq eshte ju staliner vazhdoni te hani sallaten kineze minj lakuriq qen bashke me shpellkaret e kudondodhur

 12. Motren dhe Mamin tani ,gruan per ne darke o i pa emeri analfabet -mavi.Se lejen e mora nga policia jam ilire ,le te vine per nje gojore.Ke reston e radhes .Faleminderit per mirkuptimin.

 13. Akoma besoni ne hale qeveri, po qekeni budallenj. Akoma kujtoni se keta e kane per te miren tone, po qekeni budallenj. Me falni nuk dua te ofendoj njeri, pervec i paemer, por ai e ka nga mungesa e loqes qe nuk ia japin. Akoma besoni te sigurimsat dhe policet e llesh dod psiqikut. Mos plotesoni asnje aplikacion per hajdutet azmatike te kuq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu