• |
ide | kryesore

Argumentat shkencorë/ Pse do qëndrojmë të izoluar deri në fund të qershorit

-Instant, Kryesore, Lajme

Kryeministri dha dje lajmin pesimist se gjendja e jashtëzakonshme duhet shtyrë deri në fund të qershorit, ndërsa komisioni i ligjeve miratoi sot kërkesën e qeverisë për zgjatjen me dy muaj të gjendjes së fatkeqësisë natyrore, pra deri më 23 qershor.

Pra fare pak ditë përpara se të vinte fundi i gjendjes së emergjencës në 25 prill, kur duket sikur vatrat e infeksionit janë shuar dhe kur kurba e të sëmurëve dhe atyre që humbasin jetën është në rënie, popullsia do duhet të përgatitet për një tjetër sakrificë dymujore. Ajo bëhet edhe më e rëndë pas një periudhe të gjatë izolimi dhe kur ditët e bukura me diell dhe koha e mirë po trokasin.


Por a është e ekzagjeruar masa e fundit për zgjatjen e gjendjes së emergjencës, që pritet të votohet nga parlamenti?

Përgjigjja është e prerë “JO”.

Sepse për të ndaluar përhapjen e Covid-19 ka vetëm dy mënyra. Ose zbulimi i vaksinës ose infektimi i një mase të madhe të popullsisë nga 60 deri në 80%, që krijon atë që njihet si imuniteti i grupit dhe që nuk e lejon më shpërndarjen e virusit.

Lexo me tej:

Eksperimenti britanik i “imunitetit të masës”/ Sa njerëz rrezikojnë të vdesnin nga koronavirusi

Por në gjendjen ku jemi, asnjë nga këto kushte nuk është realizuar. Vaksina do të dojë së paku edhe një vit e gjysëm që të jetë funksionale. Ndërsa për arritjen e imunitetit të masës ndodhemi ende larg. OBSH njoftoi në fillim të javës se vetëm 2- 3% e banorëve të globit janë bërë imunë ndaj infeksionit. Ndërsa një studim francez i institutit Pasteur i çonte shifrat e të prekurve në këtë vend 5- 7%.

Falë masave izoluese të aplikuara kudo, vërtet është mbërritur në ndalimin e përhapjes (pra në rastet kur një i sëmurë infekton së paku edhe një person tjetër nga 3- 4 që mund të infektonte në gjende të lirë) por kjo politikë ka bërë që të mos arrihet imuniteti i grupit. Nëse këto masa lirohen dhe kthehemi në gjendjen e mëparshme, risku i mbipopullimit të spitaleve dhe i mungesës së shtretërve në reanimacion, bëhet po aq i fortë sa përpara izolimit.

Pikërisht për këtë, Instituti gjerman Robert Koch (RKI), i bëri thirrje popullsisë së këtij vendi, që do të fillojë hapjen në 4 maj, se “situata është ende serioze. Nuk ka fund të epidemisë në sfond, virusi nuk është zhdukur, numri i rasteve mund të rritet përsëri. Qëndroni në shtëpi, mbani distancën- të paktën 1.5 metra. Zbatoni rregullat për kollën dhe teshtimën dhe mbani maska që mbulojnë gojën dhe hundën në hapësira publike”.

Pikërishtë për këtë edhe qeveria shqiptare, duke njohur gjendjen e spitaleve tona dhe të mjeteve në dispozicion, ka kërkuar nga parlamenti zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme deri në fund të qershorit. Pra, duhet të vazhdojmë të mësohemi t’i qëndrojmë larg njëri tjetrit dhe të kërkojmë leje në e- Albania, nëse duam të bëjmë një ditë plazh.

Megjithëse ky izolim kufizon ndjeshëm liritë tona, me sa duket nuk kemi rrugë tjetër veçse të qëndrojmë të mbyllur duke pritur ndonjë fjalë të mirë nga Facebook-u i Ramës.

©Lapsi.al

22 Comments

  1. bismilahi rrahmeni rrahim ,, kjo ,karantin eshte e mjaftueshme per te gjith ato qe mendojn takimin me te mallin zot,ne ket jet kalimtare nga zoti ,drejt zotit mallerishem ,te lexojn kuran dhe synet,,mbi gjitha duhet vlersuar ulltimi yn nga erdhem dhe ku po shkojme ,cfar po bejme dhe cfar na pret,tek I malli zot,pergjegjsit qe kemi ne kete bote ,perpara te mallit zot,per hakun ndaj gjithckaje,dhe nese ne largohemi nga ky hak,biem ne padrejtesi kurse padrejtesia eshte si zjarri qe e djeg kedo ,qe e ndez ate,,kjo eshte garanci nga zoti botnave ndeshkim, ndeshkim, ndeshkim, kunder te padrejteve,ne dy botnat,o ju qe mendoni takimin me zotin tuaj ,qe mbi vete keni marr pergjegjsi ,ndaj besimtareve kini frik zotin dhe kerkoni dhe zbatoni pergjegjsit,dhe amanitin qe keni perpara te mallit zot ndaj tyre,o musliman mos lejoni mos pranoni dhe mos duroni ulleqesit e padrejt tu sundojne por zgjillni nga mezi juaj me te mirin dhe vendoseni tu drejtojne me te mirin me te pergjegjeshmin,nga ju tu sundojne drejtimi jon eshte nga e verteta,shpetimi jo genjeshtra humbja perderi sa shpetimin e duam te gjith dhe humbjen askush nga ne,o musliman jepni mesazhin pozitiv ,per mendime fjal dhe vepra te mira sipas kuranit dhe synetit profetik ,dhe veproni sipas tije,se duke u angazhuar dhe vepruar sipas tije te gjith sipas nivelit dhe mundesis bejm pjes ne 1 nga 4 grupet njerzore qe mbron vendin nga mos shkatrrimi,1 dietaret 2 ullheqesit e drejt 3 lutjet e besimtareve 4 guximtaret per veprat e mira,angazhohini se vallahi organizimin e e funksionimit tyre e ka bere I malli zot,bini shehadet ,falni namazin jepni zekatin kush ka mundesi agjeroni,kryeni harxhin kush ka mundesi,lutuni zotit me durim ,pendohuni meshironi njerzit,veten prinderit familjen te afermit mbani lillje me farefisin ,meditoni ,dhe nxitoni per mendime fjal dhe vepra te mira,,jeten nderin pronen zoti mallerishem e beri te shejte mbrojeni per vete dhe ne unitet me cdo cmim,,po ashtu gjitha te drejtat qe u takojne ,me kuran dhe synet I malli zot na beri popullin me te dobishem per njerzimin tregoni ,si ne paqe si ne lufte vetmbrojtje te drejtave qe zoti krijoj per ne dhe na lla,moj I jepni askujt te drejt per te kontrolluar te drejtat tona vecse te drejteve atyre qe jane me te miret ne rrugen e drejt mos heshteni dhe te beheni demtues te vetes,dhe humbisni ne dy botet,,I malli zot krijoj gjithcka per te miren tone krijoj problemin krijoj zgjilljen problemit kush e sjell I vendosi gjynah ndeshkim ne dy botet dhe ,zgjilljen kush zgjill problemet sevap ,shperblim ne dy botnat,krijoj ket bot si vend kalimtar dhe sprove per ne ,per te fituar apo humbur ne perjetesi krijoj boten tjeter me vendimn e ndeshkimit xhehnem dhe vendin e shperblimit xhenet,,krijoj pendimin dhe meshiren faljen e atyre qe pendohen dhe I kthehen zotit vet ,krijoj egon e pushtetit paras per ato qe sbinden dhe nuk pendohen dhe humbin ne dy botet,shikoni sa mir bukur dhe te garantuar zoti mallerishem beri krijimin e tije,,shikoni o musliman si e ndieni ,kur beni ndonje gabim qe feja e ka ndaluar dhe quhet haram ndjeheni te stresuar,,por nese vazhdon stresi kalon semundje ky eshte ndeshkim per ju sepse e ka krijuar te tille I malli zot ,ket jet sprove per te fituar apo humbur ,shikoni o musliman nese juve,flisni gjera te ndaluara haram ,nder njerez ato do jua mbyllin gojen me fakte ,por the nese ju me gojen tuaj ,e thoni emrin e kapitullit haram qe quhet e ndaluar,ne gjuhen e shpalljes ku ne te ,eshte e ndaluara ,ne fund te flales haram goja do tu qendrojn mbyllur,por dhe nese veproni te ndaluaren ,ju ndeshkoheni ne gjitha drejtimet,e kunderta eshte hallalli e lejuara,ne tre shkallet e veprimit,ky eshte krijim I persosur I te mallit zot ,kemi ajetin kuranor ,qe flet per emrat ,ecdo sendin ,per te kuptuar ,qe nuk jan fjal arabe por krijim hyjnore si ligj zoti ,emer me pasqyrim identitetin e saj punen vepren ,mendimin me pasqyrim mundesit ,dhe krijimin me me probleme deshira dhe pasqyrim zgjilljet angazhim meditim ullzim,kjo ishte per te vlersuar mir o musliman ,ne shkallen e pare te arsyes gjuhen fjalen qe flisni te mir apo te keqe dhe cfar perfitoni nga e mira rruga drejte dhe cfar peritoni nga rruga gabuar qe te mos zhgenjeheni dhe humbisni,pastaj te kaloni tek problem dhe zgjillja qe jan shprehjet kuranore ,dhe hadithet profetike koh pas kohen dhe per gjithcka ku tashme I vertetoj shkenca praktika per ato qe ju duken te paverteta nga zoti botnave,o musliman sejcili e don te miren dhe drejten per veten e vet, eshte natyralitet krijimi ligj I zotit,dhe urren padrejtesi ti behet por kur u ben padrejtesi tjereve mos mendoni se I beni dobi vetes sepse veprat e padrejta I malli zot I ndeshkon ashper nese ju nuk pendoheni dhe I ktheheni atije,dhe tjerve nuk ju ktheni hakun sipas kritereve qe I malli zot ka vendosur,kini frik te mallin zot largohuninga padrejtesia ,lexoni librin e tije qe te bindeni si perfitoni dobi dhe mos humbisni perderi sa dobit e deshironi dhe humbjen jo,un ne ju vetem se tregova nje obligim moral dhe pergjegjsi hyjnore,,per tju kujtuar te verteten shpetues per momentin nuk kemi vetem se kuranin synetin pasuesit e tije ku krijuesi gjithesis eshte I gjithpushteteshmi dhe do ti mjaftojne kushdo qe I mbeshtetet atije,,me mbani mend mire diten e gjykimit ,bashk me dietaret teologet imamet besimtaret do ju behem deshmi perpara te mallit zot qe jua terhoqa vemendjen per ne rrugen e shpetimit ,dheato qe sbinden zgjollen humbjen ,es selamu alejkum ve rahmetulla,ky material u pregatit ne teresi mbeshtetur ne kuran dhe synet ,I sherben temires dobis se individit dhe kolektivit ,keshillimi per mir dhe ndalimi nga e keqa ka filluar me fillimin e jetes ne tok dhe mbaron ,ne diten e kjametun nuk deshiroj te keqen askujt vecse te miren duke mos dashur vellezrit e mije qe kerkojn shpetim ne dy botet duke u ndeshkuar prej te mallit zot ju kujtova rrugen e shpetimit nuk jan fjal te pa thena as te paditura kan villuar qe kur asht krijuar jeta ne tok dhe perfundojn diten e kjametit,kush din me mir dhe me shum le te behet ndihmes dhe plotsues, ne dobin njerzore dhe shpetimin e tije se te gjithve zoti mallerishem na beri peng te veprave tona ne dy botet per ndeshkim ose shperblim,ju kerkoj ndjes pergermen z me te vogel mbasi kam difekt ne kompjuter

 1. Qe qeveria te vazhdoi te vjedhi qetesisht.
  Argumentat shkencor lapsi e merr te facebooku rames.
  OBSH ka humbur besueshmeri prej kohesh!
  Eshte e justifikur, ska problem a shkelet kushtetuta ligjet, madje dhe konventat nderkombetare, e rendesishme eshte jashteqitja shkencore qe rama flet perdite.
  Lapsi ku e keni punen e gazetarit?

  1. Miu te kiu, pikerisht, ketu qeveria nuk jep info sic duhet po disinformon; duhet te kerkohet distancim social , pra hapje graduale po te respektosh distancat;dhe jo te besh izolim te pamundur e pa baza shkencore….sic bejn keta; ky do ti perdor njerezit si loje

 2. Ne kohen e Zogut, Lushnja (perbehej nga ca kasolle prej balte dhe lluce ) nuk kishte xhandar dhe kur e mori vesh NM e tij Zogu tha:”xhandari i Ferit ti hedhi nje sy edhe Lushnjes.Vetem dajaku e sjell ne terbiet shqiptarin.
  Per Ramen shkoni dhe vdisni qysh neser po doni,por cfare faji kane te tjeret qe duan te jetojne.
  Rama as qe e rruan per njeri,vetem dajaku e sjell kete popull.Eshte e veshtire tja gjesh tallavane ama kur ja gjen i thone derrit daje.Aman ore bej ne vetem se deshem te te lanim balten.

 3. Ju njerez nuk kuptoni edhe ju media jeni e atobus. Cdo gje ka lidhje vetem me nje qellim: pergaritjen per zgjedhjet e ardhshme! Te gjitha keto para qe do hidhen “post termet”, falje e tatimeve, amnisti fiskale, e te ngjashne si keto kane nje qellim: nje mandat te trete me ose pa hir!

  Opozita eshte larg kesaj perballje. Me e renda eshte zgjatja e “karantines” normative!!! Ajo duhet pare e lidhur ngushte me deshiren e terbuar per te marre nje mandat te trete si dhe nje mase qe qeveria mori per te dale perkohesisht nga Konventa Evropiane per te Drejrat e Njeriut!!!

  Ky eshte nje skandal i rende! Deshmon se Qeveria ose ka patur ose ka plan te kontrolloje kundershtaret, pra opoziten ne menyre ilegale.

  Minimumi, instrumenti i terheqjes nga KEDNJ behet me ligj te Parlamentit dhe jo me njoftim te Qeverise. Kjo, ne aspektin e teknikes ligjore.

  Se dyti dhe me e rendesishmja, neni 8 i Konventes. Ai eshte nje nen qe detyron shtetet qe te mos abuzojne me privacine e qytetareve, fshehresine e korrespodences, baneses, etj. Ky nen lidhet me domosdoshmerine ne nje shtet demokratik qe nderhyrja ne privaci (pergjimi, vezhgimi, pra masat e fshehta te policise apo sherbimeve sekrete) behet vetem me ligj dhe aprovim nga organi kompetent.

  Kjo tregon qe Qeveria, organe te saj, ose ka zbatuar keto masa ose planifikon ti zbatoje ato.

  Njerez, ky eshte nje skandal i papare dhe shkelje flagrante kushtetuese. Asnje shtet nuk e ka bere deri me tani ne BE, vec Mbreterise se Bashkuar, e cila doli nga BE si dhe KEDNJ.

  Shkojini pas kesaj pune o media, kerkojini llogari dhe zbardheni sa seshte vone kete cmenduri.

 4. Mirepo, Luli ka ngaterruar testet kalibrues me tamponet (kitet) ne vetevete, duke dale totalisht blof ne ate qe shkruan ne twitter. Edhe pse Soreca thekson se jane kalibrues testesh qe ato te jene sa me te besueshem, Basha, nga padija apo tentativa per te tjetersuar faktet,ja shikoni cfare idesh ka lulzimja me kete sms qe ju ka derguar shpellkareve te salihut

 5. O beteim e gjithe europa ka bere shkelje te drejtave te njeriut me kete pandemi,por Jeta e njeriut vjen e para pastaj te drejtat

 6. Pak habi që Lapsi ka botuar këtë shkrim tipik pushtash, sepse Lapsi nuk para boton të këtilla shkrime. Premtohet në titull që do lexojmë: “Argumentat shkencorë / Pse do qëndrojmë të izoluar deri në fund të qershorit”. Kush shkencëtar i jep argument në këtë shkrim? Askush. Citohet vetëm qeveria shqiptare, por duke e kursyer, d.m.th. duke mos e quajtur “qeveri shkencëtare”. Edhe pushti që e ka shkruar nuk i ka vënë emrin, pra aq shkencëtar i madh duhet të jetë edhe ky vetë. Ah po, përmendet një thirrje e Institutit gjerman Robert Koch (RKI), e cila lidhet me popullsinë e Gjermanisë për të cilën thuhet që “do të fillojë hapjen në 4 maj”. Pra 4 maj, kurse anonimi i shkrimit premtonte që do të na jepte “argumentat shkencorë” se për se duhet të qëndrojmë të mbyllur deri më 23 prill. Ja, kaq trashë i puthet e prapmja Ramës.

 7. Ama krahasimi real që duhet të bëjë opozita e Sali Berishës dhe Lulzim Bashës është me vitin 2013, kur ata e dorëzuan pushtetin. Në atë vit Shqipëria ka qenë në vendin 102. Edi Rama e çoi nga 102 në 75, pra 27 shkallë më mirë. Sot e ka 18 shkallë më mirë se ata. Nëse opozita duhet të krahasojë veten me Edi Ramën, duhet t’i thotë faleminderit që e përmirësove Shqipërinë nga vendi 102 ku ta lame, në vendin e 84.

 8. Argumentimi shkencor per kete pandemi nuk ka piken e vleres. Vete OBSH ka bere kthesa te herepashershme me 180 grade, 75 grade, 102 grade… Asnje nga personalitetet e mjekesise boterore, sepse mjeket personalitete ne Shqiperi ne nje mase te madhe jane te politizuar, nuk eshte ne gjendje te thote dicka te sakte. Por ajo qe te intrigon eshte sepse megjithese nen udheheqjen e ndritur te km e kemi mposhtur cv, prape paskemi kaq shume probleme sa duhet qe pas dy muajve karantine, te bejme edhe dy muaj te tjere karantine. Llogarite ketu nuk dalin. Kjo gje te kujton Shqiperine e para viteve 90, qe megjithese kalonte nga fitorja ne fitore dhe ishte bere fanar ndricues per te gjithe boten, prape ishte ne vendin e fundit. Sot neve ose na genjejne per fitoret, ose na genjejne per rrezikun, ndryshe nuk do ishte nevoja te shtyhej karantina edhe dy muaj te tjere

 9. Te presesh nga Facebooku i rames, do te thote qe deri ne maje te 21 te jemi te izoluar, e ne ate kohe me qe i duhemi per zgjedhje ,,,,,,,virus nuk ka, apo do kete. Kjo eshte fare e thjeshte qe te kuptojme izolimin edhe pa qene nevoja. Nese njerezit do kene maska, do ruajne distancat, do ruajne higjenen e perqafimet, mundesia e imunitetit do rritet, e infektimi do jete ne eliminim me masat personale te njerezve, e mbikqyrur nga organet shtetit qe duhet te kryejne kete mision. Ndrydhja, e konservimi i njerezve ne banesa nuk eshte gjitheckala, eshte nje variant, i distancimit, por aktivitetin virusal e ka per detyre shendetesia e qeveria per te pare zhvillimet infektive, ne lagje, banesa, qytete, pra popullsise qe ka nevoje per kontroll. Kur nuk ke kete aftesi apo arsenal qe te luftosh pandemine, rruga me e shkurter per te mbrojtur pa aftesine eshte karantimi. Le te rrime ne karantim, se mbase do kemi sherim.

 10. Ngatërron tamponët me kalibruesit (po 7×7=42 ngelet në vend të parë)Lulzimja vazhdon lidhjen per lobim nga zyra te lidhura me Putin

 11. Na ka erdhur ne maje te hundes…o Lapsi bej nje sondazh e ta shohesh se ku ka vajtur Rilindja e Rames…nga ERTV…TV vasale……..bota duket e EDit. Nese do ishte e tille ai bente zgjedhje te parakohshme dhe e kish ne xhep mandatin e trete…….Bejeni sondazhin se dhe ai e ka bere, ndaj zgjat pandemine, karantinen jo per asrsyet tuaja shkencore ,por se di se pushtetin e ka te humbur.

 12. Pse duhet te beje zgjedhje te parakohshme sepse doni ju nje grup shpellkaresh,pastaj dilni e hani mut me lulushin e qani si kalamajt per karramele ky na i vochi prap o babi salih

 13. I njohur tashmë si “doktor vdekja”, për shkak të qasjes së tij publike dhe lajmeve të rreme që përcjell duke përdorur si burim njëherë “varrëmihësin dixhital” dhe njëherë “funeralin dixhital”, Berisha ka përcjellë një reagim për këtë.

  Në televizionin e familjes, ai është shprehur se ka informacione të sigurta pasi siç thotë “Mua më vijnë informacionet direkt nga varrezat”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.