• |
ide | kryesore

Basha del në terren, kritikon ashpër menaxhimin e situatës së Covid në vend

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Lulzim Basha ka zbritur dalë në terren ku ka parë nga afër situatën me bizneset. Përmes një mesazhi në Facebook, Basha ka ngritur shqetësimin që po kalon sektori i biznesit për shkak të situatës me koronavirusin.


Ai thekson se janë të shumtë qytetarët që nuk kanë marrë asnjë lekë ndihmë për kohën e kaluar mbyllur në shtëpi, ndërsa sipas tij bizneset po përballen me vështirësi të mëdha.


Lulzim Basha thekson se qeveria ‘Rama’ i la pa ndihmë shumicën e qytetarëve dhe bizneseve, duke shtuar se “Rinisja e aktivitetit normal është shumë e vështirë për ta tashmë që veç faturave dhe taksave të larta”.

“Pjesa më e madhe e qytetarëve që takoj në Tiranë i kanë respektuar rregullat e higjienës dhe të distancimit social. Megjithatë shqetësim serioz mbetet situata ekonomike e rënduar nga pandemia e COVID-19. Janë të shumtë qytetarët që nuk kanë marrë asnjë lekë ndihmë për kohën e kaluar mbyllur në shtëpi. Edhe bizneset përballen me vështirësi të mëdha. Mungesa e ndihmës rrezikon mbylljen e shumë prej tyre ndërsa të shumtë janë dhe ata që janë detyruar të heqin të punësuar nga listëpagesat.
Qeveria Rama i la pa ndihmë shumicën e qytetarëve dhe bizneseve. Rinisja e aktivitetit normal është shumë e vështirë për ta tashmë që veç faturave dhe taksave të larta, përballen me uljen e numrit të blerësve dhe ankthin për të ardhmen e pasigurt.
Xhepat e shqiptarëve janë shkundur nga pandemia ekonomike e qeverisë Rama. Asnjë formë propagande dhe cirku qeveritar nuk e fsheh dot pasigurinë dhe varfërinë e tejskajshme që po pllakos në familjet shqiptare.”, shkruan Basha, ndërsa ka postuar dhe një foto ku shihet përballë një dyqani bosh që ka nxjerrë njoftim se jepet me qira.foto galeri

 

13 Comments

  1. O “Lapsi.al” , o qelbesira e qelbesirave te diktatorit Enver Hoxha e Hysni Kapo , o rrk analist Bush.. Andi , o djali i dale nga Blloku i Udheheqesave te krimineleve te Popullit shqiptar me Enver Hoxhen , Mehmet Shehun Hysni Kapon Beqir Ballukun etj etj gjakpiresave te Popullit. Na vjen per te vjell kur ti palo analost A di Bushati del ne televizor e vjell vrer ndaj Kryeministrit me te suksesshem te te gjitha kohrave ne Shqiperi Edi Rames.

    1. TY DUHET ME TI QI ROPT PENJEHER O RRACE KARAKUVE . POR PARA SE ME TI QI DUHET ME TE RRAF MARE E PRAPE . LIBRIN E SHTEPISE DHE TE FISIT KU TA KESH O KESULKUQ

    2. Ti hash karin Bushatit se pak te paanshem ka si ai. Ti je nje trushplare dhe pemethare dhe kaq. Shih gruan nga te ka vajt..

  2. Salih karaxhic berisha president nga trashigimtari ramiz alia marveshja e Triestes 92 berisha humb zgjedhjet lokale pastaj vjen,shkatarrim i prones publike per skrap vjedhje92-94,rrezohet kushtetuta e familjes berisha me vote nga populli,95-96lulzim i kapitalizmit berishian Piramidat vjedhje e 2miliard dollare popullit,salihu 96 fiton zgjedhjet me vjedhje ne 96% te votimit,janar 97 fillon luften veri jug hapen te gjitha pikat ushtarake ku mbahej armatim shteti i berishes shkermoqet per tre muaj,vriten nga shpellkaret e salihut 3000 njerez ne te gjithe vendi,europa vendos ardhjen e nje force ushtarake nga 18 vendet be,salihu kerkon te arratiset,por me ndihmen e izetit mbyllet ne presidence deri ne marveshjen e detyryshme te 9 marsit,97 zgjidhet president nga kuvendi i votave te vjedhura per se dyti,grusht 97 largohet nga presidenca si kriminel,5 vjet reprezalje i te gjithe atyre qe krijuan pd,reprezalja u be nga krahu i djathte gazidede,98 vrasjen e azem hajdarit dhe organizimin e grushtit te shtetit vjedhjen e tankut ne garde dhe mbajtjen dy muaj para selise se pd,salih humb zgjedhjet rresht lokale e parlamentare,2005 mbas marveshjes me nanon e meten vjen ne pushtet si i rinuar,por vesi del me shpirtin,projekti i shkatarrimit fillon fuqishem dhe ne qeveri afrohet Serbi Damir Fazllic qytetet bregdetare filluan shkatarrimin dhe vjedhjen e pronave,2007 filloje Vjedhja e shekullit rr kombit 60 km rruge 1.3 miliard euro,2008 gerdeci 30te vdekur 300 te plagosur dhe 460 shtepi te shkatarruara bilanc Lufte kjo ben qe hollivudi te bej film per Sy peshkaqenin e salihut,2009zgjedhje te vjedhura dhe kualicion me floririn Meta kater vjet Korrupsion gjigant i dyshes berisha-meta cez tia ndertime pa fund ne vijen bregdetare lufte me pronaret e tokave,2011 vrasje per kenaqesi te salih karaxhic berisha i ndihmuar nga lululzim basha etj te kater qytetareve me duar ne xhepa,salihu deklaron se do vriste dhe 300 njerez,maj 2011 vjedhja e zgjedhjeve ne tirone nga i gjithe shteti polici ushtrine shik shpellkare te ardhur nga kosova,romet komunistet kqz gjykata shkalles pare e apel ne funksion te salih karaxhic berishes dhe ne fund basha me dhune e kurbanin e nje dashi behet kryetar bashkie,2011-2013,erdhi fundi 467 koncesione te dhena nga salihu,kapja e drejtesise qe do ti sherbente pas largimit te pushtetit si nje Qen te ngordhur,7 vjet qe vjell e vjell vrer,qe kerkon Gjak kudo shikon varre arkivole,kerkon revoluciono demokratiko komunisto,ne vija te pergjitheshme ishin krimet e salih karaxhic berisha.

  3. Mua nuk me duket e arsyshme qe populli po hankoht kaq shum te gjith jemi puntor por cdo muaj mud te heqim 5 lek menjan kur ndodhi fatkeqesit natyrale dhe nuk e sho te arsyshme te behet propogand politike ne kete situat esht loja e tomit e xherrit- xherrit e tomit.

  4. Te themi te drejten po te kishte ndodhe ndonje katastrofe si Spanje, Itali apo USA kush edi se cfare do kishin bere keta palo opozitare qe me 30 te vdekur bejne gam-gam me shume kane vdekur ne aksidente brenda nje muaji se nga korona, prandaj sbeheni ju politikane se juve nuk kerkoni te miren e popullit por rehatin tuaj, se asnje opozite ne bote nuk bene politike kur ka fatkeqesi natyrore, apo si pandemia

  5. Mos harroni te lexoni komentin e ores 13, 35. eshte dora vete e katundarit Librazhdas, jane mo tamo theniet e shprehjet e mostres si pionie i Enverit. Lexojeni e thuajini vete si mendoni, por qe ta analizosh ate koment, nuk eshte as me shume e as me pak, raport sigurimsash te bijeve te kurvit, e ky eshte dv Baala, duket qe e ka zhvilluar shume fantazine e hipokrizine, e populli kot nuk thote,,,Okatunar o tru parur, qytetar nuk bohesh kurre”

  6. Ne cdo fatkeqesi, populli ne rradhe te pare do ushqehet, e te jetoje, nuk ha politike, e presion me semundje, e fatkeqesi. Kete duhej ta bente shteti, por kur ke shtet hajdut, e perkrahes zorraxhinj, keshtu do behet. Pyeteni KM me ndihmat per termetin, e per pandemine, sa ka shpenzuar per popullin, e pastaj na beni vrejtje si kritikues se nga qe sia thoni dot banditit qe e ka lene nje pjese te mire te popullit pa ndihme, e pagen e luftes, kritikoni opoziten qe po qane hallin e varfanjakeve qe pushteti tuaj po irrenon cdo dite. Persa i perket shteteve qe na permend rilindasi patriot i Rames, atje nuk ka mbetur kembe qytetari pa u shperblyer qe te jetojne , pa kerkesa nga shteti te punes, apo jo, por ne rradhe te pare te jetes, e kete ky idioti jot, apo i yne as i shko afer atyre. Ketu duhej qe ne fillim te protestohej ndaj ketij mjelesi te taksave, e jo kujdesit per shendetin qe na paska bere. Me kete karantine e forcoi poziten e tije jo se beri gjera te dobishme, aspak, por afroi organet e diktatures me shume ne dore te tije, e kjo do jete rreziku ne zgjedhjet e aredhshme, sepse keta dine si ti perdorin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu