• |
ide | kryesore

Analiza/ Qeveria po sillet sikur Covid 19 nuk ekziston

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Në Tiranë ka nisur këtë të hënë transporti publik, ndërkohë që pandemia është në kulmin e rrezikshmërisë së saj. Qeveria shqiptare ndryshe nga çbëri në periudhën mars-maj, po sillet sikur nuk ka më lidhje me Covid 19. Në Facebook-un e Edi Ramës nuk shihen më videot e tmerrshme me të vdekur dhe thirrjet për burg ndaj atyre që shkelin rregullat. Vendin e tyre e kanë zënë investimet marramendëse si ai i aksit Milot-Fier apo i fillimit të tunelit të Llogarasë.

lexo me tej:


Buxheti gropë/ Rama tenton ta mbushë arkën me paratë e krimit

Ky ndryshim paradoksal kursi, nga një shtet policor në një shtet “laissez- faire” e ka një shpjegim dhe ai gjendet tek ekonomia. Ndërkohë që nuk ka fonde për të bërë më shumë tampon testimesh (në këtë kulm pandemie bëhen vetëm rreth 360 për të zbuluar 90 të infektuar) qeveria po sillet sikur është e prirur për investime të mëdha, pasi e vetmja gjë që ajo mund ti dhurojë shqiptarëve është optimizmi.
Për të tjerat arka e shtetit është bosh. Që në fillim të mbylljes ne ishim shteti me ndihmën direkte më të vogël për banorë në rajon, as 1% të Prodhimit të Brendëshëm Bruto, pasi kishim borxhin më të lartë mes fqinjve tanë.

Tani situata është aq keq sa më shumë viktima mund të shkaktojë varfëria sesa pandemia.
Të dhënat e INSTAT treguan se në tremujorin e parë, rritja ekonomike ishte negative prej -2.5%. Në tremujorin e dytë, tkurrja vlerësohet të rezultojë shumë më e lartë. Banka e Shqipërisë paralajmëroi se dhe në dy tremujorët e fundit, ekonomia do të vijojë të jetë me kurbë negative duke iu drejtuar rënies më të madhe që nga viti 1997.

Në këtë situatë financat presin që të ardhurat të bien me 15% dhe nëse shpenzimet e parashikuara mbahen e atyre u shtohen edhe vepra faraonike nga ato që prezanton Edi Rama, defiçiti buxhetor (raporti mes mbledhjes se të ardhurave dhe shpenzimeve) do të shkojë më shumë se 1 miliardë euro, ndërsa borxhi do të arrijë 80% të Prodhimit të Brendshëm Bruto.

Huaja e re/ Ç’thoshte Rama në opozitë për borxhin e Berishës që sot e ka kaluar

Për këtë arsye shteti shqiptar është në situatën më të vështirë që mund të imagjinohet. Dhe pikërisht për këtë qeveria po sillet sikur virusi nuk egziston. Një mbyllje apo izolim i dytë do të ishte i barabartë me falimentimin ndaj mundësia e tij as nuk përmendet. Nëse në mars qeveri mes shpëtimit të jetës apo të ekonomisë zgjodhi të parën, tani po qëndron neutral sepse nuk ka më gjë në dorë të bëjë sa për njërën dhe as për tjetrën.

©Lapsi.al

25 Comments

 1. Hip se te vrara zbrit se te vrava.O lapsaxhinj po deri dje pa u hequr karantina tallnit trapin me virusin e qeverine,tani cfare mutin doni te na mbylle prape e ikim per lesh bubi o nga cmendja o nga mosngrenia.Mos i hidhni benzine zjarrit o trima Se keni kuptuar akoma qe gjithcka eshte e qellimshme per te pergjysmuar ngarkesen e ketij mut globi

  1. O palle ky na majti myll per 8 raste ne dite.

   Tani jane bo 80 raste be dite …me e pakta dhe i njejti kryeminister eshte.

   As atehere nuk morri masa pervec kur tallte trapin hapa dollapa me njerezit e as tani kur ka plas gjithandej.

   E perbashketa eshte papergjegjshmeria e nje psikopati.

   Kujdesu per veten or fugshpuma

  2. O ti qe ste pelqeje lapsat: po sikur e shkundi edhe i madhi Zot qytetin e dyt te Republikes …apo me kujtohet gabim mua

 2. ruani veten tju ruaje perendia , ky na mbylli kot ne mars na falimentoi e tani po zbaton imunitetin e tufes qe ja kane rekomanduar

  1. Pyetni veten “cfate humbi Rama se falimentuan dhjeyera biznese ne mars-maj dhe se vdiqen dhjetera njerez ne qershir-korrik?”
   Asgje!

 3. Basha premtoi në Devoll se në takimin e parë që do të ketë me presidentin Trump do t’i flasë atij për prodhimet e tyre bujqësore dhe konkretisht për qepët.

 4. Ka ketu nje Covid sa per nja 100 Covid 19,
  eshte Covid-Rama edhe kjo qeveria e vet,
  Covid 19 ka ca muaj qe esht ne Shqiperi,
  por Covid-Rama ka 7 vjet qe po ben kerdi,
  eshte Varferia e shtuar Covidi i Shqiperise,
  krejtesisht merite kjo e kesaj Ram qeverise,
  qe ka 7 vjet qe Ekonomine e ka shkaterruar,
  sa nuk mjafton as Covid 19 per ta krahasuar,
  kur ky populli ndez TV degjon te flitet per Covid19,
  kur hap dollap te bukes sheh Ram-Covidin e vertet.

   1. Ashtu ju ka thene Taulant Balla ju idioteve rilindjote se po te hash mut te byth e Rames 3 here ne dite nuk infektoheni nga koronavirusi moj Sopata budallaqe?

 5. Me kujtohet sms qe i kishte cuar Rama ish keshilltarit te Blerit, kur shkruante cfare po ben ai Kari i Borisit, (por ishin kohe te tjera atehere, ishim te paret ne bote dmth me te miret kunder VIRUSIT, ishte ne mode te mbyllje vendin, te beje si babai i kombit, te na caje trapin cdo dite ne fb/Insta, te leje ne kufi shqiptaret se mos na infektonin neve ketu etj etj).
  Tani mund te pyesi cdokush cfare po ben ai kari i Rames

 6. edhe ju te lapsit zgjidhni ca krahu do mbani, te mbyllet per shendetin apo te rri hapur per ekonomine se ngelet duke prit Ramen qe ca te vendosi Rama ju me vrap te jeni kunder

 7. Para disa kohrsh, KM beri nje vizite ne Paris. Per cfare shkoi dhe cfare diskutoi atje, akoma sot nuk dihet asgje. E vetmja gje qe dihet eshte se pas kthimit nga Parisi, numri i te infektuarve dhe i vdekjeve nga covid 19, u rrit ne menyre eksponenciale. A ka ndonje lidhje me viziten ne Paris? Kete s’mund ta thote askush. Por keto jane fakte

 8. Ju stalinet e ores 13:44 dhe13:47 ju bythqira cecene te salihut zbatoni urdherin e salihut te shkoni te Qini motrat e vajzat tuaja per te shtuar rracen e qelbur shpellkare ato fjale per qepen e trampin I ka thene luluqja ju ju i lepini bythen 24ore pa pushim shpellkare bythqira

 9. Basha premtoi në Devoll se në takimin e parë që do të ketë me presidentin Trump do t’i flasë atij për prodhimet e tyre bujqësore dhe konkretisht për qepët.Trangullin dhe prasin e ka per ju shpellkare bythelepirsat e salihut

 10. Ne fakt edhe karantina e mars-prillit ishte e cuditshme sepse demtonte interesat e oligarkeve, por Rama e konceptoi si nje operacion imazhi. Mesa duket e genjeu mendja se mund te riqepej nje here (oligarket te shesin nje jaht tha) dhe shqiptaret te besonin se ishte i virgjer, edhe pasi e kane pare shume here te shkerdhehet me korrupsionin dhe krimin. Kur kjo gje normalisht nuk ndodhi (sondazhet jane masakrues), iu kthye hapur taktikave te kurves qe do joshe cdo kend per te arrit qellimin, ne kete rast blerjen e zgjedhjeve.

 11. Kurva e ores 15:17 quan shpellkare kedo qe ja shkordhejne gruan, motren, vajzen e ja derrmojne bythen vence pra mos ja vini re se eshte ne konflikt interesi…

 12. Ne nje diskutim apo debat qofte, fyerja e tjetrit eshte mungese argumentash. Por vec mungeses se argumentave, tek disa shihet se nuk iu funksionon truri. Natyrisht mosfunksionimi i trurit eshte dicka normale per njerez qe rrine ne bodrume dhe thithin ajer te qelbur gjithe diten, por te kopjosh frazat e Balles, Spiropales, apo gjalleses qe e quajne ndryshe Heep, tregon se duhet te vizitohen tek ndonje veteriner qe merret me lopen e cmendur. Nese politikanet fitojne me miliona euro nga shperdorimi i lekeve tona, keta te shkretet perfitojne maksimumi 200 euro ne muaj. Prandaj nuk ia vlen te merresh me ta dhe me fyerjet e tyre. Kaq tru iu ka mbetur

 13. Basha premtoi në Devoll se në takimin e parë që do të ketë me presidentin Trump do t’i flasë atij për prodhimet e tyre bujqësore dhe konkretisht për qepët trangullin prasin kungullin etj.Ty ftere luluqja te ka premtuar darke per darke vetem ti do ja lepish loqet e bythen se ti je shpellkar safi dhe funksional

  1. O kari spo kerko njeri me u mbyll perseri, por po kerkojn seriozitet te shteti, qe deri dje ishte shteti qe u kujdes me shume per qytetarin ndersa tani sillet si si plas trapi fare.
   Kur thuhet duhet shtet serioz, nenkupton qe kur te infekohesh tja bejn testin edhe gruas tende edhe mos te thone jo ske shenja sta bejm.
   Kur thuhet shtet serioz nenkutpon qe kur qeveria ka ndaluar evenimentet me grumbullim njerezish, bashkia mos te organizoj panair apo koncerte
   Kur shteti thote vendosni maskat, te garantoj maska te lira, pra mos tja lej tregtarve qe te bejn biznes me nje gje jetike si kjo.
   Etj etj etj

 14. listën e të deleguarve në zonat kryesore në vend ku vihet re një dominim emrash i atyre që kanë qenë pjesë e qeverisjes “Berisha” në nivel ministrash si Genc Pollo, Florion Mima, Flamur Noka, Aldo Bumçi, në nivel zv-ministrash Alfred Rushaj, Jorida Tabaku, Avenir Peka, Bardh Spahia, në nivel drejtorësh të rëndësishëm si Sait Dollapi, Arben Ibro, Ervin Minarolli e emra të tjerë sërish në kohën e qeverisjes “Berisha” si Xhemal Gjunkshi, apo Arben Kashahu.

  Në listën e të deleguarve është përfshirë edhe financieri i PD-së, Ilir Dervishi, një nga dy emrat që ka firmosur kontratat e lobimit të Partisë Demokratike në 2017,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu