• |
ide | kryesore

Masa të reja për faljet në xhami, nga sot me maskë me vete

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Rritja e vazhdueshme e shifrave të COVID-19 ka shqetësuar së tepërmi Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, i cili ka ndërmarrë kufizime shtesë të jetës fetare.

Është vetë KMSH që, përmes një vendimi qarkullues shpërndarë në të gjitha myftinitë e qyteteve, njofton masat e rrepta.


“Prej disa muajsh jemi në një situatë të pazakontë, e cila ka sjellë mjaft vështirësi dhe kufizime në jetën dhe përditshmërinë tonë. Të vetëdijshëm që mbrojtja e shëndetit dhe e jetës së çdo njeriu është detyrim parësor për të gjithë ne, që në fillimet e përhapjes së pandemisë COVID-19, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë mori disa masa parandaluese dhe vendime kufizuese”, citohet në njoftimin e një dite më parë nga KMSH.

Nga sot, çdokush që shkon në xhami duhet të ketë me vete maskë e sixhade personale, e, pasi të ketë mbaruar faljen, nuk do të mund të qëndrojë dot më asnjë minutë.

“Ndalohet qëndrimi në xhami para dhe pas ritualeve si dhe prekja e sendeve si libra, Kuranë, rafte e të tjera”. Aabdeshanet do të jenë të mbyllura dhe çdo besimtar duhet të ketë marrë abdes që nga shtëpi. Distanca fizike vijon të jetë e padiskutueshme në xhami, e cila do të lërë jashtë dyerve të saj grupmoshat nën 12 vjeç, moshën e tretë, mbi 65 vjeç, si dhe ata me sëmundje kronike.

Koronavirusi ka prekur gjithashtu edhe ritin kryesor të gjithë javës për besimtarët myslimanë. Hytbeja e xhumasë nuk do të jetë më shumë se dhjetë minuta. Kujtojmë që ky është i pari vit që besimtarët myslimanë falën Fiter Bajramin në xhamitë e lagjeve, ndërsa i gjithë Muaji i Shenjtë kaloi në heshtje. Të gjitha gjasat janë që edhe me Kurban Bajramin në ditën e fundit të muajit të ndodhë e njëjta gjë. /panorama

1 Comment

  1. te mendosh thell dhe besh veprimin e duhur do thot te largosh nga vetja nje fund trishtues thotë:

    ju kujtojm kujdo ajetin kuranor,,,qe flet rreth asaj se kujt nuk duhet ti bindemi,,ajeti qarteson pastert qe mosbindja fillon ndaj prindit dhe me rrall nese ai flet ne kundershtim me kuranin dhe synetin profetik,qoft drejtuesit e fes,qoft klasa politike ne vend,te mendojn thelle se cfar mendojn flasin dhe veprojne,nuk jan e mira dhe e keqa e barabart as ne krijim as ne funksion dhe as ne trajtim ,kete e ka qartesuar ,vet krijuesi saj,un nuk jam klunder shendetit ,te njerezve,dhe as kunder dobis por kunder te keqes,ate qe e luftoni te gjith ,dhe po po te gjith i kerkoni te drejtat tuaja,kerkoni lumturin jeten,paqen qetsin vlerat tu nderojn respektojn dhe binden te tjeret,,meqe per 30 vite asnjeher drejtuesit e komunitetit musliman nuk kan ,bashkpunuar ne unitet mendimi dhe veprimi ,me muslimanet shqiptare,per te zhvilluar mendimin vlerat mbrojtur lirit dhe te drejtat tona perball shtetit shqiptare,dhe per te qen zeri jon ,si prefaqsuesit ton deri ne parlamet me vlera dinjitet ,dhe vepra,per te dhen frytet ,e burimit te dobive ,per ti pasqyruar ne ,politika ligje veprime mbasi ,islami eshte rrug zgjilljesh pa probleme,ka te drejtat hakun ,,dhe sot do kishim nje rac ,njerzore te mirformuar ,edukuar ,bindur plot qartesi gjalleri zgjillje shpres,kjo nuk ka ndollur,zeri i jon ne perfaqsim per lirit dhe te drejtat tona nuk eshte mbrojtur,,keto jan tregues pajtimi nenshtrimi te ber njesh me te keqen,,,tani eshte ne te miren tuaj ,pas gjith kesaj,qe pas cdo situate te nxirrni mesim ,nese mendoni takimin ,me te mallin zot,ne jemi njerez gjini njerzore ,komb i coptum grabitur trishtum ,perdhunum ,,por ju e dini ,se ai qe kerkon allahun allahu i do ti mjaftojn atije,sepse kete e ka garantuar vet ai,qe krijoj gjithcka,,e ndiej obligim moral dhe hyjnor,keshillen per mir dhe ndalimin nga e keqa,tani ne keto zhvillimi te brendeshme dhe te jashteme,,te mendojme formen e levizjes shkallen e pergjegjsis,qe te organizojme mendimet dhe veprimet,,ne unitet,per te perfaqsuar,mbrojtur ,dhe zhvilluar lirit dhe te drejtat tona,sipas zhvillimeve,mbeshtetur ne kuran dhe synet,me urtesi hyjnore,,dhe jo mendje dhe drelli njerzore,nese themi ka nje semundje,qe e holli dikush me qellim te c aktuar,apo ishte ,caktim i te mallit zot si ndeshkim per ne per shkaqe devijimi,a nuk vlen per te analizuar,thell ,se si duhet veprojme,se ,ku na con ,nje orientim i till,,kujt i thoni mos ,prek kuranin ,ne shtepin e te mallit zot,ndoshta nuk ka kuran ne shtepi don ta lexojn ne xhami,mund ta prekin me doreza lastiku,ketu fillon tendenca,pa analizuar tjerat,pa u zgjatur shum ,eshte ne te miren e gjitha paleve,per nje marrveshje,te brendeshme kombetare,si besushmeri ,degjushmeri respekt dobi ,qartesi gjalleri zgjillje shpres paqe per te gjith,nje marrveshje mirkuptimi,kombetar kufizimet ,rrethanat ,problemet ,tashme kan zgjuar logjiken e gjith shqiptareve ,per nje shekull klasa politike nuk eshte praktikisht ,ne ,premtimin qe flet ,te paret e fes nuk jan te vlersuar ne rolin e duhur,shkaku ,nuk jan kokat e duhura,keshtu qe treguesit e zhvillimeve ,jan te formes ekstreme,shperthyese,,sepse besimtaret kan parime,,ne veprim ,per te fituar xhenetin ,esht cak qe e ka krijuar zoti mallerishem jo ,i pari i komitetit musliman i vendosur ,ne menyre ,te habiteshme,e kush eshte caku ,ka ajete dhe hadithe profetik,qe monituron zhvillimet hap pas hapi orientues veprimi preciz,e dini mir qe profeti muhamed ,orienton vetmbrojtjen ,deri tek lufta kur cenohen te drejtat lirit,,prona nderi jeta, perse dikush deshiron te grabis nderin pronen jeten e tjetrit gati eshte kundershtimi ,vetmbrojtja lufta,me ligjet e te mallit zot nuk ka kompromist nuk ka pazare ,nuk ka hipokrizi dyftyresi heshtje ,se kushdo qe futet tenton per ti provuar ,ka perball vetes se tije nje front lufte ,te drejtperdrejte ,te krijuesit vet,zotit mallerishem ,sepse ligjet e tije jan ne gjallerin e jetes krijesave ne instinkt imunitet mas ,,,,/qe kundershtohet urrehet luftohet padrejtesija nga gjitha anet eshte nje lufte qe as se ka fituar as se fiton dhe as ka shance ta fitojne kush luften ne padrejtesi qe sot quhet me emer modern interes,,pra erdhi ora,qe te bindeni te gjith ju autor dhe aktor ,qe kemi kete gjendje qe tashme te keqen dhe gjithnje me te keqen ne vetet tuaja familjet tuaja nuk e deshironi asnje,qe kundershtimi ashpersija perplasjet lufta ,shkatrrimi ndeshkimi po afron ,muslimanet nuk cenojn njeri,,i malli zot,i ka tregu si populli me i dobishem ,per njerzimin ,,,,,,,,,,,/modelin e jetes mbi tok,por kjo ndoll nese ,islami ,zhvillohet sipas ullzimit hyjnor,kjo sesht lejuar ne permasat e merituara,kush ndikoj per ket u cmang ,demtoj veten e vet,kujdo mund ti thuhet se me ty ose pa ty ligjet e zotit mallerishem jan te triumfuar ,por ti pa i zbatuar ato je tersisht i deshtuar je i deshtuar,,mbasi gjith jemi njerez ,qe kemi nje sistem funksioni nga i njejti burim krijimi ,ullzimi hyjnor,por kush nuk i zbaton ne rradh te par ka demtuar veten e vet dhe kur ti kalojn caqet dukshem ,do perballet me caktimin e te mallit zot,se si vetem i malli zot e din ,dalim per levizjet e momentit,,cfar do sygjeroja,,jo me shum dhe me pak se 1 ,ne unitet mendimi dhe veprimi,shprehjen e natyralitetit tone hyjnor ,pastert ,urrejtjen ndaj padrejtesis ,propoganden kunder saj,,per te menjanuar ne burim ate,dhe kerkimin mbrojtjen dhe perhapjes te se drejtes hakut ,mbasi kete e ka,,cdo gjalles per veten e vet ,dhe cdo njeri nga ra ca njerzore,e kemi obligim ta bindim tjetrin ne menyren me te mir bukur pershtateshme dhe pranueshme,,sepse njeriu lind i paditur nuk eshte as i pagabueshem dhe as i pandreqeshem ,lind me shpirt te pastert por ego te malle nuk ngopet,ku kjo ego ne jet per pasuri dhe para ja shkatrron shpirtin ,dhe shpirtin,ja pastron dhe egon disiplinon vetem ullzimi hyjnore,duke i treguar te drejtat mundesit detyrat detyrimet,obligimet ,keshtu duke ua shpjeguar dhe kundershtuar faktet jan bindese per logjiken kundershtimi frenues dhe mundesit mbetet mirkuptimi marrveshtjet brenda te drejtes qe meriton sejcili,sot nuk shohim mesazhin e urte hyjnor per momentin,qe pavarsisht zhvillimeve ,tendencave,nga ana intelektuale deri tek ,besimtaret qe per hater te te mallit zot te angazhohemi te gjith,ne mendime fjale ,dhe vepra te mira vetem sipas ullzimit te mallit zot,dhe menjehere sejcili do bente pjes ne 1 nga 4 grupet njerzore qe mbrojn vendin nga mos shkatrrimi,1 dietaret se nuk jemi pa to,2 ullheqesit e drejt ,dalin nga i njejti burim ,3 lutjet e besimtareve ,keto na lillin dhe fuqizojn me,zoti e mallerishem ,4 guximtaret per mendime fjale dhe vepra te mira,kur nxitet sherbimi i te mires sipas ullzimit hyjnor ,e mira behet burim dobish,masivisht,sepse i malli zot krijoj emrat e sendeve fjalen ,krijoj pasyren ,sendet punen si vetetsi mundesi ,krijoj deshirat idet mendimet,krijoj mundesi gjallesat universin si mundesi,,dhe na vendosi mendjen logjiken qe gjitha keto pasqyrime ti masim dhe shohim drejt ,duke na lehtesuar me ullzimin hyjnore ligjet e tije,i malli zot krijoj problemin krijoj zgjilljen ,kush mbeshtetet vetem duke i sjell probleme tjerve ,kesai i vendosi mekat ndeshkim ne dy botet,kush kerkon te zgjill problemet sipas ullzimit tije ,ky ka shperblim dobi zgjilljes i vendosi sevap ky ky sevap i duhet per te fituar meshiren dhe shperblimin e te mallit zot ne dy botet,kjo eshte morali edukata dhe mirsija e mkrijimit te te mallit zot per mbar njerzimin ku musliman do thot bindje ,qe deshirat tuaja tija nenshtrosh vullnetit zotit dhe islam paqe,paqa ligji i te mallit zot,dhe nese te gjith ,marrin mesazhin e bindjes qe duke u angazhuar ,me mendime fjale dhe vepra te mira sipas ullzimit hyjnore ,njerzit perkrahin natyralitetin hyjnore,mbasi e ndjejn dhe jan krijuar me te ,friksohen ndeshkimit te zotit,rritet vlersimi dhe praktikimi vlerave njerzit behen me te ndjeshem per te fituar perjetsin ,dhe keshtu do ti shihnit ne rrall ,per te kerkuar ndonje veper te mire per ta bere dhe fituar sevap ,per te fituar shperblimin e tije xhenetin e tije ne perjetesi,vall a do kishte mbetur problem pa u zgjillur mbi siperfaqen e tokes,asnje,po si zgjillen keto probleme ,,allahu i mallerishem e krijoj kete bot per ne ,per ta alluruar ate dhe sprov per ne mes se mires dhe se keqes ku sipas angazhimit humbim ose fitojme,sipas ligjeve te tije,ai ka ber krijimin funksionin e zgjilljeve ne na mbetet vetem angazhimi krejt lehte,thot allahu dhe i derguari tije muhamedi a,s,respektoni prinderit,bejuni mire per familjen te afermit dhe farefisin ,nese i bejm te gjith mbyllen keto probleme,e keshtu per gjitha punet,rruga drejt eshte rrug zgjilljesh pa probleme kurse rruga ndaluar,eshte rrug problemesh pa zgjillje,por mesazhi i fteses per mendime fjal dhe vepra te,mira,,eshte i gjere qe kerkon lehtesim maksimal per tu kuptuar nga ,degjuesi dhe fillon me obligime ,pastaj diturin meditimin angazhimin,,pas ketyre e rendesishme eshte zbatimi i hadithit profetik ne lillje me edukimin,, shkecerisht femija ne javen e ,6,7 te shtatzanis bashkvepron me mendimet dhe veprimet e semes,ne kete faze zhvillimi femija merr edukat ndjenjat per mir ose per keq,ketu fillon formimi i njeriut ,deri sa te marrin formen ligjore ,qe per grat shtatzena duhet ligj qe i ndihmon lehteson qe,te edukohet sa me mire brezi ri me moralin e mire permes mendimeme dhe veprimeve te semes ,mbasi tek femija behet ndjenje,e nese nuk edukohet ndjenja per mire ,marrin edukaten e ndjenjes se keqe,,dhe kur njeriu ska ndjeshmeri per mir perfundon ne burim krimi per shoqerin e nese behen shum shkatrrojn vendin ,pjesa dyt eshte fjala qe flasim ,njerzve u duhet lehtesuar kuptimi ne ate qe mendon flet dhe vepron,mbasi te miren nga e keqa u krijua e dallueshme dhe ka lillshmeri ne tre gjendjet e veprimit mendim fjal shprehje,nese njeriu mendon te keqen ndjehet i stresuar nese flet te keqen ndaluaren qe ne gjuhen e shpalljes quhet haram ne fund te fjales haram goja ngalet mbyllur nese flet para njerzve kundershtohet urrehet nese vepron ndeshkohet e kunderta esht hallalli e lejuara, keta kan lillshmeri me trupin njerzor dhe universin,nese njeriu merr ndjenjen per mir dhe kupton pastert fjalen ,ullzimin hyjnor ne forme shprehje e ka me te lehte ta kuptojne,si gjillje per dobit e tije,nese ne si popull mbeshtetemi fort tek i malli zot,dhe angazhohemi ne mendime fjal dhe vepra si thot ai,problemet zgjillen ,e keqa largohet,dhe ne mesohemi te zevendesojme urrejtjem me dashuri luften me paqe ,te keqen me te mir,i malli zot ,e ka plotsuar meshiren e tije mbi ne ,jemi ne njerzit ato qe devijuam ,dhe tani ndollemi pran ndeshkimit te mall,a duhet te mendojme thell ,dhe te zgjellim me te miren per veten ton shpetimin mbasi shpetimtari vertet esht vetem ullzimi hyjnor,angazhohuni vellezer ne mesazhin e mire mendime fjal dhe vepra masivish ,mbasi ,vetem keshtu largojm te keqijat padrejtesin nga mezi jon,pa i ber sherbimin te drejtes mires nuk na zbret meshira te mallit zot ne mezin tone,nuk ka virus semundje dhe asnje fuqi mendimveprim asgje te krijuar ,qe sfidon krijuesin e gjithesise,edhe pse kemi nje koron apo mund te vin me te veshtira sprova me te mella ,mbeshtetuni dhe veproni si thot i malli zot se me meshiren e tije sprovat do na lehtesohen ,pse kemi nje semundje apo kufizime qe imponojn shpetim shpetimin e vertet e kemi vetem tek ullzimi hyjnor te mendojm flasim dhe veprojme sipas tije,duke i tdhen hakun gjithkujt,nuk eshte e then te ndalim keshillimin per mir dhe ndalimin nga e keqa,praktikimin e fes por dhe me shum te shtojm allurimin e allahut shtojm veprat e mira sepse kjo eshte mbrojtja jon per te fituar perjetsin e tije eshte liri dhe e drejt apsolute qe i malli zot na e dha mos humbisni shpresen se i malli zot ka meshiren me te malle se urrejtjen per robin e vet pendohuni o njerez kthehuni zotit tuaj te vertetes largohuni te kotes dhe te fitoni meshiren e tije,kjo analiz behet per gjith at kategori njerzore ,qe jan te bindur qe i malli zot asht krijuesi gjithesis,qe duan te drejten hakun per veten e vet dhe urrejn padrejtesi tu behet por qe i malli zot thot ta respektojm mbrojm perhapim per te gjith njelloj ne menyre te ndersjellt,thjesht natyralitetin njerzor si krijim ligj ,dhe veprim ,qe vet zoti mallerishem e krijoj ,per nje gabim ju kerkoj ndjes kam difekt ne kompjuter dhe smud te perdori germat e mella sipas vleres ,es selamu alejkum per gjith ato qe e mendojn duan dhe kerkojn meshiren e te mallit zot ne veten e tyre,respekt per te gjith

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu