• |
ide | kryesore

PS voton prishjen e marrëveshjes. Ndryshohen dy nene kushtetuese

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Socialistët votuan sot për ndryshimin e njëanshëm të kushtetutës duke vendosur vetë rregullat mbi të cilat do të zhvillohet gara e ardhshme elektorale. Deputetët rilindas bashkuan votat me opozitën fallco tek Komisionin Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit, duke i kaluar kuvendit vendimmarrjen për listat e hapura dhe heqjen e koalicioneve. Tani do të duhen plot 94 vota deputetësh për të ligjëruar manovrën e Edi Ramës për të fituar terren pas marrëveshjes të pa favorshme që nënshkroi gati me detyrim në 5 qershor.

Por sipas neneve, 64 dhe 68 të ndryshuara sot listat nuk do të jenë plotësisht të hapura. Partia Socialiste ka përdorur argumentin e barazisë gjinore për të përjashtuar nga konkurrenca e përzgjedhjes nga votuesit gratë ministre krejtësisht të panjohura për bazën, të cilat Rama i ka katapultuar në qeveri. Kështu Balluku, Gjonaj, Denaj etj do të kenë mundësi të emërohen deputete nga partia ashtu sikurse u emëruan ministre nga Rama.


Kjo manovër, me lista gjysëm të hapura, nxjerr në pah edhe qëllimin e vërtetë të kryeministrit. Përdorimin e kësaj metode për heqjen e koalicioneve. Rama qe i ndërgjegjshëm se me sistemin aktual ai dilte humbës ndaj një koalicioni të bashkuar PD- LSI.

Loja me koalicionet/ Qarqet që humbet PS nëse opozita del e bashkuar

Dhe për të shmangur këtë, ai është treguar i gatshëm të shkojë edhe drejt një përballjeje me ndërkombëtarët që i kanë kërkuar mosprekjen e marrëveshjes së tryezës politike. Edhe komisioneri i BE për zgjerimin Oliver Varheley, edhe OSBE kanë qenë të qartë për mosndryshimin e rregullave të lojës. Një nga 15 kushtet e BE është që ato të jenë konsensuale. Edhe vetë marrëveshja e nënshkruar në këshillin politik i përjashton ndryshimet e njëanëshme.

Në varësi të asaj që do të thonë diplomatët e huaj dhe kërcënimeve të opozitës për tërheqje nga 5 qershori do të varet edhe ajo që do të ndodhë në kuvend me ndryshimet e kushtetutës që pritet të shkojnë për votim në 30 korrik.

Prishja e marëveshjes/ A ka nisur thyerja e Ramës me ndërkombëtarët (deklaratat)

Por një gjë është e sigurtë. Me ndihmën e opozitës fallco, Ramën nuk po e ndal asgjë për të fituar avantazh para garës elektorale në tavolinë.

PD kërcënon me tërheqjen nga marrveshja për reformën zgjedhore. Po çfarë zgjidhje ka?

©Lapsi.al

 

 • Deputetët e Komisionit te Ligjeve dhe Legjislacionit që votuan pro hapjes së listave dhe ndalimit të koalicioneve Rudina Hajdari
  Andi Përmeti
  Myslym Murrizi
  Vasilika Hysi
  Adnor Shameti
  Spartak Braho
  Elena Xhina
  Alket Hyseni
  Klotilda Bushka
  Alban Zeneli
  Korab Lita
  Edjola Braha
  Nikolin Staka
  Jurgis Çyrbja
  Bashkim Fino
  Edmond Leka
  Edmond Stojku
  Aurora Mara
  Ermonela Felaj
  Fatmir Xhafaj
  Ulsi Manja

28 Comments

 1. Ky njeri duhet ndaluar nje ore e me pare. Do pushtet te perjetshem qe pastaj t´ia lere te birit.

  Groteske, por realiteti e tejkalon edhe fantasine me te shfrenuar.

 2. Prandaj na ka mbyllur deren BE se i ka pare lakejt qe nuk e rruajn fare, vete vidh pallo e shit. Motrat, grate e çupat ku ti keni o flliqesira. I masakruat njerzit ne kete vend.

 3. Shqiperi te kam DHJERE
  Robq…re si PERHERE,
  Edrama ban gallate
  Sepse jena popull shkerdhate!

  Fli fli or popull koqe
  Avash avash dhe pa ngut,
  Edmut Ramen po se hoqe
  Edhe shume vite t’jera do hani mut!

  E gjithe jeta ju shkoi n’terr
  Ju shkon per shtat tamam,
  Sepse keni zero karakter
  Vetem qenit ia kaloni per ham ham!

 4. Shqiperi te kam DHJERE
  Robq…re si PERHERE,
  Edrama ban gallate
  Sepse jena popull shkerdhate!

  Fli fli or popull koqe
  Avash avash dhe pa ngut,
  Edmut Ramen po se hoqe
  Edhe shume vite t’jera do hani mut!

  E gjithe jeta ju shkoi n’terr
  Ju shkon per shtat tamam,
  Sepse keni zero karakter
  Vetem qenit ia kaloni per ham ham!

 5. Epo kjo nuk eshte pare ndonjehere. Rrine jashte stadiumit dhe duan te diktojne rregulla loje. Politike idiote. Keshtu eshte kur i largohesh parlamentit dhe do qe politiken ta luajne te tjeret. Ky ishte precedenti i rrezikshem i braktisjes se parlamentit.

  1. Se ne fakt kur ishin ne parlament idhulli juaj i merrte parasysh; vet fjala qe perdor tregon per ty; dikton; pjell diktature; ne fush kemi vec ramen vec ai kerkon te diktoj biles i vetmi lojtar fitues; personalizon shtetin ai dhe ti ben ham ham se te jep ça kocka te lepish

   1. Se iken nga stadiumi dhe tani bredhin si koqe rrugeve se nuk dihet ke perfaqesojne ne politike. Kane mbetur barkthare dhe e duan pushtetin tju japin ca sufllaqe viktimave me i-phone.

 6. Ky ishte ndryshimi o z.Murrizi , o zj Hajdari ? Lista gjoja te hapura ? O hapi dhe beji ndryshimet tamam ose bejnii nje mut dhe mos u beni pjese e kesaj maskarade . Sistem proporcional kombetar me lista te hapura dhe prag 2% , pa koalicione kjo eshte ajo qe duam . Po nuk e bere kete zere se nuk ke bere asgje . Nese bene kete paçavure me lista gjysem te hapura , atehere i vute flaken dhe e degjeneruat kete vend . nese pajtohesh me kete paçavure , do vertetosh fjalet se keni qene vegel ne duart e palloshit te anetes . Tregohuni burra deri ne fund dhe mos na zhgenjeni . Ju kam mbeshtet qe nga fillimi por jo per kete paçavure , qe ne realitet eshte 75% lista te mbyllura e 25 % lista te hapura . Te njejten keshille e kam per te gjithe ju z.Stojku , Halitin ,Zenelin , z.Ralf Gjoni e shume te tjere . Dy gjusem te verteta jane me keq sesa njeqind genjeshtra . Edhe nje here , sistem proporcional kombetar me lista te hapura dhe prag 2% , pa koalicione , kjo eshte e vetmja zgjidhje çdo gje tjeter do te thot se po perdoreni dhe do ta ulni reputacionin tuaj pertok fare .

 7. Dmth i bie me mire ta beje diktature sesa te shkoje ne burg…. E paska ndjere karin ne bythe, po te shohim sa do e mbaje pushtetin…..

 8. Duke dashur të prishin marrëveshjen e 5 Qershorit, apo duke paralajmëruar “trazira dhe kaos” në gjithë vendin, ish-opozita e vjetëruar e tranzicionit, po tenton të mbajë peng të ardhmen e vendit, Parlamentin e Shqipërisë, procesin e integrimit dhe reformave europianizuese. Zgjedhjet e 2021, natyrisht do të nxjerrin jashtë skenës politike, kryetarët parazitë dhe partitë e tyre tranzitore, për ti hapur rrugën një epoke të re civilizuese, dhe marshimit të pandalshëm të Shqipërisë drejt BE.

 9. O MURRIZ NE TE BESUAM DHE MBESHTETEM , KESHTU NA TRADHETOVE ? KU JANE ULERIMAT E TUA ? KU JANE LISTAT E HAPURA ? ÇA TE DHANE QE E DRODHE O MURRIZ ?

 10. RAMA , VETEM BURGU TE PRET . BURG BURG BURG , PER KURVAT SI TY O RAMA .
  O BASHA E KE VOTEN TIME POR PO NUK E FUTE NE BURG KETE BIJ KARAKURVE TI KAM QIRE ÇA TE MBAN PRAGU TY DHE TE 700 BREZAT .

 11. Nese mendoni se nje dite ky vend me keta njerez do behet ndonjehere , atehere zgjohuni se jeni duke enderruar .
  Ç’lind nga mace do gjuaj per mi .

 12. Nese proçeset serioze i drejton nje klloun dhe nje cirkr e drejton nje fizikant dihet perfundimi , deshtim dhe dizaster total . Akoma edhe pas 30 vitesh jemi po ata qe ishim ose ndoshta edhe shume me keq . Ne ujkun e kemi vene bari , dhelpren e beme gjykatese , lepurin e çuam ushtar , luanin e kemi çuar te beje bujkun dhe bujkun e kemi bere politikan dhe ne fund pyesim veten : pse nuk shkojne punet mire ne kete vend ?

 13. Ja dhe pak se vijne nigerianet qe tu qijne grate por ka edhe per burat. Popull kurve. Me vasilika ermonela e lloj lloj fahatresh kujtoni ju se behet shteti. Gjysma budallenj e gjysma psiko nuk ka Frojd qe i rregullon, vetem manalli i nigerianit ia sjell trute ne vend.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu