• |
ide | kryesore

Pikat kyçe/ Ku bllofon Rama me prishjen e marrëveshjes

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Rama po përpiqet ti trajtojë si budallej edhe opionionin shqiptar edhe faktorët ndërkombëtarë duke u përbetuar në cdo vend se shumica e tij parlamentare do ta votojë të plotë dhe pa i prekur asgjë marrëveshjen për reforman elektorale që u nënshkrua me garancinë e diplomatëve të huaj në 5 qershor.

I vënë me shpatulla për muri për faktin se BE kërkon që ndryshimet të jenë konsensuale, përndryshe pezullojnë fillimin e negociatave, i kapur mat nga qëndrimet e forta të Gjermanisë, i zënë me preshë në duar sepse PS ka firmosur se kjo marrëveshje nuk ndryshohet në mënyrë të njëanshme, kryeministri përsërit në mënyrë të gënjeshtërt se do ta votojë të plotë atë.


Lexo me tej:

5 qershori/ Topi ka mbetur në fushën e Yuri Kim

Por, projekti i ndryshimeve kushtetuese që Rama ka ndërrmarrë me kllounët e opozitës së re gjoja për të hapur listat, por në fakt për të penguar futjen në koalicion të kundërshtarëve të tij, e hedh në erë paktin e firmosur mes opozitës dhe qeverisë.
Përmes një konference për shtyp, numri dy i selisë blu, Gazmend Bardhi, ka treguar pikat konkrete ku ajo që po planifikon Rama, prish marrëveshjen konsensuale që u arrit pas tryezës së gjatë të Këshillit Politik.

Drafti i dale prej saj, jo vetëm i parashikon koalicionet, por ai ka të ingranuara edhe ato koalicione ku secila parti merr pjesë me listën e saj. Pikërisht në nenet 19 dhe 36 (shiko tabelën poshtë) të marrëveshjes së arritur me mbështetjen ndërkombëtare dhe të përshëndetur prej tyre del e qartë se Socialistët kanë pranuar të garojnë me koalicione dhe me lista shumë partiake.

9aa51077-cb49-44c5-8a4f-cda8de8ca4c0

“Pra, faktet tregojnë se Edi Rama ka rënë dakord dhe Partia Socialiste ka firmosur më 5 Qershor, që jo vetëm të vazhdohet me koalicionet parazgjedhore, por gjithashtu që një parti politike, pjesë e një koalicioni parazgjedhor, të paraqesë listën e vet të veçantë” tha në konferencën për shtyp Bardhi.

Rama nuk tërhiqet: Do i bëjmë koalicionet si në Gjermani dhe Itali

Por, historia nuk përfundon këtu. Shkelja tjetër që bën Edi Rama kur thotë se ai do të votojë të plotë marrëveshjen, por se askush nuk e pengon PS-së të shtojë përterj saj gjëra që i do shumica e shqiptarëve, është se ai ka firmosur me PD-në se nuk do të bëjë ndryshime pa konsensusin e atyre me të cilët ra dakord në tryezë. Mirëpo duke penguar koalicionet mes partive ai së paku duhet të rishkruaj nenet 19 dhe 36 të dakordësisë së 5 qershorit, pra e prek atë pakt të cilin edhe sot e kësaj dite betohet se do ta votojë të pandryshuar.

©Lapsi.al

25 Comments

 1. Nuk eshte eshte veshtire te kuptosh ku bllofon Rama nese i lexon gjerat me vemendje.Ajo qe e ndalon mafiozin
  D’Rama,eshte Presidenca.Konflikti institucional Presidencë -Kryeministri ka koh qe ka filluar.Protesta e fundit
  e Ilir Metes ku moren pjese mbi 100 mije qytetare,tregoi se Ilir Meta shihet si e keqja më e vogel.Kush eshte
  trembur,kush eshte e keqja me e madhe,kush kerkon te krijoje tymnaje kushtetuese,Edvin D’Rama apo Ilir Meta?
  Politikanet jan pothuaj te gjith te dhjere,ne nuk mundemi ti largojm dot me force.Atehere mbetet vetem vota,te largojm te keqen me te madhe.Nje llogari e vogel(nga qindra te tilla ne 7 vite).Kapriçot e Edvin D’Rames qe abuzoi me perdorimin e pushttetit per te eliminuar kundershtarin e tij mediatik Françesko Beketi, shqiptaret paguajn afro 152 miliard Leke!Mos harrojm,se per protesten e 21 Janarit 2011 ku u vrane 4 persona dhe u ndez flake qendra e Tiranes per te ardhur Edvin D’Rama ne pushttet,shkaku u bë nje afere korruptive e Ilir Metes,per nje rushfet mbetur ne tentative ne shumen afro 763 milion Leke.Edvin D’Rama i ka marrë takspaguesve shqiptarë 199 herë më shumë Lekë se sa Ilir Meta tentoi ti merrte nje personi privat.Rama kerkon te dalë i larë nga kjo histori,megjithese meriton burgim te perjetshem dhe konfiskim te pasurise.Mos harrojm,se ky Kryeminister qe shperdoron miliarda Leke sikur te ishin te tijat,deklaroi se te gjith ata qe nuk paguajn energjine elektrike do te denohen!Dhe drejtesia rreagoi menjehere,nje qytetare shqiptare u denua per kamatvonesen e energjise elektrike 28 mije Leke te vjetra,dhe nga turpi vari veten ne burg.Qytetari u denua me burg per 28 mije Leke,ndersa Kryeministri qe ka shperdoruar 152 miliard Leke,5 428 571 herë me shumë,nuk denohet!
  Te shkuara te harruara.Strasburgu denoi Shtetin shqiptar 16 milion Euro per Pallatin qe shembi Rama ne Vlore,pallat qe u ndertua me lejen nje Kryebashkiaku socialist.

 2. Rama eshte nje funderrire qe e ndjen se dita e hapsanes po i afrohet dhe do me cso kusht te mbaje pushtetin. Ky parlament, jo vetem qe nuk ka legjitimitetin per te bere ndryshime kushtetuese, por as qe ia ka idene se cfare eshte kushtetuta. Le te dalin shkrojtesit me pagese e te shkruajne se nga cili prej deputeteve te poshteshenuar perfaqesohet. Po ia le ne dore zgjedhjen.
  Taulant Balla, Elisa Spiropali, Ermonela Felaj, Kujtim Gjuzi, Andi Permeti, Selami Jenisheri, Klotilda Bushka, Ralf Gjoni, Majlinda Kerperata, Myslym Murrizi, Rudina Hajdari, Halit Valteri, Edmond Stojku (i jati i drejtorit te luftes kunder pastrimit te parave i emeruar me dt. 13 korrik) Qerosi ish-kacurrel qe qeraste fëmrat me whiskey apo me pije te tjera te shtrenjta (kush ia di emrin le ta shkruaje), ortaku i Myslym Murrizit Adnor Shameti, Ulsi Manja i frikes qe ruan vreshtin dhe i mamive te shumta qe e nxjerrin kalamanin çyryk, deputeti tjeter qe per arsye etike nuk po ia themi emrin, por qe u nda nga gruaja se kjo e fundit shkonte me truprojen e tij e sa e sa te tjere qe nuk ju eshte degjuar as zeri per tre vjet si deputet. Persona qe nuk kane mbaruar as tetevjecaren dhe tani duan te na ndryshojne edhe kushtetuten. Kush eshte dakord le te flase me emer dhe mbiemer, por nuk besoj se ndokush e pranon me llogjike kete gje. Ne fund, cfare kishte Edi Rama dje qe mwzi merrte fryme, fytyra i ishte nxire dhe syri i djathte i ishte skuqur keq. A mund te pranohet per km nje person i tille?

  1. Jane si jane, partia jote i futi ne liste prandaj mos e laj m… me sh…. Zoterrote votove keta apo ata qe iken dhe te ben glasen?

   1. Te garantoj qe nuk kam asnje parti dhe se partia ime eshte Shqiperia, por ti i ores 16:55 ke votuar pa diskutim per disa nga emrat e listes se mesiperme. E ndjen veten se je njelloj si ata? Je i sigurt qe njerez si ata te duhet te ndikojne ne te ardhmen tende, te familjareve te tu dhe te femijeve te tj nese nuk ke gay? I pranon ata njerez qe po mundohen ta cojne ne humnere kete vend si udheheqesit e tu? Nese po, shko ne ndonje kopsht zoologjik dhe do jesh atraksion i vecante. Edhe ushqimin do e kesh me te mire se sufllaqja qe fiton me komente ne website te ndryshme

 3. Te garantoj qe nuk kam asnje parti dhe se partia ime eshte Shqiperia, por ti i ores 16:55 ke votuar pa diskutim per disa nga emrat e listes se mesiperme. E ndjen veten se je njelloj si ata? Je i sigurt qe njerez si ata te duhet te ndikojne ne te ardhmen tende, te familjareve te tu dhe te femijeve te tj nese nuk ke gay? I pranon ata njerez qe po mundohen ta cojne ne humnere kete vend si udheheqesit e tu? Nese po, shko ne ndonje kopsht zoologjik dhe do jesh atraksion i vecante. Edhe ushqimin do e kesh me te mire se sufllaqja qe fiton me komente ne website te ndryshme

 4. Shqipëria vuan prej tre vitesh përpjekjen e presidentit Ilir Meta për të fituar pavarësinë nga Perëndimi dhe për të shembur “Republikën e ambasadorëve”. Eshtë gati që për këtë të iniciojë dhe një lëvizje politike më vete.

  Lulzim Basha po ashtu nuk ja ka prishur në asnjë rast, përveç vijave të kuqe më 30 qershor. Ai injoroi Mcallisterin për të dalë nga çadra, dogji mandatet kundër vullnetit të Perëndimit, bojkotoi zgjedhjet kundër vullnetit të Perëndimit, dhe hodhi poshtë propozimet e Perëndimit për reformën zgjedhore, të koncetruara në propozimet e ODIHR, një muaj më parë,zigur o trim me flete ku I pe 100 mije protestues ti ke pidhi mamit meta si ka pare me shume se 5 mije persona per 30 vjet qe eshte ne pushtet ti bythlepirsi i salihut luluit dhe tani i likes,mos harro supen zi Gur

  1. I paemër 17:33,O klyshi kurves qe nuk ke indetitet,o dobiç ferre ,”100 mijë protestues jan ata qe kan bere guite ke pidhi Satëme,motres dhe te gjith familjes tate,qe shkerdhehen ne bordellot e “rilindjes”
   Pyet motren dhe satëme per permasat e mia,Zike me therrasin shkurt.Gjyshi i Rames o klysh kurve, u shkerdhye nga Ahmet Zogu,Gruaja e Rames u shkerdhye nga Babai i tj Kristaqi,prandaj,te gjith ata qe shkojn prapa drogaxhiut, jan klysha kurvash si puna jote.8 Maj, 2019 Gazeta DITA”Për Ildën dhe për “600 vajzat” e kryeministrit”.
   Paradë mode mund të bëhet kudo, moj Ilda, në secilën seli qeveritare, por sidomos në Kryeministri. Nga informacionet e reja që kemi, janë rreth 600 vajza të reja, të cilat janë punësuar në Kryeministri dhe nuk dihet se çfarë pune bëjnë. Dikur kjo strukturë nuk kishte më shumë se 50 vetë, ndërsa tani, mendoje pak, rreth 600 vajza të reja, mes tyre ka edhe të afta, të cilat venë në punë dhe nuk dinë përse venë, për të cilat më shumë mësojmë nga rrjetet sociale, se çfarë bëjnë.
   Kush i paguan këto 600 vajza kryeministrore, nga sillen, nga venë dhe nga shkojnë, me se merren, çfarë vizioni kanë…cili buxhet i financon, në bazë të çfarë vendimi kanë zënë folenë aty, mbi bazën e së cilës meritë. Askush nuk e di, ndoshta as vetë shefi i qeverisë që ka hapur grykën e thesit për të bërë në godinën kryeqeveritare një konkurs mode vajzërore, po aq lehtë sa ka vendosur në zyrën e tij një kosh basketbolli.Cila meritë..kush i ka deleguar…çfarë bëjnë…kush i paguan..ku i kanë zyrat..si u kalon dita?E vetmja punë e tyre, moj Ilda, janë paradat e modës, shko e eja nëpër sallone e korridore, me veshje seksi dhe me foto në rrjetet sociale si Instagrami. Mos u habit, ti Ilda, që këto nëpunëse të veshura seksi, pak gjoks zbuluar dhe këmbë zbërthyer, mund t’i shohësh në foto nga Dubai, vende luksoze e parajsa, në udhëtime vjeneze dhe shijim ndeshjesh barceloneze, në anije luksoze dhe, natyrisht seksi. Mos u habit nëse në udhëtime pune jashtë shtetit drejtorët e mbi drejtorët shoqërohen nga sekretare të reja, jo gjithkund e jo të gjitha, por ama moderne, të këndshme dhe pamjet që na sjellin, të lumtura në kafene, me pije të ndryshme para vetes , luksoze.

 5. Por, Lulzim Basha nuk ka deklaruar asnjë kontratë qiraje dhe asnjë shpenzim për koston e banimit në shtëpinë e re gjatë vitit 2019, në dokumentin e pasurisë për këtë vit. Nga verifikimi i deklaratës së pasurisë së firmosur nga Lulzim Basha, nuk rezulton asnjë e dhënë mbi shpenzimet financiare për banim për vitin që kaloi. Nga ana tjetër, në 28 tetor të 2019, Partia Demokratike deklaroi përmes një njoftimi zyrtar se “Pas disa dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, banesa e z. Basha do të duhet t’i nënshtrohet disa punimeve të domosdoshme. Për këtë arsye zoti Basha dhe familja e tij janë zhvendosur përkohësisht në një banese me qira…”.Ja o xixa lepirsi ekselent i bythes se salihut tani te luluqes lexo kete qe ta kuptosh kujt Po ja lepin bythen prej vitesh

 6. Sa për një kujtesë të fundit, meqë Meta flet për mbajtje fjale: ju kujtohet kur në zgjedhjet e vitit 2009 shprehej se nuk duhet votuar Rama, sepse ai i rrahu krahët Berishës pas Gërdecit? Votoni LSI, se ne e çojmë në pension Sali Berishën, thoshte Ilir Meta asokohe. Dhe sapo mbaruan zgjedhjet, e kujtoni çfarë bëri? I zgjati kontratën e punës kryeministrit Berisha edhe me katër vjet të tjera, duke ndarë qeverinë me të. Kjo po, që konsiderohet mbajtje fjale…

 7. Ne 2011 Rama pati thene per Meten se i ngjitet km si meta pas kepuces, nderkohe qe Meta nuk la gje pa thene per Ramen dhe mund ta gjeni lehtesisht ne youtube. Ne 2013, Rama i iu lut Metes “Aman o burre o burre te behemi bashke e te rrezojme Berishen, se i vetem nuk ia dal dot”. Keto i harrojne keta shkrojtesit per nje sufllaqe. Ne nje koment tjeter shihet qe sufllaqexhiu merret me Lylin, po se cfare po i ben Lyli, kete hajde e merre vesh. Ne saje te Lylit ai po ha sufllaqet e partise se po te ishte dikush tjeter ne vend te Lylit, sot Rama me do ishte ne burg se bashku me shume te tjere dhe ky sufllaqexhiu do ishte duke punuar per te paguar sufllaqet qe ka perfituar nga leket e vjedhura.

 8. Mjafton te shohesh Rudina Hajdarin dhe Ulsi Manjen tek TCH dhe Myslym Murrizin ose gjysmagjel-gjysmepulen tek News 24 per te kuptuar ndryshimet kushtetuese. Manja, i mesuar me gafa, e tregoi haptas se listat e hapura jane me kerkese te Ràmes nderkohe qe per Tiranen tha qe ka 35 mandate nderkohe qe jane 34. O Zot kush perfaqeson sovranin ne kete vend. Nese keta njerez do i fusnin ne kazane plehrash si ne Ukraine, te nesermen kazanet e plehrave do benin proteste me parullen: “Kazanet jane bere per te mbajtur plehra dhe nuk jane gropa haleje”

 9. Inteligjenca e Ulsi Manes eshte e nje niveli aq “te larte” sa qe njerezit e thjeshte nuk do arrijne ta kuptojne. Ne Open tek Eni Vasili beri nje deklarate te tille. “Normalisht qe koalicionet nuk mund te behen me lista te hapura per arsye se nese Tirana ka 35 (ne fakt ka 34, po hajt mo Ulsi hesapi) dhe ne koalicion jane 40 parti, lista e kandidateve per deputete do jete me 3 mije emra.” Sipas kesaj llogjike i bie qe fleta e votimit do jete shume e gjate. Dakord deri ketu, por si shkurtohet lista kur te njejtat parti do kandidojne vecmas sepse 35 kandidate per secilen parti, ne koalicione apo jo, te njejtin numer kandidatesh do kemi. Si shkurtohet lista po te mos kete koalicione? Me sa duket per z. Manja 35×40 esbte nje variabel sipas interesave te Rames. Akoma nuk e ka mesuar Manja se matematika eshte shkence ekzakte?

 10. Ka ikur koha e spurdhjakëve. Kjo pacavure Kushtetute e 2008 është e Kac Ismalit, që e ka të kycur në kokë kohën e Enverit. Është një hajdut, që dërdëllit. Ai s’ka shans të vijë të marrë votat as për kryeplak. Këta janë t’i vrasësh me bukë në gojë dhe prapë është pak

 11. eshte per te qesh kur sufllaqer ePeDes akuzojne PS per sufllaqe kur dihet mire ne cdo miting PeDet marrin nga 5 dollare nga LyL Kari vetem per pjesmarrje Pa $5 askush nuk del neper mitingje pervec ca katunare qe kerkoin te kapin ndonje pune ne shtetin e Lylit qe sdo ndodhi kurre se Lyli nuk fiton kurre votime.Ai kerkon rotacoin pa zgjedhje se zgjedhjet nuk i fiton dot

  1. Ke shume te drejte ne fakt. Me 2 mars 100 mije personave qe nxori Meta ne shesh iu ishin dhene nga 100 euro. Biles kishin marre edhe nga nje hamburger ose hot dog sipas deshires se secilit. A i pate, te gjithe ishin me hamburger ne dore duke ngrane gjate kohes qe fliste Meta. Rrini me nga nje sufllaqe neper bodrume ju…

 12. Nenvizimet me te kuqe nuk bien ndesh me aprovimet e fundit. Mund ta shpjegoni se me cilet nene bie ndesh apo topi i kalon ambasades se ju dini vetem te disinformoni me titujt.

 13. E lagu, se lagu. Pyetja është e thjeshtë, pse je kundra që koalicionet të paraqesin një listë të përbashkët? Nëse partitë duan të jenë në koalicion, le te dalin me ofertë koalicioni përpara popullit. Se kjo rrëmujë që eshte, është e padurueshme. Shkoj te votoj, nuk e di se për kë do votoj?! Cili deputet e merr votën tonë???

 14. Por çfarë mendonte Basha pak kohë më parë për listat e hapura në takim me studenta, teksa i thotë atyre se “ka ide të vlefshme, si për shembull listat e hapura, që qytetarët të mos votojnë thjesht siglën e partisë, por edhe kandidatin që preferojnë“.

 15. Quiz per te gjithe kokat e medha te bodrumeve:
  Nqs hapen listat ne 2/3, sa deputete do hyjne nga listat e hapura? Do jene me shume apo me pak se 10?
  Kush e gjen sakte do perfitoje nje sufllaqe dhe nje birre. Kini kujdes, matemtika nuk eshte opinion…

  1. Ketu qendron edhe çelsi i fitores .Ky eshte mashrim i mirefillt . Vetem PS dhe PD do kene deputet me lista te hapura dhe kurrsesi nuk e kalojne numrin 10 . Ndersa partiçkat e vogla perfshi edhe LSI do jene gjithmone me lista te mbyllura . Kesaj i thone mka çu nona

 16. I shtohet listes se shpellkareve qe vrapojne per supen me lakuriqe qe salihu gatuan per kete rrace te qelbur,ky i ores 09:06

  1. Supen me lakuriqe e kane shume per qejf komunistet kineze. Si komuniste qe jeni dhe per solidaritet internacionalist, kinezet jua japin gratis kuqalasho-mavive qe vdesin per komente me supe lakuriqi.

 17. Kryeministri Rama e pranoi propozimin e presidentit për diskutim në Këshill dhe kjo e nxjerr të larë përballë palës kundërshtare. Dështimi i kompromisit i mbetet në derë opozitës jashtëparlamentare dhe asaj presidenciale, që nuk iu përgjigjën me dinjitet vullnetit të mirë të kryeministrit për të qenë edhe krerët e saj pjesë e tryezës, për të mos ia ulur vlerat kësaj çështje me rëndësi të lartë politike duke e trajtuar negociatën si “telefon i prishur”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu