• |
ide | kryesore

Votimi në Kuvend/ Çfarë duhet të dini mbi ndryshimet kushtetuese

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Nuk ka supriza në votim. Me 106 vota pro dhe 10 kundër parlamenti votoi sot ndryshimet kushtetuese, ndërsa 6 deputetë kanë munguar në seancë.

Me shumicë votash parlamenti miratoi sot marrëveshjen e arritur mes maxhorancës dhe opozitës parlamentare, për të ndryshuar nenin  64 dhe 68 të Kushtetutës së Republikës. Këto ndryshime kanë qenë në fokus të politikës shqiptare, diplomacisë së huaj në vend, mediave dhe opinionit publik dy muajt e fundit.


Por ndërsa reforma zgjedhore do të pikturohet nga një palë si sukses e nga tjetra si kapje pushteti, çfarë duhet të dimë për ndryshimet kushtetuese që do të ndryshojnë mënyrën si Shqipëria shkon në zgjedhje tashmë e tutje? Lapsi.al zbërthen pozicionimin e palëve dhe shpjegon përplasjen si më poshtë. 

Rama eci me përkrahjen e opozitës parlamentare dhe shkeljen e syut të Yuri Kim drejt votimit të këtyre ndryshimeve. Në esencë, debati mazhorancë-opozitë konsistonte në faktin që opozita kërkon që partitë të vazhdojnë të futen në zgjedhje me lista të veçanta kandidatësh. Pra PD me listën e saj, LSI me të sajën, etj, sikurse ka funksionuar më parë. Rama i hoqi këtë kartë opozitës me votimin e sotëm. Tashmë është e pamundur që opozita të futet e bashkuar në garë. PD dhe LSI, nëse duan të garojnë si një formacion i përbashkët në zgjedhjet e ardhshme, kandidatët e tyre jo vetëm duhet të bëhen bashkë në një listë zgjedhore, por për t’u regjistruar duhet të garojnë në logon e vetëm një partie, ose të PD, ose të LSI, ose në një logo të re. Këto alternativa refuzohen nga partitë e opozitës.

Pjesa tjetër e debatit konsistonte në hapjen e listave. Ndërsa pas disa ditësh paqartësi opozita u pozicionua në kërkesën e saj për 100% hapje të listave të kandidatëve, Rama dhe mazhoranca nuk u dakordësuan. Ata realizuan hapjen e 2/3 e poshtme të listës, ndërsa pjesa fituese 1/3 zgjidhet sërish nga partitë në garë. Në këtë mënyrë, kryetarët e partive kanë drejtpërdrejt dorë mbi zgjedhjen e deputetëve potencialisht fitues të mandatit. Opozita kundërshtoi ashpër këtë qasje duke thënë se për qarqet me pak deputetë, si përshembull 5, fituesit janë domosdoshmërisht persona që zgjidhen nga partia dhe jo nga populli, duke e zhvlerësuar komplet këtë nismë.

(Foto nga Këshilli Politik, tryze e ngritur me përfaqësues të mazhorancës, opozitës parlamentare dhe jo parlamentare për të diskutuar zhvillimin e Reformës Zgjedhore) 

Në votimin e sotëm, kundër maxhorancës kanë dalë me votë deputetët, Adriatik Alimadhi, Fatjona Dhimitri, Gjetan Gjetani, Kujtim Gjuzi, Elda Hoti, Lefter Maliqi, Erjon Piciri,  Artur Roshi, Zef Shtjefni, Suzana Topi.

Në listën e 6 deputetëve që mungojnë figurojnë emrat e deputetëve të prekur nga Covid-19 si Ralf Gjonaj, Elio Hysko, Enver Roshi, ku për të fundit Taulant Balla tha se është në gjendje të rëndë. Ndërsa që prej disa seancash, sikurse sot mungonin edhe Ligoraq Karamelo, Ambra Borova dhe Enada Kapllani. ©LAPSI.AL 

31 Comments

  1. Po pastaj, hajduti, laneti, edvin kristaqi&banda, le te bej c’te doj, le t’a ndryshoj ligjin zgjedhor, kushtetuten, si t’i doj qejfi le t’a bej, madje, une propozoj nje ndryshim te ri kushtetues; “te vendosin si numerues te votave; aneten, linden, zalon- qazon a cfare dreqin quhet, bastardi i vogel, gregun, kristaqin-nese del lugat, nga varri, dhe soj e sorollopin e tij”, asgje si ben dobi. A nuk e kuptoni valle, keto jane perpelitjet e fundit, te bishes se plagosur, per vdekje, perpara se te ngordhi perfundimisht! RIVDEKJA, ka mbaruar pergjithmone, s’ka me para te vjedhura, s’ka me kriminela me uniforma ose jo, s’ka me soros, shba, be, e kriminele te tjere nderkombetar, qe t’a shpetojne, ka per tu asgjesuar perfundimisht, si 1+1=2!
   Ne populli shqiptar, presim me durim, diten e zgjedhjeve, presim me durim qe te vendosim drejtesine, per cdo krim, cdo vjedhje, cdo padrejtesi, per te gjitha menxyrat, qe ke kryer ne keto 8 vite, o edvin kristaqi!
   Ne Qershor 2019, morren pjese ne zgjedhje, vetem 7% te totalit, te listes se votuesve (informacon konfidencial, nga takimi ne kryeministri, i dates 03.07.2019), kjo duke perfshire edhe votat e pavlefshe. Kur pjesmarrja atehere e perkrahesve te RIVDEKJES, ishte vetem 7%, edhe pas terrorit psikollogjik dhe kercenimeve te papara, qe iu bene te punesuarve ne administrate (kontrollin e njollave te zeza, tek gishterite, te nesermen e zgjedhjeve), kur opozita bojkoton zgjedhjet, atehere te flasesh per cfaredo gjeje qe ka lidhje me administrimin e zgjedhjeve, eshte fare e kote dhe pavlere!
   RIVDEKJA, ka marre fund, ka vdekur, pritet vetem shpallja zyrtare, e fundit te kesaj murtaje, diten e zgjedhjeve te pergjithshme, kaq e thjeshte!
   Nese bastardi&RIDHJEREJA, do te tentoj qe t’i vjedhi perseri votat, si ne; 2013, 2015, 2017, 2019, atehere, mjerre per t’a, sepse burgu dhe konfiskimi i te gjitha parave te vjedhura, deri tek ushkuret e brekeve dhe tangat, do te jete asgje, ne krahasim me cfare do t’i gjeje!
   Kete merreni si nje keshille, shume llogjike dhe qytetare!

 1. Njerezit e mesuar me diktature lehin or tej i ores 12:54. Lehin sapo iu hidhet nje kocke se mishin e marrin ata qe i “kalerojne” keto lloj qenesh pa dinjitet. Por duhet ta dish se ka nje zgjidhje dhe shume te bukur qe Rama te dale ne opozite edhe me keto ndryshime si azeret dhe iranianet. Kur ta kuptoje Rama do jete shume vone. Ne ate moment ti do mbetesh rrugeve o qen qe leh vetem pro diktatures dhe nuk do kesh kujt t’ja japesh ate prapanice qe te eshte bere si tuneli i rruges se kombit. Prit dhe do e shohesh.

 2. tani duhet te shohim YURI KIM fytyrebythen se ca do thote

  Presim lajme nga rruga e ambasadave pasi u zoutua se nuk do ndryshonte gje.

  ka perfundu amabasada si muhabet bythe e rames

 3. O Shkullak , o Bushat , po akoma kostatoni , ju duhen akoma prova per te vertetuar qe zografi i cmendur eshte dhe bythqir

 4. Po pastaj, hajduti, laneti, edvin kristaqi&banda, le te bej c’te doj, le t’a ndryshoj ligjin zgjedhor, kushtetuten, si t’i doj qejfi le t’a bej, madje, une propozoj nje ndryshim te ri kushtetues; “te vendosin si numerues te votave; aneten, linden, zalon- qazon a cfare dreqin quhet, bastardi i vogel, gregun, kristaqin-nese del lugat, nga varri, dhe soj e sorollopin e tij”, asgje si ben dobi. A nuk e kuptoni valle, keto jane perpelitjet e fundit, te bishes se plagosur, per vdekje, perpara se te ngordhi perfundimisht! RIVDEKJA, ka mbaruar pergjithmone, s’ka me para te vjedhura, s’ka me kriminela me uniforma ose jo, s’ka me soros, shba, be, e kriminele te tjere nderkombetar, qe t’a shpetojne, ka per tu asgjesuar perfundimisht, si 1+1=2!
  Ne populli shqiptar, presim me durim, diten e zgjedhjeve, presim me durim qe te vendosim drejtesine, per cdo krim, cdo vjedhje, cdo padrejtesi, per te gjitha menxyrat, qe ke kryer ne keto 8 vite, o edvin kristaqi!
  Ne Qershor 2019, morren pjese ne zgjedhje, vetem 7% te totalit, te listes se votuesve (informacon konfidencial, nga takimi ne kryeministri, i dates 03.07.2019), kjo duke perfshire edhe votat e pavlefshe. Kur pjesmarrja atehere e perkrahesve te RIVDEKJES, ishte vetem 7%, edhe pas terrorit psikollogjik dhe kercenimeve te papara, qe iu bene te punesuarve ne administrate (kontrollin e njollave te zeza, tek gishterite, te nesermen e zgjedhjeve), kur opozita bojkoton zgjedhjet, atehere te flasesh per cfaredo gjeje qe ka lidhje me administrimin e zgjedhjeve, eshte fare e kote dhe pavlere!
  RIVDEKJA, ka marre fund, ka vdekur, pritet vetem shpallja zyrtare, e fundit te kesaj murtaje, diten e zgjedhjeve te pergjithshme, kaq e thjeshte!
  Nese bastardi&RIDHJEREJA, do te tentoj qe t’i vjedhi perseri votat, si ne; 2013, 2015, 2017, 2019, atehere, mjerre per t’a, sepse burgu dhe konfiskimi i te gjitha parave te vjedhura, deri tek ushkuret e brekeve dhe tangat, do te jete asgje, ne krahasim me cfare do t’i gjeje!
  Kete merreni si nje keshille, shume llogjike dhe qytetare!

 5. Pse ndodhi e gjitha kjo:

  A-Këto ndryshime kushtetuese u realizuan falë djegies mandatve të Lulzim Bashës, i cili i hapi krahun Ramës të bëjë cdo gjë në parlament.

  B- Gjitjashtu ndryshimet u realizuan edhe nga deputetet e listës Basha dhe Meta të cilët e mbushën parlamentin me ata që sot plotësuan 93 votat e mazhorancës.

  C- Rama e xhiroi sërish Bashën ne marrveshje dhe kjo eshte pasoje e 17 Majit

  D- nderkombetaret po ndeshkojne gabimin dhe arrogancen e Berishes dhe Bashes me djegien e mandatve

  E- Me kete formule PS del parti e pare dhe Rames i lind e drejta re krijoj qeverine 2021-2025

  Mbajeni Lulzimin edhe 5 vjet të tjera se do i duhet Ramës edhe për mandatin e 4 në 2025.

 6. Ti i paemri i ores 15:03 , nuk i shef asnje faj Rames qe e ndryshon kushtetuten ne menyre te njeanshme? I pranoj te gjitha konstatimet per Bashen, por ne fund ndryshimet i beri totalisht Rama. Kjo gje gjykohet dhe denohet sot .

 7. Une nuk kuptoj dicka, Rama e kishte te sigurt fitoren vitin tjeter edhe pa ndryshimet kushtetuse.
  Atehere pse i beri valle, per te marre 3/5?
  Mos ndoshta ketu po punohet per dicka qe ne nuk na e pret mendja?

  1. Basha reagoi ashper…
   Po hic ore, gjithe loja eshte qe te ruhet status quo PS-PD (LSI paterice) dhe te mos hyjne ne proces as Vetevendosje as Thurje. Kapje e demokracise, pra!

   Basha reagoi ashper…

 8. Basha eshte njeriu me dhjaks ne bote. Nqs vjen ne pushtet, ka me qene periudha me pa lidhje e gjithe historise se shqiperise… Vetem te iki ky kafsha, Rama, se na mori frymen

 9. Nikolas Löbel, deputet gjerman i CDU-së së Kancelares Angela Merkel, njëherazi anëtar i politikës së jashtme në Bundestagun gjerman dhe bashkëraportues për Shqipërinë, ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese.

  Ai i ka cilësuar zhvillimet e sotme si një hap të shkëlqyeshëm për Shqipërinë në rrugën drejt BE.

  “Ky është një hap i shkëlqyeshëm për Shqipërinë në rrugën drejt Evropës.

 10. Si 5 qershori dhe si 30 korriku ishin lojra partish per te forcuar pushtetin dhe fitimet e tyre ne kurriz te Shqiptareve . Shqiperia dhe Shqiptaret nuk perfitojne asgje nga keto dy data por vetem sa e thellojne varferine dhe te drejten e vetevendosjes per fatet e tyre . Per keto raste burgu per politikanet dhe sidomos per te gjatin tone si dhe revolucioni jane zgjidhja e vetme qe i ka ngel . I gjati ine nuk do çuar ne burg as per 5 qershorin , as per 30 korrikun sepse thelle thelle te dyja keto data jane buzekuq , te dyja keto data jene inskenime per te çoroditur popullin . 15 qershori ishte buzekuq per perfitim te te gjitha partive te medha , ndersa 30 korriku ishte buzekuq vetem per perfitim te qelbesirave te rilindjes . Ne thelb te dyja datat vetem sa thellojne ndarjen qeveri(pushtet)-popull . Te dyja keto data i japin force partive duke u veshur atyre rrobat e supermenit(sidomos qelbesirave mavi) ndersa popullin e trajtuan si nje dele pa bari dhe e lane ne meshire te fatit duke i veshur rrobat e mendikantit .
  I gjati ine nuk do çuar ne burg as per 5 qershorin , as per 30 korrikun por mbi te gjitha per vjedhjen galopante qe i ka bere ketij vendi dhe ketij populli . I gjati ine do çuar ne burg per menyren sesi qeverisei , sesi zaptoi shtetin me nje duzine njerezish te paskrupullt e te payndyre . I gjati ine do çuar ne burg sepse e mbushi vendin me droge dhe jua la dore te lire krimineleve dhe mafiozeve . I gjati ine do çuar ne burg sepse ne tete vjet nuk ngriti sikur nj here te vetme rrogat por vetem taksat . I gjati ine do çuar ne burg sepse burgosi fakir fukarenjt , te cileve ju premtoi punesim dhe ulje taksash ndersa faktikisht liroi apo ndihmoi te dale nga burgu çdo mafioz , kodosh dhe kriminel . arriti ta katapultoje kete shtrese ndyresirash deri ne majat me te larta te pushtetit ne kembim te grabitjes se votave nga ana e tyre per llogari te rilindjes . I gjati ine do çuar ne burg sepse nuk mbajti sikur nje premtim te vetem , tjeter premtoi e tjeter beri ….etj .
  Nje gje eshte e sigurt , i gjati ine do shkoje ne burg sepse haku i popullit eshte karm qe ne mos sot , neser do ta marre edhe ky dy lekshin si gjithe te ngjashmit e tij . Hak pa marre e gjak pa lare nuk ka , ne kete bote do lahen te gjitha .

 11. Rudina murrizi thote parlamenti i ardheshem nuk do kete matrapaze po keta te “ opozites parlamentare rudi, lymi & co”cfare quhen – kryematrapaze pa kufije – se kur shitesh nga nje parti dhe i sherben partise tjeter quhet sakt fare bythlepirsa ka te drejt rudina murrizi dhe myslim hajdari qe nuk e quajn veten matrapaz se jane nje shkalle nalt bythelepiresa hallall kur e dini cfare jeni. Suksese 2021 o bythelepiresat e deklaruar

 12. Ndryshon kushtetutën evotuar me referendum nga populli taulant bytha elisa spirokari bashkë sharlatanin psikopat hajde shtet hajde po deshe guxo ta prekësh kushtetutën në greqi gjermani të huajt ambasador ushqehen me shumë dollar nga një poull bark tharë sepse i drejton një idiot i gjatë tamam druvar

 13. Nikolas Löbel, deputet gjerman i CDU-së së Kancelares Angela Merkel, njëherazi anëtar i politikës së jashtme në Bundestagun gjerman dhe bashkëraportues për Shqipërinë, ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese.

  Ai i ka cilësuar zhvillimet e sotme si një hap të shkëlqyeshëm për Shqipërinë në rrugën drejt BE.

  “Ky është një hap i shkëlqyeshëm për Shqipërinë në rrugën drejt Evropës.O llallana je masturbuar kur salihu e ndryshoje per 24 ore o loqja e majte e salihut supen e ke gati shko shko te supa o loqe

 14. 12 vjet më parë, Ilir Meta godet Jozefina Topallin pasi qeveria Berisha dhe PD ndryshoi Kushtetutën dhe sistemin e koalicioneve brenda 24 orësh.

  Bota e rrumbullakët si portokall

  “Një herë ma hyp, herën tjetër ta hipa….”

 15. I dashur koleg Florian Hahn, ju keni 100% të drejtë! Jam krenar për mbështetjen e CDU / CSU për zhvillimin demokratik në Shqipëri. Me ndihmën e madhe të Joe Wadephul u arrit marrëveshja e 5 qershorit. Plus: Votimi i ditës së sotme përmirëson fuqinë e të gjithë votuesve në Shqipëri. Kërkesat e Bundestag-ut janë përmbushur”, shkruan Weiler

 16. Çuni i Fahri Balliut ka një ëndërr: Që nesër fitojmë zgjedhjet. Rama do konflikt që të shpëtojë kokën, është i vdekur,po te presim te astiri o cuni fariut se duam te tallim loqet me ty qe na thoje nuk do lejoj ramen tja u prish shtepite

 17. Nëse ka debat real brenda opozitës është pikërisht paqartësia me të cilën ata përballen me Edi Ramën dhe dështojnë. Pastaj Meta kërcënon me kryengirtje, Luli me trupin si postabllok.

  Nëse nuk kanë guxim të flasin çfarë bënë, dhe mund të heshtin. Nuk është strategji e keqe heshtja në këtë rast. Ja për shembull, Doktor Berisha është bërë i urtë si qengj këtë ditë Kurbani. Duket që ja ka frikën Lulit, që mund ti bëjë kurban PD

 18. Nga këto “ndryshime kushtetuese”, kuptohet kjartë se Rama e ka ndarë mëndjen që Shqipëria të integrohet në Turqi apo Amerikën Latine e jo në BE.
  Por ajo që nuk kuptohet fare, është se çfarë përfitojnë 30 “opozitarët” me në krye Murrizin .
  E vetmja rrugë e tyre , nëse dëshirojnë vërtetë të jenë në opozitë me PS, ashtu siç shiten, duhet të ishte që të mos eliminohen koalicionet parazgjedhore pasi duke krijuar ndonjë “parti opozitare” me PS, vetëm , pa koalicion janë të djegur , kurse me koalicion mund të fitonte ndonjeri prej tyre mandatin e deputetit.
  Kurse tundja e kartës së tyre gjoja për lista të hapura, me këtë vendim që morën pro listave të mbyllura të Ramës, dolli tërësisht gënjeshtër.
  Nuk ka beoj aq budallej në Shqipëri që të besojnë se modeli i “listave të hapura” përgjysmë nga Rama, është njëlloj me listat e hapura 100% që kërkonin këta, apo që kërkoi opozita reale.
  Të gjitha komentet me sulme personale ndaj Berishës apo Bashës, nuk kanë absolutisht asnjë lidhje me thelbin e këtij shkrimi.
  Ujku Rama po i kollufit të gjithë, e këta dërdimenët thonë mos jemi në ëndër dhe fajin e ka Berisha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu