• |
ide | kryesore

Mjeku Artan Koni: Spitalet Covid nuk hapen, sepse nuk ka më mjekë

-Instant, Lajme, Të fundit

Mjeku urolog, Artan Koni ka bërë denoncimin e radhës për keqmenaxhimin e situatës së COVID-19 nga autoritetet. Nëpërmjet një postimi në Facebook, Koni shprehet, se nuk bëhet gjurmimi dhe testimi për familjarët e rasteve pozitive.

Më tej ai ka shtuar ,se spitalet nuk kanë burime njerëzore dhe për këtë arsye nuk po hapen COVID3 dhe COVID4. Koni ka bërë edhe 4 sugjerime, për menaxhimin e situtaës.


“Spitalet COVID nuk kane gjene me te rendesishme: burimet njerezore. Cdo dite e me shume po kuptojme me sa pak personel perpiqen te funksionojne keto spitale. Kemi mjeke e infermiere te sfilitur te cilet punojne si gladiatore per te perballuar pavionet plot.

Llogjikisht, spitalet 3 dhe 4 te cilat u lancuan me aq buje e krenari nga ministria, nuk futen ne pune pikerisht per kete arsye: mungesa e burimeve njerezore. Nese nuk do kete masa inkurajuese e lehtesuese per punen e personelit mjekesor, patjeter qe mungesa e tyre do vije duke u rritur. Nuk ka problem qe nuk zgjidhet, mjafton vullneti politik. Gjendja do menaxhohet shume me mire nese:

1- do rriten fondet per menaxhimin e pandemise, sepse pa para nuk shton dot as teste e as bazen materiale te nevojshme. Ka shume koncesione jo te domosdoshme te cilet mund te anullohen. Nese nuk eshte primare shendeti publik, cfare eshte, perfitimi i atyre qe kur semuren vete ikin me charter?

2- do rritet numri i shtreterve dhe personeli ne dispozicion. Per kete do duheshin perseri para, jo vetem per te plotesuar bazen materiale, por edhe per t’ia bere me te lehte personelit mjekesor barren e kesaj pandemie.

3- do aktivizohen mjeket e familjes. Aktivizim nuk do te thote qe ata thjesht te vizitojne, por te ndjekin pacientet e nje zone te caktuar duke vendosur kujt duhet t’i behet tamponi, cili pacient ka nevoje per t’u shtruar ne spital, etj etj. Patjeter qe mjeket e familjes do kerkonin shume me shume teste ne rang republike, teste te cilat do bliheshin me leket e koncesioneve…por nje zone e vogel diku ndiqet me mire nga mjeku lokal, se sa nga zyrtaret e ISHP-se ne Tirane.

4- te futen spitalet rajonale ne funksion te ketyre pacienteve, duke krijuar nje departament te vecante per ta. Perderisa ne spitalet COVID 1 dhe 2 nuk po i japin pacienteve mjekime specifike per kete semundje, nuk ka arsye perse keto mjekime nuk mund te jepkan neper spitale rajonale.

Nuk ka problem qe nuk zgjidhet, mjafton vullneti politik !!

6 Comments

  1. ky Artani eshte doktor 1 Vizitova un nje te aferm ke klinika e ketij dhe sna mori asnje lek Kishte nje hije tjeter nga ata lapanjoset e tjere doktoruca

    1. Faleminderit per komentin ne lidhje me figuren e doktorit. Keshtu jemi te informuar se ku te shkojme atehere kur kemi nevoje. Jo per ndonje gje por disa nga keta te shiturit doktore na e kane bërë benë, se i kemi demaskuar dhe nga inati do na nxjerrin nga spitali kur te kemi nevoje. Vaj medet ku kemi arritur!

  2. Sa here qe ka folur ky UROLOGU Koni ka dale e kunderta e asaj qe ka thene.
    O DOKTOR I GJITHANSHEM , per aq kohe sa ka vende bosh ne spitalet ne perdorim per pacientet nuk hapet spitali i 3 dhe i 4 .
    Mos bej politike se nuk te shkon , je mjek ne rradhe te pare. Nese neser ( larg qofte ) do te jete e nevojshme te hapet spitali 3 , ai do hapet , po ti ku do fshihesh per keto mufka qe thua .
    Me duket se ty te paguajne per te bere deklarata te tilla.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu