• |
ide | kryesore

Imuniteti ndaj covid zgjat maksimumi 1 vit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një ish-zyrtar i Administratës së Ushqimit dhe Barnave, doktor Scott Gottleib tha të dielën se personat e prekur nga COVID-19 mund të fitojnë imunitet ndaj virusit që mund të shkojë deri në një vit.


Duke folur të dielën për rrjetin CBS rreth gjetjeve të reja të Qendrave të Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve zoti Gottleib tha se është e sigurt se trupi i njeriut mund të fitojë imunitet deri në tre muaj pas prekjes nga sëmundja.


Por ai shtoi se gjasat janë që imuniteti të zgjasë nga gjashtë në 12 muaj, duke variuar nga një person tek tjetri. Eksperti kërkoi të bëhet kujdes duke kujtuar se mjekët ende nuk dinë shumë gjera rreth COVID-19. Prej shpërthimit të pandemisë në SHBA janë shënuar mbi 170 mijë vdekje ndërsa janë infektuar mbi 5.4 milionë vetë. /VOA


2 Comments

  1. NJe profesoresh ne Angli tha qe njeriu fiton imunitet sikunder dhe atij te gripit. Edhe pse mund te preket serish ai reagon pasi tashme e njeh, keshtu qe mos na cudisni me keto deklarata thjesht per ti imponuar njerezimit vaksinat qe do tju sjellin fitime ne miliarda dollare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.