• |
ide | kryesore

“E pabesueshme Rama në Bjellorusi”, Gazetari i Bild nuk e ka harruar masakrën e votave në Shqipëri

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Për gazetarin e Bild, Peter Tiede, është e pabesueshme që Edi Rama ka tentuar të nisë bisedime me autokratin bjellorus Aleksandër Lukashenko, si përfaqësues i OSBE-së.


Në një reagim në Facebook, gazetari që hodhi bombën e vjedhjes së votave në zgjedhjet e 2017-s, nëpërmjet një shakaje gjermane, shkruan se është për të mos u besuar se Rama tentoi të nisë negociatat me Lukashenkon.


 

Pa shaka: Edi Rama tentoi të nisë negociata me Lukashenkom dje. Për OSBE-në. E pabesueshme” – shkruan gazetari.

Për Peter Tieden duhet të jetë me të vërtetë e pabesueshme të shikojë Ramën të tentojë të negociojë si kryetar i organizatës së monitorimit të zgjedhjeve, OSBE, me Aleksandër Lukashenkon, Presidentin prej 26 vitesh të Bjellorusisë që akuzohet për manipulim zgjedhjesh, gjë që bëri që BE në bllok të mos njohë rezultatin.

Lexo më tej: FOTO/ Rama kërkon të negociojë në Bjellorusi, plas gallata në internet 

Kriza bjelloruse / Misteri i telefonatës Rama -Lavrov 

Gjermani Tiede ishte ai që publikoi përgjimet (më poshtë) në gazetën Bild, audio-regjistrime të shkëputura nga dosjet “184” dhe “339”, që hetonin krimin zgjedhor në Shijak e Dibër. Nga komisionerë tek të fortë të zonave, nga drejtues shkollash e deri tek ish-ministra ishin të përfshirë në blerjen e zgjedhjeve.

Peter Tiede bënte përgjegjës Edi Ramën për këtë skemë vjedhjesh të zgjedhjeve. Rama në një show PR-i e paditi në gjyq në Gjermani gazetarin, duke thënë se gjyqi do të hidhte dritë mbi akuzat e rreme të Bild, padi e cila do të tërhiqej shumë shpejt, në prill të këtij viti.

PJESË NGA SHKRIMI I BILD (qershor 2019) 

Rama dhe lidhjet e tij me mafian e drogës

Edhe Rama vetë konsiderohet si një njeri me lidhje të ngushta me mafian e drogës: hetuesit perëndimorë dhe opozita shqiptare e akuzojnë atë se ka blerë votat me paratë e drogës.

Regjistrimi i një telefonate duhet ta provojë këtë: Rama i telefonoi më 11 shtator 2016 drejtuesit të një komisioni rajonal zgjedhor, duke e pyetur nëse gjithçka shkoi në zgjedhje ashtu ‘siç ishte diskutuar’. Përgjigja e kreut të komisionit: “Po, shef, siç është diskutuar”.

Ish-ministri i Drejtësisë, Manjani, një profesor i respektuar i ligjit, thotë për Bild: ‘Organizata të ndryshme ndërkombëtare kanë konfirmuar se ka pasur blerje të votave në masë’.

Ish-ministri sheh pas kësaj një projekt të përbashkët të Ramës dhe mafias: ‘Qeveria mbron mafian dhe lejon biznesin e tyre të drogës. Në këmbim, bandat dhe klanet blejnë vota për qeverinë’.

Rama i mohon të gjitha: Duket si viktimë e një komploti. Vetëm se: Këto regjistrime, që i kanë bërë hetuesit e tij, ai nuk mund t’i pastrojë nga kjo botë.

©LAPSI.AL 

PËRGJIMET E BILD, ROLI I VARTËSVE TË RAMËS NË MANIPULIMIN E VOTËS 

– Përgjimi 4 
Arben Keshi flet me një person të paidentifikuar që punon si mësues. Mësuesi e informon Keshin se diksuh i ka kërkuar 200 mijë lekë në shkëmbim të katër votave.Mësuesi: Kam një Altin këtu te shtabi.Arben Keshi: Se njoh. I kujt është Altini?Mësuesi: I Isuf Qokut, ish nxënës i imi. Ka një problem. Ai do nja 20 mijë lekë, thotë kam katër vota.Më pas mësuesi i tregon se si ka zgjidhur të gjitha punët për zgjedhjet lidhur me disa prej familjeve në Dibër. 

Përgjimi 7

Arben Keshi flet me Drini Gjecin, Drejtori i Arsimit në Dibër dhe i kërkon t’i bëjë presion të gjithë mësuesve se nëse nuk votojnë për PS-në do të shkarkohen nga detyra.

Drini Gjeci: A thu të kanë ndejt drejt ato drejtorët, apo t’i bëj bashkë mbrapa?

Arben Keshi: Merri në telefon një nga një. Ditën e hënë keni shku për lesh të gjithë. Gjithë drejtorat në telefon, thuaji ‘raportoni për kë keni marrë në telefon’ se janë tu fjet gjumë. Gra burra, ca të jenë. Do ja kujtoni një më një të gjithë mësuesve sipas listës që keni pru. Nëse duan që ditën e hënë të jenë në punë. Nëse nuk dun, në p**** të s**** se ja kam q* r***.

Drini Gjeci: I marr në telefon tani.

– Përgjimi 11

Ish-deputeti Pjerin Ndreu, sot kandidati i PS-së për Bashkinë Lezhë, telefonon Drini Gjeçin, Drejtorin e Arsimit në Dibër dhe

Pjerin Ndreu: Bëj një telefon këtij Reshat Elezit, drejtorit të Reçit. Drejtorit të shkollës thuaji të deklarojë votën hapur se ato sms-të që çon poshtë e përpjetë nuk janë shumë të këndshme. Thuaji të deklarojë votën hapur që e ke për PS-në, ndryshe të hënën tregoja se ku fluturon.

Drini Gjeçi: Flas unë tashi më të.

Pjerin Ndreu: Tregoji se ku fluturon të hënën. Të deklarojë hapur votën për PS-në ose të gjejë vend e të futet.

Drini Gjeçi: Rri pa merak se e mbuloj unë këtë punë.

– Përgjimi 12

Drini Gjeçi zbaton urdhërat e Pjerin Ndreut dhe telefonon Reshat Elezin. Gjeçi i kërkon Elezit të deklarojë hapur votën e tij dhe familjes së tij pro Partisë Socialiste, ose përndryshe do të hiqet nga puna.

Drini Gjeçi: Ku je?

Reshat Elezi: Jam këtu te qendra e votimit.

Drini Gjeçi: I ke marrë të gjithë ato të familjes?

Reshat Elezi: Jo sjanë tu ardh me votu tani, ma vonë shkoj i marr.

Drini Gjeçi: Në ça qendre voto ti?

Reshat Elezi: Këtu në Zallreç.

Drini Gjeçi: Dëgjo se kam informacione jo të mira nga andej. Sot vota jote dhe e familjes tënde do të deklarohet haptas.

Reshat Elezi: Drejtor mos e vrit mendjen. Janë fjalë për inat.

Drini Gjeçi: Ore do të deklarohet haptas. Kur unë them haptas, do me thënë haptas fare. Haptas me gjithë familjen.

– Përgjimi 13

Drini Gjeçi, Drejtori i Arsimit në Dibër telefonon Lavdrim Muratin, mësues, dhe i kërkon të deklarojë hapur votën për PS-në.

Drini Gjeçi: A ke votu?

Lavdrim Murati: Jo akoma.

Drini Gjeçi: Po pse ske votuar akoma?

Lavdrim Murati: Po se thashë të lirohet njëherë radha.

Drini Gjeçi: Po ça radhë… Lavdrim mos të kemi llafe. Votat i dua haptazi.

Lavdrim Murati: Ça flet, s’bëhet llaf.

Drini Gjeçi: Mos tët pres më. Pesë vota sa ke, i dua. Mos na prish llaf. Unë këtë po të them. Ti e di vetë!

28 Comments

 1. Hhhaaaaa🤣🤣🤣🤣🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈

  1. Po po Pama s’po e rruan fare k…..n po i mbush 8 vjet dhe kshu si po duken punet do i bej 20 vjet..se ky popull e kjo opozit te lollur se nxjerrin qimen nga qulli..
   Ky nuk iken me zgjedhje joo..

 2. EDI RAMA,VANGJUSH DAKO DHE ALTIN AVDYLAJ DO TE BISEDONIN PER VJEDHJEN E VOTOVA NE BJELLORUSI thotë:

  Haha haha ,PO TE SHKONTE EDI RAMA ATJE NE FJALEN E PARE DO TI THONIN IK OR IDIOT NGA KETU ,NE I KEMI VJEDHE VOTOT 80% ,KURSE JU EDI RAMA I KENI VJEDHUR VOTAT 95% PRANDAJ IK PIRDHU

  1. 95% vetem Berisha i ka vjedhur ne ’96ten,keshtuqe mos ja merr meritat Berishes e tia japesh Rames…

  1. O qytetar i madh. Eshte zorraxhi i PD-se se i nxori si kope hajdutash duke vjedh vota? Epo ti beje pershtypje kjo “katunareve” e mos ti beje nje “qytetari” si puna jot, problem eshte.

   1. Qytetaret si puna e atij qe myten katunaret, kenaqen kur i vjedhin. Eshte e vetmja menyre qe keta njerez te kalojne ne orgazem

  2. Zorraxhinj dhe zorrshpum jeni ju komunistet e Gramozit dhe Babapilos!
   Ju qifte ndonje alien, se tokesoret s’ju marrin persiper o kurva bolshevike!

    1. Rekordin e Nexhmijes do e kapi Berisha i Viçidolit,se ai i ka thyer te gjitha rekordet,madje theu edhe rekordin si komunist,pra nga 25 vjet komunist,theu rekord 30 vjet demokrat!!!

 3. LETRAT HIGJENIKE QE I PERDOR EDI RAMA JANE :BATON HAXHIU,KOL SALLAKU-Skype,DHE YMER GELBAZA KELLIRA thotë:

  EDI RAMA DO TE SHOQEROHEJ EDHE ME ,KOL SALLAKUN ,BATON HAXHIU DHE YMER GELBAZA KELLIRA, KUR TA PYETININ EDI RAMEN PO KETA ZAGAR KUSH JANE,EDI RAMA DO TE TALLEJ ME TA ,KETA I MAR VETE SE I PERDORI NE VENDE TE LETRAVE HIGJENIKE

 4. Nuk eshte barsaletë(nuk eshte shaka):Edi Rama u perpoq(provoi) te marri persiper(te filloi) dje negociatat me Lukashenkon.Per OECD.
  Nuk mund te imagjinoj dot Ty(nuk e imagjinon dot Ramen,sepse eshte vete hajdut votash).Un besoj se po bie bore(ose pluhuroset).Peter Tiede

 5. po kujt i plasi kari, ne skemi pun skemi dinjitet, eshte pehra gjithandej, skemi lek per te pagujt ujin qe nuk vjen, skemi lek per drita,, kujt i plaaaaassiiiiiiiii

 6. EDI RAMA DO TE PROPOZOJ ELVIS ROSHIN OSE VANGJUSH DAKON PER KRYEMINISTER TE SHQIPËRISE thotë:

  KY KATUNARI GARANT ESHTE OSE YMER GELBAZA OSE LAL DHJERI

 7. Po po Pama s’po e rruan fare k…..n po i mbush 8 vjet dhe kshu si po duken punet do i bej 20 vjet..se ky popull e kjo opozit te lollur se nxjerrin qimen nga qulli..
  Ky nuk iken me zgjedhje joo..

 8. Kara kurva i thote kurves ti je kurve kurse une karakurva jom shum e ndershme🤥Edvin pordha i tha Lukashenkos se ti je hajdut e jo una pasi jom krietar i OSBE.🤭🤣🙈💩

 9. Punonjësit e SHIK marrin urdhër për të asgjësuar personat që i pengojnë në marshimin për shtypjen e protestave. Por më kriminal është një tjetër urdhër për mobilimin e rezervistëve në rrethet Bulqizë, Peshkopi dhe Burrel për të luftuar në Jug. Me rezervistë, Gazidede, në koordinim me Berishën, u referohet militantëve të PD-së. Në 6 mars 1999, lëshohet urdhri sekret nr. 82, për mobilimin e militantëve të PD në Has, Kukës, Tropojë, Pukë, Mirditë, Shkodër, Dibër, Kurbin. Lezhë, Malësi e Madhe dhe Burrel. Urdhri parashikon edhe armatosjen e militantëve me armatimin e ushtrisë. Këto urdhra nxjerrin në pah strategjinë për të përfshirë në konflikt të armatosur qytetarë të zonave të Veriut me qytetarë të zonave të Jugut.

  Në 3 mars 1997 është lëshuar një tjetër urdhër sekret për të dislokuar në Fieri 9 tanke nën komandën e Isamedin Haxhisë, vëllain e Izet Haxhisë, i cili në atë kohë ishte truproja i Sali Berishës.Ky peteri i syrit te Qimit nxorri ato qe donte hajdarmataj e pd e lulushit,por prokuroria nxorri dosjen e plote dhe pd kishte me shume komisioner hajdut votash o shpellkare e cecene te pd

  1. Besim Hajdar Mataj pranoi sfidën morale dhe ligjore.Ndërsa Edvin Escobar D’Rama,sfidën
   e opozitës për testin e drogës dhe vetingun për politikanët,nuk i pranoi!Përse?
   Besim Hajdarmataj ish drejtuesi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda,megjitëse u sulmua ashpër
   nga banda mafioze e “rilindjes” dhe drogaxhiu Edvi Escobar D’Rama,e kaloi vetingun,si prokurori
   më me integritet në Shtetin shqiptar.Edvin D’Rama eshte ordiner,mashtrues,hajdut dhe perdues droge,shembull i keq per rinin dhe familjen shqiptare.

   1. Mero gelbaza eshte armiku ma i madhe i shqipetareve kure te i dali gjumi shqipetareve ai ka krijuar batalionin antishqipetare me pseudo grekeri e tije si puna e ketij tipit pa emer

 10. Te gjithe e mbajne mend, te gjitheve u kujtohet,
  se si Edi Rama porsi gjeli maj plehut perbetohet,
  “kam hedhur ne gjygj per shpifje Tilden gjerman,
  do ta bej te kerkoje falje Rilindasve kudo anemban”
  pastaj si shpesh here qe i ndodh ketij Ed Rames djal,
  pranoi se s’ka padi per Tilden, por me bisht nder shal,
  ky pra eshte Rama here gjel ne pleh, her kone qe kuis,
  eshte ky timonieri Rilindjes me mjekrren porsi e dhis!

 11. Qytetaret si puna e atij qe myten katunaret, kenaqen kur i vjedhin. Eshte e vetmja menyre qe keta njerez te kalojne ne orgazem

 12. Taulant Balla falenderon Kryeministrin qe beri per te vrare veten gazetarin Tiede…:-D

 13. Parlamenti, me urdhër të Berishës, u mblodh me urgjencë dhe në kohë rekord miratoi ligjin për gjendjen e jashtëzakonshme, bashkoi SHIK-un me Ministrinë e Brendshme, ndërsa emëroi Bashkim Gazideden gjeneral të përgjithshëm për udhëheqjen e operacionit, duke i vënë nën komandë policinë, SHIK dhe ushtrinë. Para lejes formale nga Parlamenti, Gazidede, me urdhër të Berishës, i kishte krijuar ndërkohë batalionet, përmes disa urdhrave sekretë. Militantët ishin armatosur me arsenalin e ushtrisë dhe po stërviteshin.

  Po çfarë ndodhi më pas? 12 ditë më pas, në 14 mars 1997, batalionet e Berishës dhe Gazidedes janë shpartalluar. Në datën 14 mars, Bashkim Gazidede ka dezertuar, është fshehur dhe ka nisur lëvizjet për t’u arratisur, për t’i shpëtuar përballjes me drejtësinë dhe hakmarrjes së mundshme për dhunën, reprezaljet, torturat dhe zhdukjen e njerëzve me anë të SHIK. Ministri i Mbrojtjes, Safet Zhulali është arratisur në drejtim të paditur. Një pjesë e deputetëve ia kanë mbathur gjithashtu me anije, avion dhe rrugë të tjera. Jashtë Parlamentit dëgjohen krisma.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu