• |
ide | kryesore

Takimi i minstrave të jashtëm të BE, shpresë për të shmangur një konfrontim ushtarak Turqi-Greqi

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Ministrat e jashtëm të BE do të takohen sot në Berlin për të filluar një raund dy-ditor të bisedimeve joformale që synojnë zgjidhjen e mosmarrëveshjes së vazhdueshme midis Greqisë dhe Turqisë në Mesdheun lindor, për të cilën vëzhguesit paralajmërojnë se mund të shpërthejnë në konfrontim ushtarak në shkallë të plotë midis aleatëve të NATO-s.


Ujërat e diskutueshme 


Turqia dhe Greqia kanë zënë shumë kohë kokat në rajon, por mosmarrëveshja e fundit shpërtheu pasi rezervat e mëdha të gazit dhe naftës u zbuluan në Mesdheun lindor, ku të dy vendet kanë mbivendosje të pretendimeve detare. Pretendimet e Greqisë bazohen në të ashtuquajturën hartë Seville, e cila është autorizuar nga Bashkimi Evropian në fillim të viteve 2000 dhe jep kufij maksimal detar për çdo ishull Grek në rajon, pa marrë parasysh sa afër kufijve të Turqisë.

Turqia ka hedhur poshtë hartën e Seville, duke pretenduar se ajo shkel padrejtësisht dhe padrejtësisht në zonën e saj ekskluzive ekonomike. Ndërsa Michaël Tanchum kohët e fundit shkroi për Politikën e Jashtme, sipas Konventës së KB për Ligjin e Detit (UNCLOS), “Turqia ka të ngjarë të ketë të drejtë në një zonë më të madhe detare”, por për shkak se nuk është nënshkrues i UNCLOS, nuk mund të mbështetet në këtë ligj rekurs

Tensionet rriten 

Ekziston një shqetësim në rritje se tensionet midis Greqisë dhe Turqisë mund të ngjallin një konfrontim më të gjerë ushtarak në rajon që mund të tërhiqte aktorët ndërkombëtarë në përzierje. Të dy vendet janë aleatë të NATO-s, por Turqia është larguar nga Perëndimi vitet e fundit ndërsa kërkon të kultivojë një marrëdhënie më të thellë me Rusinë. Të Dielën, agjensia e lajmeve Interfax raportoi se Rusia ka të ngjarë të nënshkruajë një marrëveshje me Turqinë për t’i shitur asaj një grup shtesë të sistemeve të tij të raketave S-400. Një shitje tjetër do të shihej si një qortim i mprehtë i administratës Trump.

Të martën, Greqia dërgoi anije detare në Mesdheun lindor për të kryer një stërvitje të përbashkët ushtarake me Francën në përgjigje të vendimit të Turqisë për të zgjatur një udhëtim kërkimor detar në zonën që u shoqërua nga anijet detare turke.

Zgjidhja e krizës 

Takimi i sotëm ka të ngjarë të përfundojë pa një rezolutë, por detyra kryesore për ministrat e jashtëm të BE do të jetë të propozojnë një seri opsionesh që liderët kombëtarë të diskutojnë në samitin e ardhshëm të BE në fund të shtatorit. BE tashmë ka thënë “të gjitha opsionet janë në tryezë”, që përfshin sanksione të mundshme kundër Turqisë, si dhe tërheqjen e kërkesës së saj për anëtarësim në BE. /Foreign Policy, përktheu në shqip ©LAPSI.AL 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu