• |
ide | kryesore

Zv.kryeministri i Kosovës: Në Uashington na thanë që mini-shengenin e kërkon Trump

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Pjesëmarrja në Minishengenin Ballkanik është një pikat e marrëveshjes së nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë.
Zv/Kryeministri i Kosovës Driton Selmanaj, në një lidhje direkte për emisionin “Opinion” në Tv Klan, ka treguar se cilat kanë qenë bisedimet për këtë çështje, për të cilën Kosova kishte refuzuar të ishte pjesë e Minishengenit Ballkanik, ku bën pjesë Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbisë.


Selmanaj u shpreh se pjesëmarrja në Minishengenin Ballkanik ka qenë kërkesë e vetë Presidentit amerikan Donald Trump.


“Kur ne kemi shprehur rezervat tona kemi thënë është e papranueshme të bëhemi pjesë e një projekti sepse rruga jonë është e qartë, është Bashkimi Europian. Na është thënë që çështja e minishengenit është kërkesë e Presidentit Trump. Ju lutem që këta ta pranoni, dhe këtë e pranuam kështu”.

Një tjetër pikë e marrëveshjes është vendimi që Kosova të mos aplikojë për 1 vit për t’u anëtarësuar në organizmat ndërkombëtare, për të cilën zv/Kryeministri kosovar ka dhënë sqarime.

“Pika e dytë ka qenë rezerva që a duhet Kosova të ketë moratorium për mos anëtarësim në organizma ndërkombëtarë. Kemi vlerësuar që më shumë i bëjmë dëm shtetit të Kosovës nëse aplikojmë dhe nuk pranohemi”- tha ai.

5 Comments

 1. Domethene ju pranoni cdo kerkese te presidentin amerikan, qofte kjo edhe ne kundershtim me interesat e Kosoves?
  Vashdoni po he ne p.. te semes te shkoj kosova, e meriton deri sa ka zgjedh politikan si puna juaj qe per interesa te karrikes jane gati te shesin vendin.
  Me merveshjen e fundit Kosova e tregoje qarte qe nuk meriton te ekzistoj si shtet. Nuk jane te zotet te bejne shtet shqipetaret.

  1. AS partia e ketij politikanit ska marre as 11%,prandaj ska faj gjithe Kosova se cfare ben ky idiot apo ndonje idiot tjeter politikan

 2. Duajeni k…amerik me shum se nenen tuj se ” hajer ” do shifni. Tere idjotet folklorik ne kosov e shqipri jan mbledh. Futjani dhe nje marveshje 100 vjecare per liqenin me ndonje m.t kompania qe nuk dihet ca ka mbrapa pastaj merni ciftelin si ne injorantet ketej e merjani kenges se 150€ rroga ne muaj dhe miljarda borxhe bankave te cifuterise .nga fitorja ne fitore me themie thomain …

 3. Ju du karucat me lart qe flisni sikur keni torten e botes ne dore duhet te mbani dy gjera parasysh:
  1. Kosova dhe Serbia jane ulur si dy shtete duke firmosur nje marreveshje historike ne Shtepine e Bardhe, gje te cilen BE nuk e ka arritur nga 2008 e ketej.
  2. Kur nuk je shtet influent dhe potent nuk ke pse te besh “cubin” pasi nuk te pjerdh njeri kur ske brek ne bythe.
  Me logjiken tuaj i bie qe edhe Kampi me i madh ushtarak ne rajon, ai i “Bondstel” ne Ferizaj nuk duhet te ishte lejuar apo e kam gabim. Por ai kamp jo vetem qe mbron kosove e shqiperi, por eshte si nje miniere qe sjell te ardhura ne kosove. Po me siguri ju hani sufllaqe ke dera e PS prandaj nuk ju thith mire

  1. O Trap, nuk u bone ti ne na thuash “hani sufllaqe ke dera e PS”.
   Duket sa Injorant je, nuk e dije ti qe ne marveshje u fut edhe “Mini Shengeni”, sic donte Rama!!!
   Kot per kuriozitet, a e ke lexuar marveshjen e firmosir?
   Mund te me thuash 1 gje te vetme qe eshte ne favor te Kosoves?
   Sipas arsyetimit qe perdor ti, shtetet e vogla nuk duhet te ekzisctojne fare, meqe nuk i pjerdh njeri.
   Hajde llogjik hajde… Dhe Izraeli shtet i vogel eshte, po punen e ben te madhe.
   Se jane Shqiptaret Trapa dhe Injorant si puna jote prandaj kemi perfunduar rrefugjat rrugeve te botes si lapanjosa ne. Ne 10 vitet e fundit kane ik 500 000 persona nga Shqiperia, normal qe ketu do ngelin ato me te pa aftet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu