• |
ide | kryesore

The Guardian: Çfarë duhet të dini mbi helmimin e kryeopozitarit rus, Aleksei Navalny

Arkiva, Planet

Bashkëpunëtorët e Alexei Navalny kanë thënë se gjurmët e helmit të famshëm rus, noviçok u gjetën në një shishe me ujë në dhomën e tij të hotelit në Tomsk, duke sugjeruar që ai ishte helmuar ndërsa ishte në qytetin Siberian, dhe jo, siç dyshohej më parë, nga një filxhan çaji që ai piu në aeroport.


Lideri rus i opozitës u sëmur në një fluturim nga Tomsk për në Moskë në 20 gusht. Aeroplani bëri një ulje emergjente në Omsk, ku ai kaloi dy ditë në koma përpara se të fluturohej nga një avion mjekësor në Berlin. Ai mbetet në spitalin Charité në kryeqytetin gjerman.


Një video e postuar në llogarinë e Navalny në Instagram të enjten në mëngjes tregoi një kontroll në dhomën e tij të hotelit pas lajmeve për sëmundjen e tij dhe dy shisheve plastike me ujë të zbrazët në një tryezë (foto poshtë). Këto ishin në qese dhe më vonë iu dhanë autoriteteve gjermane së bashku me sende të tjera nga dhoma.

“Dy javë më vonë, një laborator gjerman gjeti gjurmë të noviçok-ut pikërisht në shishen me ujë nga dhoma e hotelit Tomsk”, thuhej në postim.

Sipas postimit, disa persona nga ekipi i Navalny kishin qëndruar në Tomsk për një ditë shtesë. Kur dëgjuan për sëmundjen e tij të papritur dhe shtrimin në spital, ata shkuan në dhomën e hotelit ku ai kishte qëndruar dhe kërkuan prova.

“Ne nuk kishim një shpresë të madhe për të gjetur ndonjë gjë, por pasi ishim të qartë se Navalny nuk ishte” sëmurë pak “… ne vendosëm të mbledhim gjithçka që madje mund të ndihmonte hipotetikisht dhe t’ua kalonim atë mjekëve në Gjermani. Ishte gjithashtu mjaft e qartë se nuk do të kishte një hetim në Rusi, ” tha ai.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha në fillim të këtij muaji se testet e kryera në Gjermani treguan “pa mëdyshje” se agjenti nervor ishte përdorur për të helmuar Navalnyn. Testet pasuese në Francë dhe Suedi kanë kthyer rezultate të ngjashme. I njëjti helm u përdor në sulmin ndaj ish-agjentit sekret rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia në Salisbury në 2018.

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike tha në një deklaratë të enjten se kishte marrë një kërkesë për analiza të mostrave biomjekësore të Navalnyt nga Gjermania. “Rezultatet e kësaj analize do të vijnë dhe do të ndahen me autoritetet gjermane,” tha mbikëqyrësi botëror i armëve kimike, cituar nga Lapsi.al.

Autoritetet ruse kanë mohuar vazhdimisht përfshirjen në helmimin e Navalny, ose duke pretenduar se ai nuk ishte helmuar fare ose duke pretenduar se mund të ketë qenë një “provokim”. Në fillim të kësaj jave, kreu i agjencisë së spiunazhit të huaj të Rusisë tha se Rusia tashmë kishte shkatërruar të gjitha furnizimet e saj me noviçok dhe se Navalny nuk kishte helm në trupin e tij kur u dërgua në Gjermani në gjendje kome.

Bashkëpunëtorët e Navalny mbeten të bindur se helmimi ishte urdhëruar në nivelin më të lartë dhe u nënshkrua nga Presidenti Vladimir Putin. “Në Rusi nuk ka asnjë person që do të merrte përgjegjësinë mbi vete për ta bërë këtë pa u këshilluar me Putinin,” tha Georgy Alburov, i cili udhëtoi me Navalny në Tomsk, në një intervistë të mërkurën.

Navalny postoi një fotografi në Instagram në fillim të kësaj jave dhe tha se ishte i vetëdijshëm dhe po merrte frymë pa ndihmë. Ekipi i tij thotë se ai planifikon të kthehet në Rusi dhe të vazhdojë punën e tij sa më shpejt që të shërohet.

/The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu