• |
ide | kryesore

Përplasja për paketën antishpifje, Rama “hakmerret” me komisionerin e OSBE-së, propozon Ditmir Bushatin në vend të tij

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka propozuar që Komisionerin e Lirisë së Medias, Harlem Desir të zëvendësohet nga Ditmir Bushati. Lajmi raportohet nga Top Channel. Ndërkohë nuk dihet ende nëse Bushati do ta pranojë këtë detyrë të besuar nga Edi Rama. Bushati kundërshtoi në parlament ligjin për anti shpifjen, i pari që kërkoi çuarjen e ligjit në komisionin e Venecias. Edhe perfaqesuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir ka qenë një kundërshtar i fortë në lidhje me paketën e ligjit të mediave online në Shqipëri.


Në dhjetor të një viti më parë, kur Rama tha se Kuvendi do kalojë më 19 dhjetor ligjin anti-shpifje, ku mediat sipas tij do të kenë “super-dënim”, Desir shprehej se paketa anti-shpifje zbatohet vetëm për shërbimet e mediave audiovizive dhe jo për ato online. Ai i dërgoi qeverisë së Shqipërisë një kërkesë për të rishikuar edhe njëherë ndryshimin e ligjit për median online, të njoftuar nga kryeministri Rama më 6 dhjetor të vitit të shkuar.


Ditmir Bushati deri më tani nuk ka bërë asnjë koment për këtë propozim të Ramës. Në Janar 2020 Rama e emëroi Bushatin si i dërguar i posaçëm për OSBE-në.

8 Comments

 1. Hhhaaa lideri botrore Edvin pordha 🙈💩mendon se do bej ligje dhe ne OSBE ODHIR.hhhaa akoma se di veten se i vje era qelbesire palloshit dhe se asnje lider Europian s pjerdh per te guxon dhe emron njerzit e tije ne OSBE .💩💩🙈🙈

 2. Hajde tituuull hajde …

  Po rama ishte shok me ate franko-algjerianin Deisir. Biles Rama loboi fuqishem qe ai te rizgjidhet .
  Tani qe ai nuk u rizgjod ( 2 vota kundra ) , Rama po mendon te vere nje shiqiptar ne ate post .
  Nuk e di se sa do votohet nje kanditature shqiptare per ate post , se lufta midis shteteve te medha eshte e ashper.

  Kurse keta te lapsit , si gjithmone , i shohin lajme te syzet e interesave te tyre dhe flasin per Hakmarrje.

 3. DITMIR BUSHATI VETEM NJE POST DUHET TE PRANOJ ,PRESIDENT I KOSOVES ME ALBIN KURTIN KRYEMINISTER thotë:

  DO TE LARGOJ NGA PS-ja DITMIR BUSHATIN KJO ESHTE KLEQKA E EDI RAMES

 4. Une shoh me mire Tualet Pallen ne ate pozicion. Mbase arrin te behet edhe me qesharak se c’eshte, megjithese do ishte e veshtire.

 5. Pasluftë. Kosova udhëhiqet nga misioni ndërkombëtar i UNMIK-ut. Dhe, si çdo administratë e vendosur në një vend të huaj edhe UNMIK-u kishte nevojë për shqiptarë. Shumica punësoheshin si përkthyes. Të tjerë në pozicione tjera me më shumë rëndësi. Ndër ata që ishin bërë pjesë e këtij misioni ishte edhe Argita Berisha, bija e Sali Berishës. Si bija liderit opozitar të Shqipërisë, natyrisht që ajo do të binte në sy. Do të dallohej nga të tjerët, me apo pa dëshirën e saj. Por, më shumë se për këtë të fakt të kontrollueshëm, ajo do të binte në sy për një dëshirë të saj pothuaj të pakontrollueshme. Argita donte shumë që ta vizitonte Beogradin. Kishte bërë disa herë kërkesa, por i ishin refuzuar. Megjithatë, pas një kohe insistimi i saj shpaguhet. I mundësohet vizita në Beograd. Bashkë me të udhëton edhe Nje kolege perkthyes nga Kosova. Entuziazmi i Argitës gjatë vizitës në Beograd ishte gati i pabesueshëm, do të tregonte më vonë Kolegu i Argites. Ajo ishte e mrekulluar nga qyteti. “Do t’ia kryej porosinë nënës Milicë, ta vizitoj parkun, qendrën e qytetit, Hotel Moskën dhe kam për t’i ble edhe “tentene””, i kishte thënë ajo para se të niseshin. I habitur nga ajo që kishte dëgjuar, ai instinktivisht e kishte pyetur: Ti nënën nga Beogradi e ke? Po, do të pohonte ajo, pa dhënë më shumë shpjegime.

 6. Personaliteti i Ditmir Bushatit ne prove nga nje i droguar.Oferte e neveriteshme,oferte perfide.
  Peversi Edvin Escobar D’Rama i mundeson Bushatit te peshtyj vetveten!
  Drogaxhiu pevers Edvin D’Rama e nisi me vjedhjen e ikonave ne jeten civile,si Minister me fallsifikimin e siperfaqes së Teatrit per ta kthyer ne bingo,si Kryetare Bashkie me 20% per nje leje ndertimi, duke e kthyer Kryeqytetin ne nje geto te pajetushme, sepse i vuri kazmen te gjitha hapsirave publike,kinemave dhe lulishteve,deri sa banda e gangsterave e ndihmoi te behej edhe Kryeminister,duke stamposur Shqiperine me vulen e turpit si Kolumbia e Europes.Varferi dhe braktisje te tille nuk ka pasur kurre ne Shqiperi.
  Ekziston ne Bote ndonje Kryeminister hajdut,drogaxhi dhe i semure psiqik?
  Dhe ky jashtqitje kerkon te poshtroje edhe ata pak socialiste te ndershem,vetem e vetem se jan zera kritik!

 7. YMER GELBAZA DHE BATON HAXHIU MASTURBOJN ME FOTOT E ARMINA MEVLANIT NE FACEBOOK thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE BATON HAXHIU,SHKRUAJN TE LAPSI.al POR PA EMER

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu