• |
ide | kryesore

Dogjën fabrikën, dy burra dënohen me varje në Pakistan

Lajme, Planet

Dy burra janë dënuar me vdekje nga një gjykatë në Karaçi pasi u shpallën fajtorë për zjarrëvienien që shkaktoi një prej incidenteve më vdekjeprurëse në Pakistan.


260 persona patën ndërruar jetë si pasojë e një zjarri të rënë në një fabrikë industriale më 2012.


Ende nuk është përcaktuar data e varjes së Abdul Rehman dhe Zubair Charya, të cilët janë dënuar të martën.

Burrat është thënë se kanë ndezur fabrikën e veshjeve, sepse pronarët nuk kanë paguar të hollat e zhvatjes.

Ata kanë qenë të lidhur me partinë MQM, e cila ka qenë në pushtet në qytetin ku ka ndodhur incidenti, ka thënë gjykata, shkruan Rel.

Kur pati nisur zjarrvënia, qindra persona patën mbetur brenda ndërtesës, e cila nuk ka pasur dalje emergjente.

Shumë punëtorë ishte raportuar se janë hedhur nga katet më të larta. Të tjerët nuk kanë mundur për shkak të grilave prej metali nëpër dritare.

Ekipet e shpëtimit kanë tentuar për më shumë se 24 orë që të arrijnë te të vdekurit dhe të plagosurit brenda fabrikës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu