• |
ide | kryesore

Lukashenko betohet si president, BE nuk e njeh pozicionin e tij

Lajme, Planet

Bashkimi Europian ka deklaruar se Aleksandër Lukashenko nuk është presidenti legjitim i Bjellorusisë, duke shtuar se betimi i tij i papritur të mërkurën ishte drejtpërdrejt kundër vullnetit të popullit.


Ceremonia përshpejtoi planet e BE-së për të bojkotuar Lukashenkon pas zgjedhjeve të diskutueshme të 9 gushtit, pasi Parlamenti Europian kishte vendosur më parë të mos njihte udhëheqësin veteran nga nëntori, kur mandati i tij si president do të mbaronte.


“I ashtuqjturi ‘inaugurim’ dhe mandati i ri i pretenduar nga Aleksander Lukashenko nuk kanë asnjë legjitime e demokratike” thanë 27 shtetet e BE-së në një deklaratë.

“Ky‘ inaugurim ‘kundërshton drejtpërdrejt vullnetin e pjesës dërrmuese të popullsisë bjelloruse, duke u shprehur në protesta të shumta, të pashembullta dhe paqësore që nga zgjedhjet, dhe shërben vetëm për të thelluar më tej krizën politike në Bjellorusi. ”

BE, një donator i madh financiar i Bjellorusisë, gjithashtu tha se po “rishikonte marrëdhëniet e saj” me këtë shtet, që do të thotë se blloku europian do të kërkojë të ndërpresë fondet e drejtpërdrejta për qeverinë e Lukashenkos, duke e kanalizuar atë në ndihmë të grupeve dhe spitaleve në vend.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu