• |
ide | kryesore

5 këshilla për femrat që pëlqejnë vetëkënaqësinë

Arkiva, Lapsi Leaks

Cila kohë e ditës është më e mira për vetëkënaqje


Masturbimi sjell shumë të mira shëndetësore: me rastin e orgazmës tajitet endorfina, rritet qarkullimi i gjakut, eliminohet stresi, ngrihet vetëbesimi dhe ndihmon në ruajtjen e lidhjes së trupit tuaj me seksualitetin. 


Gjithsesi në mëngjes ekziston listë e gjërave të cilat duhet të kryhen. Kryesisht është ky rregull: dushi, kafjalli, kafja, larja e dhëmbëve dhe vapimi nga shtëpia për të arritur autobusin. Mirëpo, po qe se ndani pak më shumë kohë në mëngjes, listës suaj mund t’i shtoni edhe një gjë: vetëkënaqjen. Vetëkënaqja në mëngjes mund të ndikojë mirë në rezultatet tuaja afariste. Do të jeni më pak të stresuar dhe do të keni më shumë energji për përballje me detyrat, transmeton Telegrafi.

Nëse nuk mund të përqendroheni

Kjo është koha e duhur për masturbim pasi disa e krahasojmë me meditimin. Truri pushon nga mendimet stresuese dhe pas orgazmës do të jetë më i fokusuar dhe më efektiv.

Kur ndiheni keq

Kur ju mungon energjia dhe jeni në humor të keq, kur jeni mahmur apo kur nuk keni pasur mundësi për një sy gjumë pasdite, shkruajnë mediet kroate. Çdo herë kur ndieni që po ju kaplon humori i keq, duhet të dini që është koha për masturbim. Me rastin e orgazmës truri liron dopaminën për shkak të së cilës ndieni rehati, kënaqësi dhe lumturi – gjithë ato që ju ngrenë humorin.

Kur keni ciklin menstrual

Edhe pse nuk ekzistojnë të dhëna shkencore, masturbimi është mënyra fantastike për zbutjen e ngërçeve menstruale. Në të vërtetë, me rastin e orgazmës muskujt e mitrës tensionohen dhe çlirojnë kimikalie, të cilat ndikojnë si analgjetikë.

Para gjumit

Orgazma është mënyra e përsosur e relaksimit, edhe pse nuk ekziston studim mbi lidhjen eksplicite midis orgazmës dhe përgjumjes. Masturbimi gjatë natës do t’ju ndihmojë që të bini në gjumë më shpejt dhe më të thellë, me fytyrë të buzëqeshur. /Telegrafi/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu