• |
ide | kryesore

“Fake news” gjatë pandemisë, BE fillon sulmin ndaj fushatave dezinformuese

Lajme, Planet

Bashkimi Europian do të hidhet në sulm kundër lajmeve të rreme. Blloku ka vendosur që një komision i posaçëm pranë Parlamentit Europian do të zbulojë dhe luftojë ndikimin e huaj kibernetik. BE beson se tani në kohën e emergjencës shëndetësore Covid-19 janë shtuar fushatat dezinformuese.


Brukseli ngriti i pari alarmin duke thënë se Europa ishte e mbuluar me lajme të rreme, të cilat sipas zv/presidentes së Komisionit Europian, Vera Jourova nuk janë të rrezikshme vetëm për arsye shëndetësore, por edhe synojnë hapur shpërbërjen e besimit tek qeveritë dhe mediat. Si shembull i deklaratës së saj Jourova mori rritjen e menjëhershme të numrit të kundërshtarëve të vaksinës në Gjermani. Në më pak se dy muaj, sipas një studimi, gatishmëria për vaksinim në Gjermani ra me 20%.


Përvecc kësaj, në internet ka dhe shumë teori konspiracioni. Njëra prej tyre thotë që themeluesi i Microsoft-it, Bill Gates bashkë me BE-në duan të përgjojnë njerëzit. I ngarkuari i BE-së për politikën e jashtme, Joseph Borell tha se dezinformimi mund edhe të vrasë.

2 Comments

  1. Tani u kujtuat ju ? Si kofini pas te vjeles i thone kesaj pune.
    Hajdeni ne shqiperi se keni lajme te rreme sa te doni.

  2. meditimi njeriun e shtyn drejt bindjes ullzimit per mir shpetim dhe ndalimit nga e keqa shkatrrim o njeri medito bindu dhe shpeto thotë:

    gjitha jan te verteta,pa pik as presje,perderi sa faktet jan reale,asnje kunderthenije nuk justifikon me,,sepse prendimi per 1 shekull beri organizimin e sistemeve te jetes qe i sherbenin ,vetem nje grushti te vogel njerzish,dhe duke mbytur tjeret ne problematika luftra optime varferi migracion shkatrrim ,prendimi duhet ti pranoj te gjith a qe u zbatuan dhe efektet qe llan 1 sistemi bankar kush e kontrollon dhe sa eshte efikas,2 sistemi arsimor sa i pergjigjet,anes fetare hyjnore,anes shkencore praktike,menyres se kujdesit trajtimit menaxhimit te zgjilljeve individuale dhe kolektive,sa e kuptojn rregullin masen ekujlibrat e zhvillimit mes gjallesave paqen ,vlerat ndjeshmerit per to,kjo duket qart ,qe feja hyjnore u sha menjanu luftu,dhe u be nje formim jo adekuat jo me ndjeshmeri per mir jo me vlera por sen cin e antivleres,po medija kush i kontrollon dhe kujt i sherbejn sa thuhet e verteta,vetem mashtrime sipas grupeve te interesit,,po ullheqesit neper qeveri te ndryshme kush i vendos,popujt e tyre,jo popujt shkojn formalisht se ullheqesit ,jan tjere jasht qeverive qe i vendosin ,po teknologjin kush e kontrollon,sejcili shtet te veten jo ,po e lem sikur asgje qe thuhet nuk esht e vertet,analizojme faktet ,e zhvillimit dhe pergjegjsit e menaxhimit te zhvillimeve si bashkesi dhe qeveri na nxjerrin tek menaxhimet me dy standarte,na nxjerrin feja dhe faktet ,se ku ndollemi le te flasim cfar te duam ,faktet pergjegjsit menaxhues i mbajne kokulur te gjith ,tregojn padrejtesi totale,ne politika ligje veprime i fuqishmi ndaj te dobetit,tani te ndara ne grupe,interesi nderkohe qe qe eshte shkatrrim per gjith,nese prendimi,ka par deshtimin e vet ,nuk ju ka faj pjesa tjeter e botes qe vuan prej tyre pasojat e padrejtesis tyre,dhe flet per te verteten ,dobit ,mos shkatrrimin ,paqen ekujlibrat,kush jua ka fajin qe ju nuk keni ndjeshmeri meshir vlera per te shpetuar veten tuaj ,cfaj kemi ne pse ju ju kan vdek zemrat,nga mekatet e mella e kush ju ndalon juve ti gjalleroni zemrat arrini,ndjeshmeri per mir,duke menduar folur dhe vepruar sipas ullzimit te te mallit zot i cili eshte vula gjitha zgjilljeve mbi tok,e cvler do tu ket paraja kur ne pak vite ,toka nga shkatrrimet qe u jan ber dhe behen po ndalojn rendimentin mbi te cilin vin zgjilljet jeta,a mos vall zgjilljet i menduat duke paksuar njerzit me gjitha menyrat,,dhe jetuar ju si zoterinje ,jo kjo nuk funksionon,a dini kush eshte krijuesi dhe njerzit,mbi krijuesin nuk ka ,ka ber krijim qe funksionon vetem me rregulla te orientuara precize,,dhe njeriu eshte krijes e dobet i ka derguar ullzim si funksionojn zgjilljet lilljet me te mallin zot allurimin e tije punet dhe veprat e mira tek i malli zot ja rrisin graden e besimit fiton meshir dhe furrnizim prej tije pa llogari,kurse keshtu ju keni shkeputur lilljet me te keni detyru dhe tjeret,dhe po e cni mbi bazen e hamendsimeve,sipas interesit kunder menyres si funksionojn dobit ,duke shkatrru veten dhe tjeret me duart tuaja po beheni mekatar te mellenj dikush ju mallkon i lutet zotit kunder jush dikush mendon tju shkatrrojn po pse o njerez kunder njeritjetrit ne vend qe te ishit per njeritjetrin dhe perfitonit nga i malli zot njerzit gjallesat dhe shperbleheshit ne dy bote,,a e dini se gjith kemi nje natyralitet krijimi funksioni ,burimi ullzimi ,te gjith duam te drejten per vete dhe urrejm padrejtesi te na behet,por qe i malli zot me fakte sej cilin qe nga krijimi e beri peng te mendimit fjales dhe vepres se vet ne mendime fjal vepra,,dike i futur ne sistem krijimi ne instinkt imunitet mas koh per ndeshkim kur eshte i padrejt ose shperblim kur eshte i drejte jan faktet treguese sipas veprimit kuj po mendoni se po ja hillni tjerve jo o njerz ju po ja hillni dhe ngarkoni vetem vetet tuaja,ndersa veten e doni shum per te investoni pa dhogari por ne fakt po e shkatrroni me duart tuaja totalish ne nje kohe afat gjat pa e kuptura r,,o njerz angazhohuni sipas ullzimit zotit ne mendime fjal vepra te mira te fitoni meshiren e te mallit zot vlera ndjeshmeri per mire ne dobin e vetes suaj duke u largu nga padrejtesija,mos prisni shpetimtare shpetimtari jon eshte vetem zoti mallerishem ullzimi tije ai e ka perfundu krijimin ullzimin ,meshiren mbi ne,me gjitha gjerat qe kemi nevoj na mungon angazhimi sipas ullzimit tije te mesohemi si ta kthejm urrejtjen ne dashuri luften ne paqe problemet ne zgjillje vetem sipas te drejtes hakut duke u bere ndihmes dhe plotesues ne dobi,po pelcas ne vetvete kur shoh grupe te mella njerzore kunder njeratjetres te leshuar vetem ne shkatrrim me duart e veta te vetes vet ndersa shkatrrimin e vet askush se deshiron ,o njerez binduni se vetem e verteta eshte shpetimi juaj jo mbeshtetja tek interesi egoja pushtetit dhe paras se kjo ju mban peng per llogari te ndeshkimit dhe shkatrrimit tuaj ne cdo moment te jetes suaj,respekt per te gjith shpresoj qe i malli zot tu mundesoj te kuptoni rruget e shpetimit tuaj ,amin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu