• |
ide | kryesore

Hetimi për prishjen e Teatrit Kombëtar, SPAK fillon të marrë në pyetje të personave

Lajme, Të fundit

SPAK-u ka nisur të marrë në pyetje personat, në lidhje me hetimin e çështjes së Teatrit Kombëtar. Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit  ka bashkuar në një çështje 6 kallëzimet e Aleancës për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar.


Aleanca ka depozituar kohë më parë një padi penale në SPAK kundër ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, drejtorit të Policisë së Shtetit Ardi Veliu dhe kryebashkiakut Erion Veliaj pasi sipas tyre kanë kryer veprën penale ” Vrasje të mbetur në tentativë” mëngjesin e 17 Majit.


1 Comment

  1. komisioni hetimor parlamentar për hetimin e ngjarjeve janar-qershor 1997, ka identifikuar edhe personazhet kryesore, të cilët kanë mobilizuar dhe armatosur militantët e Partisë Demokratike, për të luftuar kundër Jugut. Ata janë Shaban Memia, Sabah Jemishta, Ibrahim Mullaliu dhe Blerim Çela, që të katërt ‘ushtarë’ të Sali Berishës. Shaban Memia ka qenë deputet i PD-së mjaft aktiv në ngjarjes e ’96, ’97 dhe grushtit të shtetit të 14 shtatorit 1998. Pas rikthimit në pushtet, Berisha e emëroi Shaban Meminë në krye të ALUIZNI-t. Blerim Çela ka qenë gjithashtu kryetar i Kontrollit të Lartë të Shtetit deri në 1997, deputet i PD-së si dhe shef i financës së PD-së nga 1997-2009.Kjo eshte dosja per spakun jo per karakatinen e gjoja teatrit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu