• |
ide | kryesore

“Askush nuk po ndërhyn në konfliktin azero-armen”, frikësohet Vuçiç: Duam kompromis me shqiptarët

Lajme, Të fundit

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë se po bën përpjekje për të arritur një kompromis me shqiptarët. Teksa fliste me përfaqësuesit e Konventës Kombëtare për Bashkimin Evropian duke iu referuar çështjes së Kosovës, Vuçic u shpreh se ishte kundër një konflikti të ngrirë. Kreu i shtetit serb theksoi se gjëja më e rëndësishme është ruajtja e paqes dhe stabilitetit në rajon, duke sjellë në vëmendje konfliktin e fundit azero-armen.


“Rasti i Armenisë dhe Azerbajxhanit na ka treguar se sa të rrezikshme janë të ashtuquajturat konflikte të ngrira. Sepse një ditë, gjithçka që është e ngrirë do të shkrihet nga dikush”, tha Vuçiç.


Ai vlerësoi se reagimi i ndërkombëtarëve ndaj ripërtëritjes së konfliktit në Nago-Karabak ishte i vakët dhe se kjo mund të shërbente si një mësim për Serbinë. Presidenti Vuçiç  tha se politika e jashtme ka dy qëllime kryesore – e para është pozicionimi i vendit dhe ruajtja e stabilitetit politik dhe paqes në rajon, dhe e dyta është përparimi ekonomik i vendit.

1 Comment

  1. gjitha keto fjal qe foli vucici,asnjehere nuk permendi fjalen drejtesi,hak me shqiptaret ,por fik dhe mesim nga armenija,,frika stresi dukes dhe ne pamje se eshte fajtor,shpejt dhe keti do ti thuhet lesho trojet shqiptare,dhe cdemto demet historike qe ju keni sjellur kombit shqiptar ,kjo venia ne vend e te drejtave shqiptare eshte minimale ,sa do jet cmimi demi qe i keni sjellur ,shqiptareve,ateher pas kesaj te jesh i sigurt qe do ket paqe,por paqe per shekuj duke vetmashtruar veten dhe popullin tuaj,vendos kryqe e thuaj eshte toka ime vjell historin bej masakra brill posht e lart kunder nesh,per ti mashtru e gjet perkrahje kunder nesh kesaj i ka ardhur fundi,o vuci c,te eshte bere thirrja me kohe largohu nga padrejtesija ti kerkon mbrojtje nga rusija trampi ,turku kinezi bullgari greku italiani ,francezi e kush te dal perpara vetem te perfitosh kunder kombit shqiptar,ju keni implikuar ulleqen e dy kraheve me agjentura presione ,nga me te ndryshmet vetem per te na poshtruar si komb,duke na fundosur ne ekstrem ,nje komb te tere,ju grekerit malazezet,maqedonet,plus ato qe ju kan mbeshtetur,cdo shqiptar i ka te rregjistruar ne memorje ate cfar ju ju keni ber nder shekuj ,ju keni mashtru nje grup njerzish por jo nje komb 20 milionesh te shperndar kudo ne bote ,veten nga trysnit e interesave tuaja,e ky komb 20 milionesh shpejt ,do tua tregojn hakun qe meritoni ,duke filluar nga ty deri tek me i vogli serb qe ka mendimet tuaja,tani mendohuni pak,sikur tishit ju ne vendin ton dhe ne tua kishim ber kaq sa na keni ber ju neve,ju cfar do kishit bere si do kishit raguar,,kur dihet si natyralitet,sejcili kerkon hakun dhe urren padrejtesin ti behet,pra mos prisni me pak as me shum nga ne ,se sa ju na keni ber neve peshorja eshte e drejte ,me far na keni bere ,juve demin historik shekullor ,nuk e paguani me asgje vetem se mbeteni tek ne me gjuhen moderne konesion peng borxhesh deri sa ti paguani skllever,te gjith ju qe na mbajtet neve,dhe po te jeni te zgjuar ti shpetoni kesaje,,shkoni menjehere hiqni ato kryqe ne veri lapidare e budallalliqe qe beni,sa sua kan thyer kokes, terhiqni menjehere,spijunet nga trojet shqiptare dhe territorin etnik e lini te lir,nen administrimin shqiptar ,dhe pushoni menjehere politikat djallezore,ndaj shqiptareve,si ishin deri tani vetem qe ajo popullsi sllave e pafajshme qe jeton ne mezin ton te jet e lir e pacenueshme per hakmarrjen historike ,dhe kurr me harrojeni se mund te lejoheni te beni politik interesi permes minoriteteve se do beni shqiptaret tua paketojn me te drejte dhe tua kthejn mbrapsh nga kan ardhur ,kush ka lyer duart me gjak do kthehet mbrapsh kush merret me politik pro serbe po ashtu,do ti sherbejn vetem mbijetes es si te gjith ,kjo vetem kjo eshte paqa per ullheqesit dhe popujt e zgjuar ,ku asnjra pal nuk humbe shum pavarsisht historis dhimjes saj,e ndryshme nga kjo gjitheve do tu marr djalli kok e kembe permes nje lufte zinxhir ne tmerr dhe shkatrrim total qe kurr me nuk do beheni njerez,zgjill dhe merr ,o i padrejt me komb te padrejte padrejtesit ne toke po shenojne oret e fundit te saj,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu