• |
ide | kryesore

Fitore/ Kryeministrja e Zelandës së Re do të formojë qeverinë e re brenda 3 javëve

-Instant, Lajme, Planet

Pasi fitoi ndjeshëm zgjedhjet, kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka thënë se do ta formojë qeverinë brenda tre javësh pa pranuar të thoshte nëse do të qeveriste e vetme apo të formonte një koalicion. Ardern të shtunën shënoi fitoren më të madhe të zgjedhjeve në Partinë e saj të Punës të qendrës së majtë në gjysmë shekulli. Laburistët fituan 64 nga 120 vendet në parlamentin njëdhomësh të vendit.

Për tre vitet e fundit, Ardern ishte në një koalicion me Partinë e Gjelbër dhe partinë e parë nacionaliste të Zelandës së Re. Edhe pse ajo nuk ka më nevojë për mbështetje, koalicionet janë normë në Zelandën e Re ndërsa partitë kërkojnë të ndërtojnë konsensus.


“Unë kam qenë ndërtuese e konsensusit por gjithashtu kam nevojë të punoj me mandatin që i është dhënë gjithashtu Punës,” tha Ardern.” U kam thënë të Gjelbërve që do të flas me ta javën tjetër,” shtoi ajo.  “Nuk dua të nxjerr ndonjë përfundim në këtë pikë.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.