• |
ide | kryesore

“Nuk ka alternativë tjetër”, Britania rikthen karantinën

-Instant, Lajme, Planet

Kryeministri britanik Boris Johnson ka njoftuar masat e të reja anti-COVID të cilat parashikojnë një mbyllje kombëtare njëmujore për Anglinë. Rregullat e reja do të hyjnë në fuqi në mesnatën e së enjtes, 5 nëntor dhe do të qëndrojnë në fuqi deri në 2 dhjetor, kur qeveria do të kërkojë të lehtësojë kufizimet.


Kufizimet do të jenë të ngjashme me ato të paraqitura në fillim të pandemisë në mars, megjithatë këtë herë gjykatat, shkollat ​​dhe universitetet do të mbeten të hapura. Të gjitha lokalet dhe restorantet do të mbyllen, megjithëse shërbimi taksi do të lejohet. Të gjithë dyqanet me mallra jo të domosdoshëm do të mbyllen.


Vizitat e njerëzve në shtëpi do të ndalohen, me përjashtim të arsyeve të kujdesit për fëmijët dhe formave të tjera të mbështetjes. Prodhimi dhe ndërtimi do të inkurajohen të vazhdojnë. Udhëtimet ndërkombëtare nga jashtë, si dhe qëndrimi gjatë natës larg shtëpisë do të ndalohen, përveç rasteve kur bëhet për punë. Udhëtimet brenda Mbretërisë së Bashkuar do të dekurajohen, përveç atyre për punë. Lutja do të vazhdojë në vendet e adhurimit, por jo shërbimet.

Këshilltari kryesor shkencor i Mbretërisë së Bashkuar, Sir Patrick Vallance tha se vdekjet në Angli gjatë dimrit mund të jenë dy herë më të larta ose më shumë se gjatë valës së parë.

“Kam frikë se asnjë kryeministër i përgjegjshëm nuk mund të injorojë mesazhin e këtyre numrave”, tha kryeministri Johnson. “Nuk ka asnjë alternativë.”

2 Comments

 1. A i lexon Lulushi keto lajme ?
  Se dje skur tha se marrja e masave drastike per te perballuar valen e dyte te infektimeve , tregon deshtimin e Qeverise me masat e deri tanishme.
  Po te shikosh sot 80% e eruopes po shkon drejt karantines totale .
  Pra i bie qe dhe qeverite eruopiane kane deshtuar ne masat e tyre de deritanishme ?

 2. @@@@ “Mjekët dhe infermierët do të detyrohen të zgjedhin cilët pacientë do të trajtojnë, kush do të marrë oksigjen dhe kush jo, kush do të jetojë dhe kush do të vdesë,” tha Johnson. @@@@

  Asnjeri nuk e akuzoi KM Jonson per KRIM SHTETEROR NDAJ POPULLSISE sic u shpreh Lulushi pardje kur Manastriliu tha afersisht te njejten gje .

  Nuk e di pse dalin gjithmone bllof keta politikanet e PDs . Jane shume LOW LEVEL.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu