• |
ide | kryesore

Studimi që po trondit Italinë/ Covid ka qarkulluar që në verën e 2019-ës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një studim i Institutit për Tumoret në Milano, sipas të cilit Coronavirusi i ri (Sars-Cov2) ka qarkulluar në në Itali që verën e kaluar, po shkakton debate në komunitetin shkencor ndërkombëtar. Giovanni Apolone, Drejtor Shkencor i Institutit ka dhënë një sqarim për Corriere della Sera. Ai thotë se janë marrë disa mostra për të identifikuar antitrupat nga të cilat kanë ardhur edhe rezultatet.


“Ne jemi absolutisht të sigurt se këto teste janë “specifike” për Sars-CoV-2. Ato identifikojnë antitrupat anti-virus me shumë saktësi. Ato janë vërtetuar nga Universitetet e Milanos dhe Sienës. Antitrupat e zbuluar janë të aftë të vrasin koronavirusin in vitro. Nuk e bëjnë këtë 5 shtame të tjera të koronavirusit që njohim tashmë. Pra, këta antitrupa të zbuluar janë “specifike” dhe janë krijuar nga sistemi imunitar kundër Sars-Cov2” – tha ai.


Por këta antitrupa u gjetën në vetëm 6 persona nga 959 të testuar. Kjo sipas Apolone është e mjaftueshme.

“Ishte e mjaftueshme edhe nëse do të gjenim qoftë edhe një rast të vetëm me antitrupa anti-covid për të thënë që ky virus i ri tashmë po qarkullonte që në verë” – thotë ai.

Por si ndodhi që të gjithë këta njerëz pozitivë të infektuar që nga shtatori i kaluar, nuk kanë treguar simptoma të sëmundjes?

“Ne e dimë nga epidemitë e mëparshme, që virusi fillon të qarkullojë një ose dy muaj para se të ndodhin rastet e para klinike. Në të vërtetë, që në nëntor-dhjetor, mjekët e përgjithshëm në Itali kishin filluar të raportonin raste të pneumonisë atipike, veçanërisht serioze, që u atribuohen ndërlikimeve nga viruset e gripit. Që në dhjetor një pacient, i pranuar në kujdesin intensiv në një spital në Paris, pati simptoma të rënda të frymëmarrjes dhe doli pozitiv për Koronavirus” – tha ai

Me pak fjalë, diskutimi është ende i hapur, por ky studim e ka hedhur gurin në ujë. Studimi është kërkuar edhe nga studiues kinezë, por e sigurt është se do të duhen studime të tjera për të thënë fjalën e fundit. ©LAPSI.al

2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu