• |
ide | kryesore

Kuvendi miraton ngritjen e Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty-n

-Instant, Lajme, Të fundit

Parlamenti miratoi sot ngritjen e Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty, për të gjitha veprimet që lidhen me hetimet e kryera në territorin shqiptarë për llogari të krimeve të supozuara të UÇK-s.Deputetet e parlamentit votuan me 85 vota pro, 12 kundër dhe 4 abstenim krijimin e këtij Komisioni në krye të të cilit do të jetë deputeti Ulsi Manja.


Përveç tij, nga mazhoranca anëtarë do të jenë: Alket Hyseni, Klotilda Bushka, Adnor Shameti dhe Ermonela Felaj. Nga opozita parlamentare anëtarë janë:  Myslim Murrizi, Edmond Stojku dhe Enver Roshi. Pjesë e komisionit do jetë edhe deputetja Elena Xhina. Propozimi për ngritjen e tij erdhi disa javë pasi në Gjykatën e Hagës janë dërguar me akuza për krime lufte ish-udhëheqës të UÇK-së.


3 Comments

  1. Te mendosh kush e ka kerkuar komisionin dhe per cfare? E kuptojne keta zagar se per cfare paguhen? E kuptojne keta qe ato dietat qe do marrin per komisione jane gjaku i shqiptareve. Po keta zagare kane 7 vite qe nuk kane bere asgje, tani kujtohen te ngren komisione? Po per cfare duhet ai komision? Ku ishin ne 2001 – 2005 kur kerkohej komisioni? Keta duhen pushkatuar te gjithe pa perjashtim, keta jane raca me e qelbur tokesore. Te vjen ndot ti ofendosh, pasi dhe ofendimi meriton pak respekt perballe ketyre qenieve te shemtuara.
    Ulsi e ndriti me Meten, e ndriti me komisionet e tjera qe ka drejtuar, nje anadollak qe dhe diplomen e ka marre nga te tjeret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu