• |
ide | kryesore

Gjobiten 1378 persona për maskën dhe mos respektim të masave anti-COVID

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Policia e Shtetit ndëshkoi me gjobë 1378 persona që nuk zbatuan masat anti-Covid gjatë ditëve të fundit.


Policia jep detaje: 


Shërbimet e Policisë në të gjithë vendin, në vijim të kontrolleve për zbatimin e masave anticovid, kanë ndëshkuar me masë administrative 1378 shtetas, konkretisht:

– 1334 shtetas janë ndëshkuar me nga 3.000 lekë për mosvendosjen e maskës mbrojtëse;
– 6 shtetas janë ndëshkuar me nga 700.000 lekë, pasi nuk zbatuan vetëkarantinimin e detyrueshëm.
– 2 administratorë subjektesh janë ndëshkuar me nga 1.000.000 lekë, pasi ushtronin aktivitetin në subjektet e tyre, në kundërshtim me protokollet e sigurisë.
– 36 janë shtetas janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, pasi u konstatuan duke lëvizur në këmbë pas orës 22:00.

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masës së re për parandalimin e përhapjes së COVID-19, mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse, e cila është detyrim për të gjithë qytetarët, që në momentin që dalin nga shtëpia.

Si rezultat i këtyre kontrolleve, gjatë ditëve të fundit, në të gjithë vendin, Patrullat e Përgjithshme dhe ato të Policisë Rrugore kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë secili, 1334 qytetarë që janë konstatuar duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.

Gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 29 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.

Në vijim të kontrolleve për zbatimin e vetëkarantinimit të detyrueshëm nga shtetasit e infektuar me COVID-19, janë evidentuar 6 shtetas që kanë shkelur rregullat e vetëkarantinimit, të cilët janë ndëshkuar me masë administrative 700.000 lekë secili.

Gjatë kontrolleve të ushtruara në subjekte të ndryshme, shërbimet e Policisë kanë evidentuar 2 lokale në të cilët ushtrohej aktiviteti në kundërshtim me protokollet e sigurisë. Për secilin nga subjektet u vendos masa administrative 1.000.000 lekë.

Gjithashtu, gjatë kontrolleve janë konstatuar 36 qytetarë që lëviznin në rrugë pas orës 22:00, pa arsye të domosdoshme, të cilët janë ndëshkuar me masën administrative 10.000 lekë secili.

Policia e Shtetit, krahas punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, sigurimin e rendit dhe qetësisë publike, do të vijojnë punën për monitorimin e zbatimit të masave anticovid në të gjithë vendin. Në këtë kuadër i bëhet thirrje të gjithë qytetarëve që të zbatojnë masat anticovid dhe të mos dalin nga banesat e tyre pas orës 22:00 deri në orën 06:00.

3 Comments

  1. Policia private e Rames, te shkoi ne spitale e ti gjobise te tere te shtruaririt , e biles edhe doktoret e infermjeret, e pastaj te hyje shtepi, me shtepi e te gjobise kush i del para, Vetem keshtu e nenshtron popullin, sipas mesimeve te baballareve te tyre, sa me te varfer, e te dhunuar ta mbashe popullin, aqe te nenshtruar e ke. Per kete sot ne demokraci, ky pushtet ka merita. Andaj eshte mbushur kupa, e andaj po dridhen ashtu si ajo poezia,,,,,, dridhen porsi miu,,,,,,

  2. Pavaresisht diskutimeve a ben apo sben pune vendosja e maskes ne ambjent te hapur rregulli eshte rregull dhe duhet vene. Por ajo qe te ben pershtypje eshte fakti qe rilindasit po behen me te eger sa me shume e qelbin punen. Sot rekord venie gjobash, nderkohe qe llogjika ta kerkon qe te zbuten pak.
    Sduken gjerat mire. Rrofte Amerika

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.