• |
ide | kryesore

Covid-19/ Të ndajmë mitet nga të vërtetat

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme, Planet

Si mundet që vaksina Covid-19 të jetë e sigurt nëse prodhohet, testohet dhe autorizohet në kohë rekord?


Vaksinat, veçanërisht, tërheqin mite dhe thashetheme. Dhe vaksinat e koronavirusit duket se janë magnet për trillime të tilla.


Këtu janë disa nga mitet më të zakonshme:

Vaksinat kundër Covid-19 u nxituan shumë. Ne nuk mund ta dimë nëse ato janë të sigurta 

Është e vërtetë që vaksinat që prodhohen kundër koronavirusit janë krijuar në kohë rekord. Por kjo jo sepse u nxituan. Është për shkak të përgatitjes së kujdesshme. Teknologjia që qëndron në themel të të dy vaksinave Pfizer dhe Moderna ka qenë në punë për më shumë se një dekadë dhe është bërë pikërisht për një situatë pandemike.

Kjo teknologji plug-and-play ka nevojë vetëm për kodin gjenetik të një virusi të ri, që ishte në dispozicion vetëm disa ditë pasi u identifikua dhe izolua koronavirusi i ri.

Vaksinat zakonisht zhvillohen ngadalë sepse – në kundërshtim me bindjen popullore – nuk janë prodhues të mëdhenj parash për kompanitë farmaceutike, kështu që prodhimi nuk rritet nëse nuk ka një treg të garantuar. Në këtë rast, qeveria e Shteteve të Bashkuara pagoi miliarda para në mënyrë që kompanitë të ndiheshin të sigurta për të vazhduar dhe për të bërë vaksina në të njëjtën kohë kur filluan procesin disa mujor të provave klinike.

Këto prova ecën shpejt për shkak të vetë pandemisë. Aq shumë njerëz po infektoheshin në të gjithë vendin, saqë nuk u desh shumë kohë për të treguar nëse vaksina mund t’i mbronte njerëzit nga infeksioni. Përveç kësaj, spitalet dhe laboratorët akademikë që bënë testimin përshpejtuan proceset e tyre, duke hedhur dokumente çdo ditë, për shembull, në vend që të prisnin me javë për ta skeduar atë me grupe. Dhe shkencëtarët e Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave që rishikuan të dhënat, punuan shtatë ditë në javë për të rishikuar informacionin, duke lënë gjithçka tjetër.

Vetë kompanitë u nënshtrohen ekspertëve të jashtëm të quajtur Bordet e Monitorimit të të Dhënave dhe Sigurisë ndërsa gjykimet janë duke vazhduar.

Më në fund, rishikimi iu nënshtrua syve të jashtëm. Në rastin e SHBA, Autoriteti Shëndetësor Amerikan i dorëzoi të gjitha të dhënat Komitetit Këshillues të Pavarur të Vaksinave dhe Produkteve Biologjike të Lidhura, një grup ekspertësh kryesisht jo-qeveritarë, jo të industrisë, të cilët shqyrtuan të dhënat. Ata votuan me shumicë dërrmuese se të dy vaksinat Pfizer / BioNtech dhe Moderna janë po aq efektive dhe po aq të sigurta sa kompanitë që i bënë ato thonë se janë.

Kushdo që dëshiron mund të shohë të dhënat. Ato janë postuar në internet në Neë England Journal of Medicine për çdo ekspert që të rishikojë dhe kritikojë të dhënat.

Njerëzit që kanë alergji nuk mund të marrin vaksinat 

Është e vërtetë që njerëzit që kanë alergji ndaj përbërësve specifikë në këto vaksina nuk duhet t’i marrin ato. Por kjo është një listë mjaft e shkurtër dhe mund të përfshijë përbërës të tillë si polietilen glikoli.

Vaksinat e modës së vjetër të gripit rriten në vezë dhe disa njerëz me alergji ndaj vezëve u paralajmëruan kundër marrjes së disa formulimeve të vaksinave të gripit – por edhe vaksinat e gripit janë riformuluar në vitet e fundit dhe shumë janë pa vezë. Vaksinat e koronavirusit nuk bëhen duke përdorur vezë. Ato gjithashtu nuk përmbajnë konservantë që mund të shkaktojnë alergji.

“Sinqerisht, anafilaksia dhe reaksione të tjera serioze alergjike konsiderohen si një rrezik i mundshëm me çdo vaksinë të licencuar,” tha Dr. Elissa Malkin, asistente profesore e hulumtimit të Mjekësisë në Universitetin George ëashington dhe një bashkë hetuese në provën klinike të vaksinës Moderna.

“Nuk është për t’u habitur që ndërsa më shumë njerëz vaksinohen do të shfaqen reaksione alergjike. Ne presim që ato të jenë të pazakonta dhe të rralla,” i tha Malkin CNN.

Asnjë reaksion alergjik nuk u pa në provat klinike të vaksinave Moderna dhe Pfizer, të cilat përfshinë pak më shumë se 80,000 njerëz. Ndërsa janë shpërndarë midis miliona njerëzve, megjithatë ka shumë të ngjarë të shihen.

Një punëtore shëndetësore e cila pësoi një reaksion alergjik në Fairbanks, Alaska të Premten lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se ajo do të vaksinohej përsëri. “Anafilaksia është një efekt anësor i rrallë por i pritshëm që është i shërueshëm dhe nuk ka implikime shëndetësore afatgjata si Covid,” tha ajo.
“Unë do të merrja vaksinën dhe do t’ia rekomandoja kujtdo, pavarësisht reagimit tim, “ shtoi ajo.
“Unë kam parë nga dora e parë vuajtjen dhe vdekjen e pacientëve me COVID dhe reagimi im negativ ndaj vaksinës zbehet ndaj asaj që infeksioni Covid mund t’u bëjë njerëzve”. 

Vaksina do të ndryshojë përgjithmonë ADN-në tuaj 

Kjo fjalë mund të ketë filluar sepse vaksinat Pfizer dhe Moderna përdorin të dy material gjenetik. Por ato nuk e ndryshojnë ADN-në. Ata përdorin ARN, e cila nuk varet rreth e rrotull në trup.

Ish drejtori i Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Dr. Tom Frieden doli me këtë analogji:
“Një vaksinë mARN nuk përmban vetë virusin. Mendoni për atë si një email dërguar sistemit tuaj imunitar që tregon se si duket virusi, udhëzimet për ta vrarë atë, dhe më pas – si një mesazh Snapchat – ajo zhduket. ,” shkroi Frieden në Twitter.

Vaksina është më e rrezikshme se Covid-19 

Mjeku i dhomës së urgjencës së Universitetit Brown, Dr. Megan Ranney e mori përsipër këtë sqarimin e këtij miti. Ajo vuri në dukje se të paktën 1% e njerëzve që kapin koronavirus vdesin prej tij. “Një tjetër 10-20% janë të shtruar në spital. Një tjetër 30% ose më shumë kanë simptoma të gjata. Vaksina është shumë më e sigurt, me vetëm efekte anësore të vogla të përkohshme,” tha Ranney në Twitter.

Në të dy provat e vaksinave të Pfizer dhe Moderna, nuk janë parë efekte anësore shqetësuese. Covid-19 ka vrarë më shumë se 313,000 Amerikanë – më shumë se 1.67 milion njerëz në të gjithë botën, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Covid-19 është vetëm një mit 

Nëse është një komplot, një konspiracion është shumë i mirë. Kjo pasi dhjetëra mijëra mjekë dhe infermierë në të gjithë botën duhet të bashkëpunojnë në këtë gënjeshtër. Çdo qeveri e vetme, Kombet e Bashkuara, Organizata Botërore e Shëndetësisë, CDC dhe organizata të tjera të panumërta duhet të jenë të përfshira në këtë komplot.

Organizatat e mediave të mëdha dhe të vogla duhet të jenë në këtë komplot dhe përdoruesit e mediave sociale në të gjithë botën duhet gjithashtu të vendosin të gënjejnë ndërsa postojnë fotografi të vuajtjeve të tyre dhe të të dashurve të tyre që kanë vuajtur nga ky virus dhe janë vrarë prej tij. /Përshtatur nga CNN, ©LAPSI.AL 

9 Comments

 1. Në vitin 2010, Sali Berisha dhe Ilir Meta, në atë kohë njëri kryeministër dhe tjetri zëvendëskryeministër kërkuan dëbimin nga Shqipëria të ambasadorit amerikan John Ëithers, për shkak të qëndrimeve kritike ndaj qeverisë së tyre dhe sidomos për Gërdecin.

  Meta i kërkoi DASH me anë të një letre sekrete largimin para kohe të Ëithers, kërkesë kjo që jo vetëm u refuzua nga DASH, por mbështeti qëndrimet e ambasadorit. Sali Berisha dhe rrethi i tij politik shumë shpejt nisën sulmet edhe ndaj ambasadorit tjetër amerikan Alexander Arvizu, që pasoi Ëithers. Në vitin 2013, Arvizu e konsideroi rrëzimin e Berishës nga pushteti po aq të rëndësishëm sa rrëzimi i Ramiz Alisë. Sulmet më të ashpra të Berishës, por edhe të Metës, janë përqendruar mbi pasuesin e Arvizu, Donald Lu, për shkak të angazhimit të tij pro reformës në drejtësi. Sulmet vijojnë me të njëjtën intensitet edhe ndaj ambasadores aktuale, Yuri Kim, pikërisht për shkak të mbështetjes ndaj reformës në drejtësi, të cilën disa politikanë e shikojnë si rrezik për pozitat dhe të ardhmen e tyre.

  1. Me siguri qe ne 2010 Berisah dhe Meta kane zhvilluar idene mbi covid 19, por jo vetem kaq, bene gati edhe vaksinen dhe pastaj e shperndane ne te gjithe boten. Ishte vete lideri suprem, kryetari i OSBE dhe kryeministri i Shqiperise, i njohur si ikonaxhi ne France, i cili kishte mahnitur “la capital du monde” avec da charme, qe e zbuloo kete plan djallezor dhe meqe kishte frike per shqiptaret, ia dha vaksinen Vuqiqit qe te eksperimentoheshin efektet tek serbet dhe ne fund shkoi vete tek Pfizer ne New York per te siguruar vaksinat per BE se per Shqiperine i kishte siguruar me kohe. Ky lajm do publikohet ditet e ardhshme ne gazeten e Mero Bazes dhe bashkautor i shkrimit do jete èdhe Alfred Peza. Perfundimisht, Merua do pergenjeshtroje edhe lajmet mbi kartelen psiqike te Rames si dhe ne lidhje me akuzat qe i ka bere te jatit per fjetjen me gruan. Ato shkrime, ishin thjesht bythelepirja e kohes e Meros qe kishte gjetur ushqim ne prapanicen e Berishes. Sot, qe ushqimin e merr tek prapanica e Rames, do flase per ate qe hante tek Berisha. Ky i paemri i ores 15:24, ta marre shpejt kete lajm dhe ta publikoje tek Gjykata Kushtetuese. Javen qe vjen, do kete realizuar pllanin per vitin 2025 per zgjedhjet rradhes.

  2. vaksina nuk ka besushmeri siguri e dyshimet un deri tani kam bere tre vagesina imuniteti ,un nuk kam ndermend te bej tjera ,kam jeten time te jetoj i lir askush nuk ka te drejt te me hyj ne lirin dhe te drejten time kushdo qe ndermerr ket guxim ,drejtperdrejt ashper dhe vetmohues do behem vetmbrojtja vetes per jet a vdekje sepse lirit dhe te drejtat ,mi lla ZOTI DHE JO ROBI,ASKUSH SKa te drejt te vendos saksione per interesin e tije dukke na ber padrejtesi neve,mbasi aty do shoh ferrin e vertet nga 4 anet,sepse ZOTI KA VENDOSUR KUFIJ QE TE MOS JU AFROHEMI POR KUR TEJKALOHEN RUJNA ZOT PER AT QE VJEN PAS VJEN E PA IMAGJINUSHMJA QE VETEM ZOTI MALLERUESHEM E DIN

 2. KY I PAEMRI ME CA LIDHJE E KA KOMENTIN. KJO DUKET DICKA E THJESHTE KAN PLANIFIKU DHE PRODHIMIN E VAKSINES DHE KOHEN E SHPERTHIMIT TE PANDEMISE.

 3. Pirdh pirdh se lirohesh

  Shkrim bajat propogandastik

  I gjithi i bazuar mbi gjysem te verteta dhe perralla

  Te gjithe meksnizmat per kontrollin e vaksines jane te manipulueshrm
  bordet e pavarura te eksperteve, tekonoligjia qe ishte gati jo arn po adn

  Vaksina e ketij lloji eshte e re dhe e paprovuar me pare, pasohat mund te jene te paperfillshme perkundrejt nevojes per hapje masive

  Nese vaksina u be per 10 muaj pse nuk u gjet nje kure trajtim per 10 muaj? Tek e fundit rreziku kryesor eshte mbingarkesa e spitaleve pra.kolapsi shendetesor sesa.vdekshmeria e larte

  Tregu dhe fitimi. Varet se ku eshte fitimi me i madh. Tregu me i madh dhe i gatshem .per ta zbatuar

  Vaksina ska pse te behet ne te rinje dhe te rejat sepse jane me te ulta se gripi shifrat nga vdekshmeria

  Le te vaksinohet te rrezikuarit dhe te mos turren si te cmendur masivisht.

  Artikujt nga cnn jane 9/10 propagande. Merrini me rezerva o lapslleku

  Shkoni te fda website informohuni me seriozisht. Dhe aty mos i merrni shabllon informacionet. Degjojini dhe kritiket mos degjoni sharlatanet, ne shumicen e rasteve jane pjese e propogandes dhe ne funksion te propagandes

  Te fala sandrit

 4. Statusi im bazohej në një fake neës dhe unë besoj plotësisht te përgënjeshtrimi që bëri komisioneri Varhelyi që unë e vlerësoj si njeri serioz, transparent dhe një njeri që përpiqet të ndihmojë Shqipërinë me aq mundësi që ka. Nuk ka arsye të dyshoj në përgënjeshtrimin e tij. Tërheq me ndjesë statusin tim me bazë një fake neës. Besoj që komentet e tjera janë të tepërta”, O shpellkare te cecenit salih keni gje per te thene tani per kete Qen rrugesh qe ramiz alia e beri president

 5. Ama nga CNN e keni marre kete pacavure?!

  Shpjegim i dobet e mashtrues per efektin e kesaj vaksine helmatisese tek ADN jone. Degjoni specialiste te tjere te fushes qe kane kurajon te thone me bindje se “Vaksinat mRNA kane potencialin te ndryshojne ADN tone ne menyre te pakthyeshme”. Plasini syte, kerkojini ne internet (jo ne Google). P.sh nje titull paralajmeron “Experts Warn: mRNA Vaccines May Cause Irreversible DNA Damage”

  Tjetra, si e shpjegoni qe shumica e punonjesve qe punojne ne spitale refuzojne ta bejne vaksinen dhe drejtuesit ja kane bere me detyrim? O bejeni ose largohuni nga puna! P.sh ne Howard University Hospital te Washington, D.C vetem 30% duan ta bejne vaksinen (shih me poshte). E shihni pra, kur 70% e punonjesve te spitalit nuk duan ta bejne, don te thote qe shume gjera nuk shkojne!
  __
  “[ Many employees at Howard University Hospital in Washington, D.C., have reservations about taking the COVID-19 vaccine, and CEO Anita Jenkins is trying to get workers to follow her lead by getting vaccinated, according to CNN.

  … As of Dec. 18, only about 600 of the hospital’s 1,900 employees had signed up for the shots, according to Kaiser Health News.

  “There is a high level of mistrust and I get it,” Ms. Jenkins told Kaiser Health News.

  “People are genuinely afraid of the vaccine.”

  … An internal hospital survey of about 350 employees in early November showed that 70 percent were not willing to take the COVID-19 vaccine or would not take it immediately after it became available. ]”
  __

  Dhe e fundit – ky artikull qe po na shet vaksinen tregon se sa keq i paskan punet keta qe na qeverisin dhe duan te na helmojne. Nuk po i ecen mashtrimi…. Tani bejeni oren policore 2 ore me shume, 6 e nates me 6 ne mengjes.

  #Poshte-diktatura
  #Poshte-sataniket

 6. Nje artikull k ceket dhe i peshtire
  Te duket sikur e ka shkruar Erion Veliaj.
  Kur kjo teknologji me ARN qenka e njohur dhe e provuar, pse nuk bejne nje vaksime per HIV qe vret cdo vit dy-tre fishin e Covid? Po gripi sezonal a nuk eshte virus, pse njk bejne nje vaksine si kjo me ARN dhe te shpetojne se me vaksinat ekzistuese kand deshtuar me shume sukses..
  Si shpjegohet qe ne France 55 % e te anketuarve nuk duan ta bejne vaksinen dhe qe eria e shtatanikut Macron nxjerr nje ligj qe kush njk vaksinohet nuk mund te perdore transportin publik?
  Kush jua sugjeron keto artikuj surugato?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu