• |
ide | kryesore

Rama përgjigjet ndaj ambasadës franceze: Nuk i heq asnjë presje asaj që kam thënë

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur ambasadës franceze nëpërmjet një mesazhi me qytetarë në rrjetet sociale, duke theksuar se nuk ka sulmuar asnjë aleat e aq më pak Francën.Kryeministri Edi Rama shtoi se nuk hedh poshtë atë që BE ka bërë për Shqipërinë, por e lidh komentin e tij me atë që po ndodh aktualisht në lidhje me vaksinën. Ai thekson se nuk i heq asnjë presje asaj që ka thënë për vaksinën.

Madje, Rama shkon më tej kur thotë se ambasada franceze gaboi duke e nxjerrë nga konteksti atë që kishte thënë.

“Viggo Tirona une nuk kam sulmuar asnje aleat dhe aq me pak Francen ne rastin konkret! As nuk e kam harruar dhe nuk e harroj qe Bashkimi Europian e ka ndihmuar Shqipërinë, qyshse vendi yne doli nga burgu i diktatures e deri me sot. Perkundrazi, e kam cmuar dhe e cmoj pa lekundje Bashkimin Europian, per njemije e nje arsye, perfshire pa dyshim edhe ndihmen e paçmuar qe i jep Shqiperise tash 30 vjet.

Une kam folur per nje ceshtje konkrete ne nje situate konkrete, lidhur me vaksinen dhe nuk i heq asnje presje atyre qe kam thene! Lenia jashte e vendeve te rajonit tone ne shperndarjen e vaksines kunder Covidit nga ana e BE, nuk ka asnje justifikim ne asnje plan dhe kete e kupton çdokush qe ben sikur s’kupton!

Ndersa ankesa e ambasades franceze meqe une e ilustrova opinionin tim duke sjelle shembullin e Frances (sic mund te sillja edhe shembuj te tjere) eshte pa lidhje me qendrimin tim dhe konkretisht edhe me sjelljen e shembullit te Frances, per te ilustruar idene se nuk kishte pse te mos i jepeshin edhe vendeve tona disa doza per mjeket Shqipërise pakten, kur ato s’mund te perdoren te tera menjehere ne asnje vend te BE!

Franca eshte jo vetem nje nga vendet me te mrekullueshme te botes e me te perparuara te Europes ne cdo drejtim, as thjesht nje vend mik e aleat i Shqiperise, po edhe nje vend i veçante ne zemren e ne mendjen time, ashtu sikunder eshte edhe BE-ja nje amanet e nje destinacion i patjetersueshem i Shqiperise e shqiptareve.

Ankesa e ambasades franceze nuk ndryshon asgje ne asnje drejtim, ashtu siç e drejta per te menduar ndryshe vlen si gjithnje njesoj si per Francen edhe per Shqiperine ne kete rast; si per hartuesit e ankeses ne emer te Frances, si per mua qe flas ne emer te Shqiperise.

Por ty te them miqesisht se duke e nxjerre nga konteksti ankesen e ambasades franceze, gabon njesoj sic gaboi ambasada franceze duke nxjerre nga konteksti ato që thashe! Madje ne fakt gabon edhe me keq, sepse flet jo vetem pa lidhje me ankesen konkretisht, po edhe thua gjera pa lidhje!

Nje fjale e bukur popullore thote se miqesia e vertete nuk i ka te gjitha fjalet prej mjalti, keshtu qe as ti mos u merzit, as ambasada s’ka pse merzitet, se une jo e jo, cfare nuk degjoj po nuk merzitem”, shkruan Rama.

 

 

28 Comments

 1. Edhe shoku Enver, rahmet pastë, ishte stoik ne qendrimet e tija – nuk i hiqte asnje presje dekllaratave antiimperialliste!

  1. Ne Zoti kryminister merzitim shume Kure ju politikanet qofte majtaze qofte djathtaze na largoni nga Franca dhe Evropa se pse ne e provuame 500 vejet Turqine dhe e pame se qfare na gjeti te gjith anlfabetik pa shkolle pa dinjitet me te varfrit e perdorise dhe me te prapambeturit e provuame edhe komunizmin dhe izolimin qfare forums? Ne e dime se ju politikanet nuk e Keni problem per Evropen se pse ju Keni para dhe munde te jetoni Ku do si mbreter edhe ne vendet Jo demokratike si Turqi a Arabija por ne populli i thjeshte duame Francen duame Evropen

    1. Mire vazhdo te marresh borxhe nga Emiratet e Bashkuara..Ku ka arritur militantizmi… C’fare nuk po beni per te mbajtur pushtetin, po peshtyni pjaten ku hani. Jeni pa shprese Shqipetaret e dijne rrugen e tyre. Tahmaja ju ka ngaterruar tuajen. Poshte e e me poshte vafshi.

     1. Ne vitin 2009 kur plasi kriza e subprime ne USA, presidenti i bankes me temadhe Amerikane Citygrup mori ne telefon sheikun e Fondit te Abu dabit qe te investonte te banka se te gjitha bankat po iknin per lesh.

   1. Kur kerkon per popullin e vet shum mire ben. Namin le te bej.
    Militantet e pd e kan inat, se Basha nuk e ben dot vezen e ketij.
    Pellesni pellsni. Po ruani zerin edhe per te pakten 4 vjet.

  2. Boll ti i mbytur ne mut qe te ka ngelur ora ne 1945-en se deri dje kur te gjitha ambasadat e BEse the SHBAse i benin thirrje Bashes per te mos djegur mandatet,per te mos bojkotuar zgjedhjet etj.etj.ti dhe te gjithe ju shqupistat nuk linit fjale pa share dhe ofenduar europianet dhe amerikanet dhe tani na dilni si proeuropiane te thekur,ti ben ironi me komunizmin,por ne fakt je nje mbetje e atij sistemi qe me shume gjasa i ke sherbyer me devotshmeri ashtu si vampiri Sali Berisha dhe tani keni kapercyer ylberin…

 2. Kot merremi me kete zgjyre..Ky e di qe do ike, dhe deri ne Prill do degjojme lloj lloj menxyrash nga ky dhe zgjebsat e tij!

  1. Per ke Prill e ke llafin, per Prillin e 2025 apo per Prillin e 2029 ?
   Sa te keni Bashen (te shitur) kryetar Rama ka per te nejt dhe 30 Vjet

   1. nje dite nje skandal o militantet e shkaterruesit narciz..Basha te shese cfare te doje, njerezit nuk do votojne vetem per Bashen, por per ndryshim..Do ta shikosh vete!

     1. Ore te rrije rehat! Deri 4 vite me vone te mos prishe trotuare e te ndertoje kulla ne cdo cep. te mos beje PPP-ra . Te hape ndonje parking per njerezit qe nuk kane 1500 mije lek ora.

     1. Moniken e votojne vetem socialistet e Rames, sidoqofte, me mire se Rama, Balla e Veliaj ishin,

 3. Por c’fare detyrimesh paska Europa kur ne as nuk jemi pjese e BE-se dhe as po perpiqemi

  te shkojme drejt saje, por e kemi kthyer timonin drejt Turqise . Ky KM jo vetem nuk deshiron

  qe ne te behemi pjese e BE-se por ben cdo perpjekje per te na larguar prej saje. Pjese e kesaj

  strategjie jane e dhe keto “kushte” qe po i vendos Frances dhe BE-se per vaksinat.

 4. O militante qe flini mbi Lapsin ketu Rama ka te drejte, se behet nje dallim midis vendeve, edhe Rama jo nga Turqia por nga dreqi le ta mari qe tu sherbeje juve edhe mua bashke, Franca eshte shtet kurve qe ka bllokuar Shqiperine per vite me radhe, , prandaj mos ja fusni kote, por flisni realitetin ,

  1. I vetmi militant ketu je ti, mos fol se na e peshtire ! FRANCA FOLI NE EMER TE GJITHE EU, NE NJE LINJE ME SOREKEN.
   Franca eshte ajo qe ka bombarduar pa asnje hezitim Serbine ne Kosove, Ajo qe i ka dhene driten jeshile per Naton Shqiperise, Ajo qe na ka dhene deri tani ne donacione disa qindra milione (eshte donatori i trete pas gjermanise dhe italise ne EU). Ka aprovuar levizjen e lire te qytetareve te Shqiperise ne EU..Nuk mund te aprovoje qeverisxjen e nje dallkauku dhe hajduti. EU e ka te qarte kush eshte Rama.., por perderisa eshte ne pushtet po e toleron qe te mos penalizoje popullin!

  2. As Ramuti askush tjeter s’mund te ankohet te BE per vaksinat.
   Pse? Sepse kjo tani eshte vaksinim emergjence!!Vaksinat jane aprovuar me klauzolen e emergnences. Ato s’kane perfunduar akoma fazen e 3te te testimit 6 mujor perfunduan vetem fazen e 2te.
   Ne situate emergjence furnizimi eshte i pagarantuar i kufizuar per sejcilin. Dhe sado hidhur duhet te pranoni faktin se ne emergjence sekush vepron per vendin e vet.

   Tjeter, Ramuti ka opsione te tjera vaksine por bytha e tij i refuzon. Ne kete moment por dhe 3 jave me pare ai mund te soguronte Sinovac kineze por sdo. Ramuti e do te shtrenjte do Pfizzer e Moderna barabar me vendet e BE qe edhe ato s’kane xhep ta blejne.
   Vajti u zu me Francen sic u zu Vucic dhe Erdogan me te cilet i ben karshillek Evropes, dy pislleqe te demokracise ku ramuti ka gjet strehe qe kur ju derrmua egoja e gangsterrit kur BE tha jo!

 5. As &Agroni,jeni e njejta gje !Rilindas,injorante qe nga vrima e bythes se propagandes mavi,leshoni tymnajat qe u ka ikur koha !
  Ne rastin e pare,nuk ben Basha se po te ishte nje tjeter atehere do ndodhte ndryshimi ?!?!?Nese do ishte nje tjeter do u kishte çuar ne lesh te semes,serish do kerkonit te riktheheshi ne ate shpelle te qelbur qe u ka nxjerre ne kete bote,ju ndytesa!
  Ne rastin e dyte,mavi kokemuter nuk ua ka fajin Franca,Gjermania,Hollanda asnje shtet perendimor pse monstrat vjedhin taksat e shqiptareve me PPP e nuk iu del hesapi te vjedhin dhe ne porositjen dhe blerjen e Vaksinave ?
  Pse te tjeret kane marre,pse Izreali ka Vaksinuar 1/2 e popullsise,ia fali ndonje shtet ?Jo o plehra qe hani jashtnxjerrjen e Rames dhe leshoni jarget tuaja te pista ketu me lloj-lloj idiotesie ?Te porosiste,te parapaguante dhe sot do ishin ketu vaksinat !Po kishte nje problem,mjerane se kompanite marrin persiper transportin dhe çimimi eshte fiks 22$ !Keshtu qe kriminelet qe ju mbeshtesni nuk mund te vidhnin dhe keshtu qe as qe ua ndjen fare per delet e ketij vendi ?!
  Pak me lart ka dhe nje rilindas tjeter mbase ka vetem nje ne pune sot nga ju ?Ai ka teorine propagandistike se te majte e te djathte jane njesoj se politikanet keshtu e ashtu ?!O plehre mos u lodh kot,keto marifete te partise socialiste,njerzit i kane marre vesh,i kuptojne !Keni 8 vite ne pushtet dhe fajesoni opoziten ?Ju jeni fatkeqesia me e madhe qe ketij vendi i ka ndodhur ndonjehere !Do duhet 100 vite te shlyejne borxhet,hajduterine dhe makuterine tuaj?Pse te djathtet duhet te mbajme pergjegjesi se nje monster vjedh,plaçkit,grabit,burgos,genjen,vjedh,mashtron,e ben njemije e nje pislliqe e ka fajin ai qe vidhet,ai qe genjehet,ai qe burgoset,ai qe vritet ?Qofsh ti leshmendje,te rroje hashashi ty e te tjereve si puna jote!
  Me 25 Prill 2021,Edvin Rama iken nga pushteti,me turp,me rezultat katastrofik per Partine Sacialiste,askush nuk e do me,asnje !
  Do pesoje me keq se PASOK-u ne Greqi !
  Ka nje menyre per ta shmangur humbjen ai vete ?Pak Overdoze ose nje litar aty te Ulliri afer Bunkerit ne Surrel !Ndersa Partia Socialiste,Siçiliste do shkoje per lesh !
  Mbajeni mend kete rilindas,lexoni fytyrat e qytetareve qe kane urrejtje te pakufinjte per Ju,rilindas te degjeneruar !

 6. Ore batak kenete nje pyetje kam per ty dhe te gjithe lehaqente e tu.Ku e kerkojne azilin Shqiptaret ne France apo ne Turqi ? Ti mendon se po dhjeve nga goja per BE do te rrisesh elektorat tani ne prag zgjedhjesh,more pafille.550 vite na mbajti Turku dhe Dulla dhe duket si drita e diellit se ku jemi.Shqiptaret kerkojne perendimin dhe jo lindjen.

 7. Car prisni nga nje gomar me kartelen e psikopatit qe ka thene per djalin ma ka bere babai,shumzojeni me zero kryeqelbesire

 8. Kush pëlqen gabimet, d.m.th. se nuk ka ndermënd të korrigjohet. Kush ngul këmbë se gabimi i tij nuk ishte gabim, po pregatitet të bëjë tjetrin e tjetrin pa fund. Ky soj robi nuk i duhet as dreqit.

 9. Kane dale me vrap ne rrjete sociale banda zgjyre e zagareve te psikopatit te Surrelit nen komanden e kelyshit Fuga sapo u dhane sufllaqet dhe i kane shpallur lufte Frances si armike e shqiptareve.Po kur Franca na hoqi vizat e dha ok per anetaresim ne NATO a nuk ishte ndihme per ne? A e di se pa miratimin e Frances nuk merr asnje cent nga BE? Po kur avionet franceze bashke me ata amerikane e britanike bombardonin Serbine per hir te Kosoves? Po kur njohen pavaresine e Kosoes? Po kur vendosen marredhenie diplomatike? Jane vene ne sherbim te GOMARIT te Surrelit e nuk shikojne greminen ku na ka hedhur. Kane mit Shukriun qe i cnderon per nje vend pune dhe e votojne per nje sufllaqe

 10. Lum si ky kari surreluan qe cuan nga Deliri i Madheshtise – ia bo 8-2 Frances, ky qe esht zgerdhu me dru nga Kristaqi mjes drek dark

 11. Kurvi vajti ne France per te shitur ikona dhe jo ne Turqi,nga Franca e mori Fatos Nanua ,ashtu pis qe vinte ere (edhe vjen) me thonj te pa prere dhe e beri kryetar bashkie .Tani Franca s’ben, se vete shkerdhet me Erdoganin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu