• |
ide | kryesore

Del sondazhi në Euronews Albania/ Kush i fiton zgjedhjet e 25 prillit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Bashkimi i të gjitha partive opozitare do t’i kthente zgjedhjet e prillit në një garë kokë më kokë mes mazhorancës dhe opozitës. Kjo, sipas një sondazhi në Euronews Albania, i kryer në bashkëpunim me kompaninë MRB.


Opozita e Bashkuar do të merrte 42.7% të elektoratit, ndërsa Partia Socialiste do të merrte 44% të votave. Të pavendosurit janë në masën 7.4%, ndërsa ata që nuk do të votojnë përllogariten në masën 4.6%. (foto lart)


Megjithatë, sondazhi zbuloi se prirja e votës shkon drejt PS (41.8%), pasuar nga PD me 28.2% të votave, një hendek ky prej 13.6% të elektoratit.

LSI vazhdon të jetë sipas projektimit forcë e tretë me 10.3% të votave, pasuar nga PDIU me 1.5%.

Metodologjia

3 muaj përpara zgjedhjeve, 1600 shqiptarë janë përgjigjur ballë për ballë në një intervistim në shtëpitë e tyre dhe 2000 të tjerë në mënyrë telefonik, se cilat janë shqetësimet e tyre, si e vlerësojnë ata ekonominë, punën e qeverisë apo të opozitës dhe sa vota do të marrin partitë politike, nëse zgjedhjet do të mbaheshin këtë javë. Janë 5 sondazhe në total që do të zhvillohen periodikisht deri në ditën e zgjedhjeve.

Studimi u shtri në 12 zona elektorale, periudha e intervistave ishte 22 dhjetor 2020 -13 janar 2021 ku metodologjia e kampionimit ishte shtresëzim me shumë faza/kampione të rastësishëm. Persona me të drejtë vote, të ndarë në mënyrë të barabartë sipas gjinisë u janë përgjigjur 43 pyetjeve.

Qëllimi i sondazhit është hulumtimi i mendimeve dhe qëndrimeve të qytetarëve shqiptarë për zgjedhjet e 25 prillit 2021.

33 Comments

  1. Mire sondashet por qfare mesuame sote eshte e pa imagjinushme se si Sali Berisha e Lulzim Basha nuk jami i sigurte per ilir hajdutin se si paskan ber plani disa dite para protestes se 21 Janarit per te vrare njerzit dhe per ti Len fajin Edi Rames dhe me pase me e arrestue edhe gjith ket kohe kame ber qudi se pse I kane vra njerzit me duare ne xhepa dhe larg kryministrise dinar drejtsise

 1. Ku e kan berr dhe ne adeministraten e bashkis ta bente nuk del ky lloi rezultati . filloi efektet ashashi jena nen efektet e tymit

  1. Ashtu eshte.. Kjo nuk eshte e vertet eshte nje enderr e keqe.
   Flini ju flini e shikoni endrra me rrotacion dhe pushtet.
   Ne 26 prill kur te zgjoheni me dhimbje bithe, mos u cudisni.

 2. Sondazhi me real deri tani. Thjesht konfirmoj gjera qe dihen, problemi eshte i opozites.
  Se me verte besoni sondozhin e syrit qe thoshte qe shumica e shqipove po presin me padurim bashen me u bo kryeminister.
  Se duhet te jesh rende po shume rende

  1. Te duken gje shqipot,harixhinj,o mbledhes kanacesh.sondazhet e mia dalin 87% per PD e 13% per LSI.

 3. ILVA TARE,ordinanca e erion velise,shikoni se mbase e gjeni ne borderote e Shtetit ,se dhurata merr pafund,e majte ekstreme,ka pasur mundesi me e nxjerre pd me poshte ?!
  Asnje2 pike nuk ka çeduar ps ne 8 vite qeverisje ??!?!Njemije skandale dhe perseri ne krye ??!?Gallate e madhe as Fuga nuk e kishte bere kete,Mero Baze jo e jo !
  Nuk ka asnje shans,eshte e kunderta ?
  Partia Socialiste nuk me merr kurre me shume se 23 % !
  Sondazhet dhe urrejtja popullore ndaj qeverise jane shume te ndryshme !!!!
  Mezi presin qe ta heqin qafe kete lloj monstre,shikoni me kujdes,me pare ne megjes nga ora 07.00-09.00 votoni komunistet,socialistet dhe hajdutet e qeverise,tani do te kete nje tjeter prurje kjo ore,njerz te deshiruar per te hequr kete monster !

 4. Futuni ne internet dhe shikoni ca pozicioni ka Ilva Tare tek bordi i Sorrosit ne Shqiperi.Nga ana tjeter e dime shume mire qe ky televizion eshte i lidhur me CNN cili eshte i majte dhe jep kaq shume Fake News. Shumica e amerikaneve nuk e ndjekin me sa dhe kurben shikueshmerise e ka te barabarte me filmin vizatimor Arushi Yogi.Jane fakte keto kush ka pak kohe i gjen ne internet.

 5. Fuga me dore.te vete e ka nxjerre nga sirtari rezultatin

  Pritet vjedhje blerje shithe ne kete nivel

  Filloi manipulimi i 25 prillit nga propaganda e rames:
  – Hapi i pare jane sondazhet qe e nxjerrin fituese qeverine
  (Edhe pse ska asnje arritje por vetem deshtim!!!)

 6. U bene sondazhet si koiska, kush te cohet me heret ne mjes duke bo sondazhe.

  Ketu kontestohen zgjedhjet dhe jo me sondazhet. Te shohim pas 25 Prillit rezultatin e sondazhit. Nese mileti hap portofolin e sheh sa ju eshte rritur rroga apo pensioni per 8 vjet do ndeshkojne qeverine e Tires e 3D-ve. Nese duan te hane per cdo darke batutat bajate te Ramazanit, te votojne per shokun Gramoz e shokun Edi qe marshin nga ditet tuaja ishalla:)

 7. Mareveshja e 2017 vashdon PS dhe nje mandat tjeter, LSI per scrap partite e vogla nuk do eksistojne me Saliut i vjene ngordhja 2025-2033 Luli Kryeminister Edi largohet nga polika dhe Luli pastron partine nga mbetjet e Saliut dhe kryetar i perhershem i PD, Llogarit te bera perfekte ne kuriz te elektoratit

 8. Cnn tregoi se është me orientim të majtë ,plus dhe kjo Ilva me gjithë Taret janë soroista mbështetës të Ramës.Nuk mund të ndodhë një gjë e tillë.Ska ndodh që asnjë parti të qëndrojë tre mandate e për më tepër këta antishqiptarë.

 9. Besoj se ky sondazh eshte afer realitetit.
  Ky eshte nje popull i majte, ne shumice.
  Mos harrojme qe Rama sot ka gjithe pushtetet, ka dhe ate lokal i cili perkthehet ne vota. Ata nepunes aty duam s’duam ne 80-85% te tyre votojne majtas.
  Nga ana tjeter opozita duket e fjetur, pa nerv pa energji pa stimul.
  Luli dukshem shfaqet pa shprese.
  Sot me pak se 100 dite nga zgjedhjet akoma nuk jane plotesuar drejtuesit politike ne qarqe. Dhe ata qe u vune, nuk jane menaxhere, jane profesore.
  Akoma nuk eshte qartesuar marreveshja me aleatet. Fragmentet e dala, topalli patozi , minimal do jete por e bejne efektin negativ.
  Marredhenia me LSI , si me shume virtuale se reale. Te gjitha keto duhet te ishin zgjidhur para dhjetorit.

 10. Fjalën e hapjes e mbajti kryetari i PD-së Lulzim Basha, i cili kujtoi ato ditë të zjarrta kur qeveria ku ai ishte ministër i brendshëm, shkërrmoqi një grusht shteti të rrezikshëm që kërcënonte direkt kryeministrin Berisha.

  “Edhe pse gjëmonin stilolapsat-top, dhe na vërshëllenin çadrat-kundërajror në veshë, ne qëndruam”, tha Basha, “sepse kishim në krye legjendarin, të pagabueshmin, të papërsëritshmin Sali Berishaaa!”Shkoni ushqeheni me supen e salihut o shpellkare e cecene rezultatin e pate te bere nga Bashkimi i salihut ne tv e tij,shkoni lepijini bythen salihut tani

 11. Sa per vertetesi e din rama e velia rama ben zgjedhje neser po te jet se fiton .ka diçka te re ne 14 shkurt fiton ALBINI E VJOSA DHE NGA AJO RRYM DO E THYEJ QAFEN RAMA DO MARI RESTON PER ÇFAR KA KURDISUR NE KURRIS TE SHQIPETARVE

 12. ESHTE E HABITSHME DHE E ÇUDITSHME SE SI NJE PARTI QE JA KA LIRUAR NONEN KETIJ VENDI DHE I KA DEGRADUAR PNET NE ATE FARE FEJE QE NUK DO TI BENTE AS EDHE GREKU DHE SLLAVI TE JETE PRETENDENTE PER FITORE . KETA TE MAVJOSUR AS GJYSMEN E KESAJ QE THONE SONDAZHET NUK DUHET TE MERRTE , POR JETOJME NE SHQIPERI KU EDHE MASHKULLI PJELL . NUK ESHTE VETEM KY SONDAZH POR TE GJITHE SONDAZHET PAK ASHME JANE NE NJE LINJE . ATEHERE PD DUHET TI THERRAS MENDJES DHE TE BEJE LEVIZJE TE MIRE LLOGARITURA , DUHET TI JAP BESIM DHE SIGURI POPULLIT DHE DUHET TE DEMOSTROJE QE NUK ESHTE AJO PD QE ISHTE PARA 8 VJETESH . NDRYSHE PD -JA KALON NE VETSHKATRRIM .

 13. Kjo dihet qe i gjati fiton prape megjithese si ka mbajtur premtimet. Mona karja dhe luli qe lyen floket nuk frymezojme. Me prona e me shume shtepi qe te dy, te pare e sterpare ne pushtet na vijne si kurva te ndershme??
  Duhen patjeter njerez te rinj

 14. PS-ja ka më shum se aq
  E vërteta ësht se 85% e Shqiptarve kanë mendime socialiste . Por zhgënjimi i ktyre 30 viteve ka bërë që një pjesë e mirë të mos dalin në votime 🌹✊

 15. Sondazh nga socialistet servil,nga lepiresat ,nga hajdutet ,populli shqiptare duhet ta kuptoje qe me kete qeveri nuk do bejme perpara kurre,me kete ne pushtet do jemi vetem afer Turqise dhe jo BE ,kete duhet ta kuptojne njerzit ,kjo qeveri socializem ka ideal vetem socializuar popullin nen ide komuniste dhe jo europiane ,njerzit duhet te kuptojne cfar ndodhi gjate 8 viteve nen drejtimin e te djathtes dhe tani te majtes,anetar i natos,liberalizimin e vizave mardhenje nderkombetare me te forta,,po tani ,?po keto 8 vite ?kjo qeveri duhet larguar sa me shpejt sepse nuk ju eshte dhene asnje drite jeshile per ne BE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu