• |
ide | kryesore

Vota e 25 Prillit/ A ikën Rama nga politika, nëse nuk merr mandatin e tretë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ekranet e televizorëve, që janë gati t’ia riprodhojnë fjalimet automatikisht, nuk i mungojnë Edi Ramës, por ftesën për ta votuar PS në 25 Prill zgjodhi ta riformulojë në rrjetet sociale. Më shumë se arsyet e zakonshme për mandatin e tretë; rikuperimi nga pandemia apo rindërtimi nga tërmeti, ngacmoi një detaj personal, kur ai foli për një borxh të pashlyer ndaj familjes, që tha se e ndjen, në veçanti për më të voglin, Zahon.Mandatin e Tretë s’do ta kërkoja, po do të kthehesha më në fund në shtëpi për të shlyer borxhet e mëdha që i kam…

Posted by Edi Rama on Tuesday, 16 February 2021

“Mandatin e Tretë s’do ta kërkoja, po do të kthehesha më në fund në shtëpi për të shlyer borxhet e mëdha që i kam familjes, e sidomos më të voglit nga ne të pestë” ishin fjalët e Edi Ramës. Qartësisht, nevoja për t’i qëndruar pranë të birit qëndron e dyta në radhë, pas asaj për mandatin e tretë, por me fjalët “më në fund”, shefi i mazhorancës shpreh padurimin për t’u kthyer një herë e mirë në shtëpi dhe për të lënë pas jetën politike.

Por a është për t’i besuar “vuajtjeve” të të parit të qeverisë? Vërtet të jetë kaq i paduruar për t’i braktisur zyrat dhe sallat e kryeministrisë të modeluara sipas shijeve të tij, të cilat i përshkruante me aq dashuri, në intervistën në Opinion disa javë më parë?

Dëshirën për t’i ikur pushtetit në formën e një çlirimi, e gjen shpesh në rrëfimet dhe intervistat e Edi Ramës, por planet pas jetës politike, vijnë në versione të ndryshme, në kohë të ndryshme.

5 vite më parë nuk mendonte të mbyllej në shtëpi. Koha e shpenzuar me Koço Kokëdhimën ishte gjëja e vetme që shihte për të ardhmen e largët dhe siç duket, të dy burrat ia kishin mbushur mendjen njëri-tjetrit, ta kalonin bashkë pleqërinë në Vuno.

“Si nip nga Vunoi, jam në të drejtën time që kësaj toke t’i krijohet mundësia të rilulëzojë dhe në pleqërinë që na afrohet dhe mua, dhe Koços, dhe të tjerëve që janë të mirëpritur, të na krijohet mundësia të vijmë dhe të na krijohet hapësira aty te sheshi i vogël afër lapidarit ku pleqtë mblidhen dhe flasin për hallet e botës”, thoshte Rama në 2016. Këto plane u prishën, sepse miqësia mes të dyve u prish. Por marrëdhënia e Ramës me pushtetin nuk u cënua.

Ndryshe ka folur për jetën pas politike kryeministri, në një intervistë për agjensinë turke të lajmeve Anadolu. Atë që e quante “jetën e tij të tretë”, Rama tha se do të donte të ishte thjesht “i lirë”.

“Hyra në politikë pas ndërrimit të sistemit të regjimit. Kjo ishte një jetë e paparashikuar nga unë. Politika është diçka që më ka rënë në kokë. Kjo nuk është një jetë të cilën dua ta ndjek deri në pafundësi. Sepse politikanët e sotëm duhet të kuptojnë që koha e detyrës së tyre është e limituar, dhe njëkohësisht edhe koha e të qenit si drejtues e shkurtër. Kisha një jetë si artist, tani kam një jetë të dytë si politikan, shpresoj në jetën e tretë të jem i lirë” shprehej kryeministri në vitin 2015. Kanë kaluar 6 vjet nga kjo deklaratë dhe nuk ka ndonjë shenjë se Edi Rama mund të thotë “mjaft më”.

Pas më shumë se 21 vitesh në postin e ministrit, kryebashkiakyt dhe kryeministrit, tërheqja nga jeta politike nuk mund të jetë kaq e lehtë sa ç’përpiqet ta përshkruajë Edi Rama. Do ishte e vështirë ta imagjinosh  p.sh në derën e ndonjë shkolle fillore bashkë me prindërit e tjerë, duke pritur që fëmijët të mbarojnë orën e fundit të mësimit, që t’i shoqërojnë më pas në shtëpi.

Dedikimi ndaj jetës familjare dhe shfaqja e brengave apo brejtja e ndërgjegjes për kohën e humbur në punë, ngjan më shumë me një truk të kalkuluar të imazhit, në periudhën parazgjedhore.

Analiza e deklaratës/ Çfarë fsheh Rama me rikandidimin në Vlorë

Në fakt, disa muaj më parë, kur ishte në Vlorë, shefi i mazhorancës lëshoi një të vërtetë tjetër nga kjo e “kryefamiljarit që mezi pret të mbarojë punën e të kthehet në shtëpi”. Ai i siguroi votuesit e Vlorës, se nuk do t’i braktiste dhe se do të ishtë në Vlorë sërish, edhe nëse nuk do të ishte kryeministër.

“Në Vlorë kam qenë dhe kur nuk kam qenë kryeministër dhe do të jem edhe nëse nuk do të jem më kryeministër” u tha Rama, kur diskutohej qarku, ku do të kandidonte për deputet.

Dhe si për ta konfirmuar se etja për pushtet nuk është konsumuar, përkundrazi është shumëfishuar në këto 23 vjet, zbuloi më vonë, se do të kandidonte jo vetëm në Vlorë, por edhe në Durrës si deputet.

Për raportin që ka me pushtetin, kryeministri i Shqipërisë ka folur në një rrëfim në Opinion pak javë më parë. Aty bëri edhe një përshkrim disi të pazakontë për Enver Hoxhën, për të cilin tha: “Nëse termi “kafshë politike” është një term që përkufizon ata të cilët, instiktin e triumfit dhe të dominimit politik e kanë më të fortë se sa të tjerët, apo instiktin e mbijetesës përmes politikës e kanë më të fortë se të tjerët, atëherë Enver Hoxha është kafsha më e madhe politike që ne kemi pasur, pa dyshim”.

Vlerësimi për ish diktatorin nuk u mbajt i fshehtë nga Rama. Dhe nëse, bashkë me aftësitë për të mbijetuar, Hoxhës i ka zili edhe jetëgjatësinë politike, atëherë si me mandat të tretë, si pa mandat të tretë, kthimi në shtëpinë në Surrel do të jetë i vonë për Edi Ramën, kurse “jeta e tretë” ajo pas politikës, rezulton të jetë vetëm një truk manipulativ gjatë fushatave elektorale.©Lapsi.al

42 Comments

 1. Deri ne 25 Prill do ti degjojme te gjitha, Te qarvitura me qurre e ngasherime dhe kercenime e mallkime per ata qe “nuk me meritojne” pergatituni o njerez se nga ky palacua Narciz do ti degjojme e shikojme te gjitha!

  1. Bastardi Rama ,para se te japim PERSONA NON GRATA , do te sekuestrojme te gjithe pasurine dhe do te rrasim ne burg si kryehajdut , ashtu siç beme me Nanon si vllehe qe jeni , dhe kjo shihet qarte ne KARAKTERIN TUAJ , dy hajdute si prinderit tuaj BASTARD.
   Me 26/4 , bli 2 kg presh dhe futja vetes ….. pastaj fluturo ne Turqi .
   I PABESE !
   Ordinere i shpifur antishqiptare!

  2. Perpara se kjo pyetje te shtrohet per Ramen sipas rradhes duhet shtruar per Berishen qe ka 30 vite qe po masakron popullin, i konsumuar, i rrjedheur deri ne peshtiresi dhe ne moshe te thyer. Ne fund te fundit Rama eshte ne moshe aktive dhe eshte e drejta e tij te vazhdoje ose jo te punoje.

 2. Per te kuptuar lidhjen dhe cmendurine e KM-se me pushtetin na ndihmon fjalimi i F.Nolit ne

  Parlamentin e vitit 1924 :

  “Qe ti cqitesh keta nga kolltuku duhet t’u presesh jo vetem duart e koken por edhe kembet e

  trupin”

 3. Ditën që do humbë pushtetin do ndiqet nga një turmë socialistësh, të majtë dhe me ta do u bashkohen edhe G99shat që i ka në pushtet tani, ndryshimi është se në duar nuk do kenë lule dhe pankarta por do kenë hunj dhe pishtar. E ky e din fort mirë.

  Nëse opozita do tregohet e ngathët e nuk do vejë drejtësi, ky do të ndjekë rrugën e Nanos. Ndryshimi është se në vend të alkolit do abuzojë me drograt, në vend të kumarit do zhgarravisi artin e tij 5 leksh, në vend të vjenës do jetojë në ndonjë ishull offshore që e viziton shpesh e ku ka fshehur paratë.

 4. “Zoti Berisha ka qenë dhe mbetet një vlerë dhe një aset i Partisë Demokratike. Përvoja e tij është e jashtëzakonshme dhe është vënë gjithmonë në shërbim të demokracisë dhe të interesit të shqiptarëve”.

  Ky është vlerësimi që “politikani perëndimor” Lulzim Basha ka për njeriun politik të cilin, për shkak të sjelljes së tij vulgare, anadollake dhe kriminale, shumica e shqiptarëve e konsiderojnë, me të drejtë, si një bandit dhe regjimet e drejtuara prej tij bota perëndimore i cilësonte “regjim gangsterësh”, ndërsa personalitetin e tij kur drejtonte opozitën e etiketonte si “një ordiner i rrezikshëm”.

  Nuk do shumë mend për të kuptuar se togfjalëshi “ordiner i rrezikshëm” do të thotë kriminel që duhet burgosur për shkak të rrezikshmërisë që paraqet për shoqërinë. Mirëpo “shpëtimtari” ynë Lulzim Basha, duke pasur të njëjtin formim dhe moral si idhulli i tij politik, përpiqet të na e shesë ordinerin e rrezikshëm, Sali Berishën, si një pasuri kombëtare e cila duhet ruajtur më shumë, më gjatë dhe më mirë se thesari i shtetit në Krrabë kur “një katundar me mushkë” na vodhi gjithë arin që kishim dhe askush tjetër, deri tek Kryeministri Ilir Meta, nuk mbajtën asnjë përgjegjësi.’bravo’shkullak do shikosh tani si do masturbohen shpellkaret me kete shkrim

 5. Pordhe me rigon ka thene dhe bere droga i Surrelit gjithmon🤮ky monster e di qe perfundimi i tije i shpejt esht ne Benqe.

 6. Ju rafte pika. Kur nuk u largua nga politika Berisha me kater vrasje do largohet ky qe ka mekate te tjera si cdo kryeminister po jo vrasje.

  1. Sa per te sjelle memorien – 8 Dhjetor 2020 Dita e Rinise!
   Policia e Rames vret pas shpine te riun 25-vjecar.
   Policia kudo te vret po ju versule me gure e hunj si cubat e 21 janarit 2011 por askund nuk vret tjetrin duke e ndjekur dhe pastaj i hedh armen afer.

   1. Per ty i sakti gjysmak. Ai polic qe vrau eshte ne burg tani dhe do ta vuaje gjate ate qe beri. Po ata policet e tu vrase i ke duke pire kafe tani me ndihmen e Saliut tend.

    1. Sa per saktesi per ato policet vrases se ku po pijne kafe –
     Gardisti i shperblyer per trimeri me 22 janar 2011 A. Malaj sot eshte kryetar i Bashkise Mat i Rilindjes i kandidu nga Edi Rama!
     Shko e pyete Meron kur te shkosh ti kopjosh bajgat qe dhjet te TemA.

     1. Sa per dijeni vrasesit jane ne politike dhe aspirojne per kryeministra. Ai qe propaganda te ka bere lavazh eshte sqaruar ne prokurori dhe eshte liliput ne krahasim me vrasesit e vertete.

    2. Për ty kurvë komuniste për shumë më paka se kaq në Amerikë Trump u akuzua për nxitje të dhunës, gjë që demokratët me kompleksin e inferioritetit për vrasjen e 4 idiotëve që i shkojnë pas ramës nuk e bënë.

 7. Sec eshte njeri ketu qe sle shkrim pa komentuar,Kur te semuret me majasell e kane sikletin nga mbrapa ky e ka ne gjuhe dhe ne koke ,po si s’u lodh xhanem duke i bere llap ne sume Ramiut.

 8. Do mari te hurin ne b….. ne mandarino e trete.Pa gje nuk do ngelen b…. lepiresit e tije si pershembull “aktori” me “fame” boterore Laert Vasvasiiili

 9. A do të jetë Albini kryeministër edhe në Tiranë? Pse jo? Një nga vëzhguesit e afërt të Kosovës ka deklaruar se ‘kjo është ambicia e Albinit’. Deklaratën e kanë përpirë të gjitha mediat në shqip; a thua se është një gjë e re. Në Tiranë e kemi pasur dikur Albinin edhe kryeministër. Shtatë muaj, mes viteve 1943 dhe ’44, këtu ishte kryeministër Rexhep Mitrovica; ministër i Brendshëm ishte Xhafer Deva, nga Kosova. Të dy ishin për luftën kundër ‘çlirimtarëve’ në Luftën e Dytë.

  Hijet lëvizin ngado.E pralajmerova dje kur thashe qe me kete shkrim do masturbohen shpellkaret e cecenit salih neper bodrumet e lulzimes,pastaj kane supen falas,vazhdoni masturbimin por prasin e salihut mbaje i ne bythe deri ne prill

  1. Çfarë mutin je tu ngrënë o idiot, mbaj një linjë o Albinin ose shpellarë që do të t’a qijnë mamin kurvë me 26 prill.

 10. Flini.. E shikoni endrra me gjell pasanikesh.
  Ne 26 prill kur te zgjoheni nga dhimbjet e fund shpines. Mos u cudisni kur ta shikoni RAMEN duke tall trapin me bashen. Qe serish do bej lojen ngriva shkriva. E ta keni serish aty si shul per “fitoren” e 2029.

  1. O Alas, ik meso te shkruash nje fjali nga fillimi deri ne fund se na lodhe koken duke lexu komentet e tua boshe dhe duke vene pike pas cdo tre fjaleve sikur po pret dru.Mos shkruaj me se ti e di qe Edi Rama i ka zet injorantet si puna jote qe nuk dine shkrim e kendim. Po vazhdove keshtu do ulesh ne detyre nga “sufllaqe” ne “byrek me qepe”:)

 11. @ I paemër 14:13 – Ke nevoje per ilace, njesoj si Ram rrumpalla. Jo se keni pasur ndonjehere ekuiliber mendor por tani keni shkare fare. Hajde, vazhdo tani me diarene e rradhes.

 12. Tha nire njeri shikoni endra me gjelle pasanikesh, Rama nuk humbet, se nuk ka Opozite qe te jete me e mire se kjo pozite, shikoni, laj-thaj edhe shtrylli forte te njenjtet jane , pionet e Sales

 13. Një listë të cilën e kërkon baza e Partisë Demokratike prej 3 muajsh, dhe që akoma nuk po publikohet, dhe mbahet top-secret. Thuhet se “lista është akoma në zyrën e kryetarit”, ashtu siç thuhet se “është Doktori ai që do të japë viston e fundit”.Edhe diskutimi për ta futur edhe në këto zgjedhje emrin e Berishës mbetet i hapur, përsa kohë që ai “nën hije” është edhe kryetar partie, ka bërë që kryetari Basha të mbetet mes hamendësive.

  Lufta mes klanesh në Partinë Demokratike sot më shumë se kurrë, është evidente. Në degët e rretheve si në Elbasan, Durrës, Korçë e Shkodër, ka plasur sherri mes “të deleguarve” të Bashës dhe atyre që mbetën jashtë listave,dy kambere të qifshin dy berbere si salihu dhe lulzimja,supen falas mos harro prasin mbaje ne bythe deri bene prill

 14. Ky Emerharruari i gjysmes komenteve eshte Ethem Lalaj i perhershmi rrotkarist enverist nje ish-kapterr nga katundi i Mehmet Shehut.
  Po pa surratin e Rames ne shkrim e zene dhimbjet e lindjes dhe nis e pellet si bucja kur e shkordhejne para e prapa.

 15. E para; ti shkofsh matan Vunoit, kjo s’i intereson fare shqiptareve, por ti si vllah/llacifac/capon/endacak i pa atdhe, nuk ke pse e vetquan vetveten nga Vunoi, ti nuk je shqiptar, prandaj s’mundesh qe te jesh nga Vunoi!

  E dyta; ti nuk je ashtu rastesisht, ne politike, ti je vazhdimi i Spiro Kolekes, qe u rekrutua nga lloxhat masonike ne Lion te Frances, kur ishte atje si refugjat (sikurse ti), ky barba Spirua, rastesisht ishte minister i Puneve Botore i mbretit Zog, ishte pjesebe te gjitha qeverive kuislinge gjate pushtimit nga Italia, ishte pse e treshes se Regjences (perfaqedonte orthodokset) gjate pushtimit nga hitlerianet, pastaj si per “cudi” u be minister i komunizmit, kur komunizmi nuk pati meshire as per pastruesit ne sherbim te regjimeve te meparshme, kur E. Hoxha, zbuloi se ky barba Spirua ishte ne sherbim te Asfalise greke e hoqi nga minister por e la si antar te Byrose Politike te PPSH, organi me i larte vendim marres, me vetem 13 antare (E. H. nuk t’a falte tradhetine, ai te varrte, por ky daja i jote tradhtar si per cudi shpetonte me “magji” si puna jote)!

  E treta; ti per pushtet, per para, shet edhe eshtrat e sateme ne varr, jo 3, 4, 5 mandate por po te ishte ne doren tende, ti do te cohesh edhe lugat nga varri per pushtet.

  E katerta; ta kesh te sigurte se mbas 25 Prillit, shqiptaret nuk do te dergojne ne shtepi, por do te cojne aty ku e ke vendin ne BURG!

 16. Sa per dijeni vrasesit jane ne politike dhe aspirojne per kryeministra. Ai qe propaganda te ka bere lavazh eshte sqaruar ne prokurori dhe eshte liliput ne krahasim me vrasesit e vertete.

 17. Rama i duhet Shqiperise pas 25 prillit qe ate Borxhin publik nga 90% ta beje 100%
  Rama i duhet shqiptareve qe te mbajne vendin e dyte pas sirianeve ne lufte per nga kerkesa per azil ne BE
  Rama i pare ne 1991 i beri shqiptaret te degjojne – Kemi edhe 6 dite buke!
  Rama i dyte ne 2021 u kujton shqiptareve – Nuk keni pare gje akoma!

 18. Rasti është historia më e dokumentuar korruptive e familjes Berisha tek “Klubi Partizani”. Nuk ka nevojë të jesh as ekspert, as prokuror, apo gjykatës, të kuptosh se si dhëndëri I Sali Berishës përdor firmën e vjehrrit, merr prona që nuk I takojnë, dhe brenda pronarëve, edhe një të tretën e gjithë pjesës për shkak të meritave që përdor pushtetin e vjehrit.

  Se çfarë do bëj SPAK me dosjen ngelet të shikohet, pasi tani e ka në dorë, por çfarë po bën shumica e shtypit shqiptar po shikohet.

  Asnjë fjalë!

  Asnjë TV, asnjë portal, asnjë gazetar personalisht, që është në influencën e opozitës, nuk e ka zënë në gojë. Dhe kjo hartë është goxha e zgjeruar në raport me pak gazeta dhe TV që po e përmendin. Kjo është një shenjë se shtypi që mbështet opozitën, është bërë një, me stlin e opozitës, që të mos flasi për korrupsionin e familjes Berisha me shpresë se fitorja e pushtetit do tua heq këtë telash dhe ai nuk do ndëshkohet.
  Masturbohuni o shpellkare debatikas të dobicit serb salih karaxhic berisha

  1. Shpellkaret te kane shkordhy aq fort sa nuk i heq nga goja Karet e tyre dhe prap pas tyre e kruan ate bythen e derrmuar or Ethem bythqir Lalaj derri katunarit nga katundet e Mallakastres.

 19. Nuk ka konkurencë, nuk ka opozitë, dhe tani vijmë tek opozita që do ishte shumë mirë të ekzistonte. Si do të ekzistonte opozita? E para, duhet të ishte në Parlament. Ne kemi një opozitë jashtë sistemit, e cila regjistrohet për herë të parë, rithemelohet Partia Demokratike në prag të zgjedhjeve. Dhe ne jemi fiks në 31 Mars të vitit 1991 kur sapo ishim formuar, shkuam tek presidenti i kohës, Ramiz Alia, edhe i thamë na shty pak ligjin e zgjedhjeve. Domethënë, opozitën shqiptare e kemi pa kontribut

 20. Emerharruari Ethem Lalaj NE OREN 10:06 sjell kopjen e rradhes nga uturaku TemA nga i Menderosuri i bythes pushteteve Baze.
  O Ethem budallai, ketu nuk te shkojne ato kopje! Ato jane vetem silazh bajgash per ju rilindjotet te mbllaciteni e te ngopeni por nuk vlejne per qytetaret qe e dijne kush po i varferion prej 8 vitesh, qeveria Ramuthit a opozita.

 21. Nje mesazh per te gjithe Zombit Rilindas te spiropalizuar.Kur u be levizja studentore e viteve 90 ishte dhe Rama aty. Kur te gjithe me Blendi Gonxhen ne krye vendosen te futeshin ne greve urie Rama nuk u fut.Ata u futen ne greve urie kurse Rama si legen qe eshte iku ne shtepi dhe hengri gjellen e mamit.Prandaj ky deshtak me shume mundesi sot mund te ishte duke lef per PD.Nejse le te shkoj ne Vuno se ka dhe nje bythqir tjeter qe jeton aty prej vitesh Arjan Konomin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu