• |
ide | kryesore

Dita ndërkombëtare e gruas sjell festime dhe protesta në botë

-Instant, Lajme, Të fundit

Grupet e grave gjithashtu kanë bërë thirrje për një “grevë feministe” të hënën për  më shumë barazi dhe të drejtat e grave në të gjitha fushat e jetës. Protesta të ngjashme në rrugë po organizohen në të gjithë vendin.


Në Singapor, aktivistët mbajtën një banderolë të madhe ku shkruhej “ndaloni vrasjen e grave”, dukë denoncuar në këtë mënyrë vrasjen e grave. Në Francë, 90 gra u vranë nga bashkëshortët e tyre,  vitin e kaluar sipas Ministrisë së Drejtësisë, nga 146 në 1919.


Grupet franceze që luftojnë dhunën ndaj grave thanë se rritja e dhunës ka të ngjarë të lidhet me masat e kufizimit të koronavirusit në vend. Raportet e dhunës në familje u rritën me 40% gjatë bllokimit të parë në mars-prill dhe me 60% gjatë të dytës në nëntor-dhjetor, sipas autoriteteve franceze.

“Ne duhet të vazhdojmë të luftojmë dhunën ndaj grave, por gjithashtu të luftojmë për më shumë të drejta.  Është e rëndësishme që të drejtat tona të mos cenohen kurrë, madje as në Francë ose në vende të tjera si në Europë ose Amerikën e Jugut sepse të drejtat e grave nuk fitohen kurrë,” tha një protestues.

Ndërsa kurdët në Ditën Ndërkombëtare të Gruas mbajtën një tubim në Qamichli, në Sirinë verilindore të kontrolluar nga autoritetet gjysmë-autonome.

“Ky tubim është për të rivendosur vetëbesimin e grave, dhe gjithashtu për edukimin dhe zhvillimin e tyre në mënyrë që të përballen me autoritarizmin, mërgimit dhe vrasjes që ekziston në shoqëri dhe për të mbrojtur fitimet e revolucionit,” tha Berevan, i cili festoi ngjarjen në Qamichli.

Në Rusi, Dita Ndërkombëtare e Grave është një festë publike, dhe në qytetin e Yekaterinburgut, oficerët ushtarakë festuan në rrugë dhe u dhuruan grave mbi 1.000 lule.

Përpara Ditës Ndërkombëtare të Gruas, Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) ka publikuar një raport të ri në përpjekje për të adresuar pabarazinë gjinore, posaçërisht për qindra miliona gra në vendet më të zhvilluara të botës.

“Ajo që ne po kërkojmë është që qeveria të miratojë të ardhura bazë të përkohshme për gratë. Nëse mendoni për rritjen e dhunës në familje, do të shihni se si vetëm gratë që kanë qasje në disa të ardhura themelore mund të shpëtojnë nga kjo situatë,” tha Raquel Laguna Drejtori i Gjinisë në UNDP  për Euronews.

Skema e të ardhurave bazë të përkohshme në shkallë të gjerë (TBI) e propozuar nga UNDP tregon se një investim mujor prej 0,07% të PBB-së së vendeve në zhvillim mund të sigurojë siguri financiare për 613 milion gra në moshë që jetojnë në kushte ekstreme të varfërisë, thonë autorët e raportit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu