• |
ide | kryesore

Përplasja në Elbasan/ Dy fytyrat e fushatës së PS për 25 Prillin

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Mjaftuan disa thirrje “Rama ik” nga militantët e PD në Elbasan, që Partia Socialiste të shfaqë një fytyrë tjetër, atë për të cilën Edi Rama është akuzuar se ia imponoi që nga viti 2013, fytyrën e të fortëve të lagjeve dhe ish të dënuarve që “kontribuojnë” në fushatën e Partisë Socialiste dhe shpërblehen me poste pas zgjedhjeve.


Flirti i lidershipit socialist me krimin bëri një hap pas për shkak të ligjit të dekriminalizimit, presionit të ambasadorëve të huaj dhe daljes së përgjimeve të dosjes 339 dhe 184 të prokurorisë, por skema u perfeksionua më tej dhe siç tregoi sherri Ditën e Verës është ende aktive.


Lexo edhe: PD zbërthen me detaje “anëtarët e krimit të organizuar” që ushtruan dhunë në Elbasan 

Mënyra se si funksion politika e Rilindjes është e tillë që para kamerave të televizioneve parakalojnë marionetat, njerëz të shkolluar, burra të mirëarsimuar, vazja apo gra që përdoren për fasadë në fjalime apo në debate publike. Për një post dhe për pak pushtet, këta pranojnë të bëhen fytyra e bukur e farsës elektorale.

Vini re se si Ditën e Verës në bulevardin kryesor të qytetit Rama marshoi mes qytetarëve duke pasur në krah kryebashkiakun Gledian Llatja, një djalë që përfaqëson në çdo hap që bën “çunin e mirë” dhe qytetar, kukulla perfekte për koperturën e Rilindjes.

Në krah të Ramës ishte edhe Evis Kushi, Ministre e Arsimit, ish pedagoge e Universitetit Aleksandër Xhuvani dhe që mund të flasë me orë të tëra pa pushim për shkollat, mësimdhënien dhe universitetet.

Bashkë me Ramën ishte edhe Taulant Balla. Vërtet ky mund të konsiderohet shëmbëlltyrë e provincës, allishverisheve, grykësisë apo edhe servilizimit politik, por gjithsesi mbetet i shkolluar jashtë vendit, njeriu që mban kontaketet me krimin, por vetë nuk e ka një të shkuar kriminale.

VIDEO-SKANDALI/ Policët e Elbasanit e lanë të ikte Suel Çelën

Këta të katërt, bashkë me Ramën që mbante lule në xhaketë e kadifenjtë, ishin “vitrina” e Partisë Socialiste, Ditën e Verës. Së bashku, përshëndesnin njerëzit në rrugë, u pritën në një familje të vjetër të Elbasanit dhe pinë kafe në një nga lokalet e vjetra të Kalasë së qytetit, të gjitha të transmetuara live në ERTV.

Por mjaftuan disa thirrje të militantëve të Partisë Demokratike, që fasada të prishej. Partia Socialiste shfaqi fytyrën tjetër, egërsinë dhe dhunën e njerëzve që qëndrojnë në prapavijë.

Në vend të Gledian Llatjes doli “Kel Çami”, në vend të Evis Kushit, u shfaq Pjerin Xhuvani dhe në vend të Taulant Ballës u fut “Nini”, në vend të fjalimeve për mikpritjen nisën sharjet në kor “Basha, Basha, të q.. fsha motrën” dhe fill pas kësaj nisi dajaku, fluturuan grushtat dhe njerëzit u shtrinë në tokë nga të goditurat. Më poshtë janë emrat që dolën në skenë sepse u thirr “Rama ik”:

 1. KELMEND YMER XHAFERRI ( pseudonimi Kel Çami) ka qënë më parë i dënuar për disa vepra penale dhe i përfshirë në incidentin kundër punonjësve të policisë në Elbasan tek Tregu Ushqimor, duke thyer me forcë postobllokun e policisë.
2. NINO, anëtar i krimit të organizuar.
3. MARSEL RROKAJ, anëtar i krimit të organizuar dhe djali i Agron Rrokës, drejtori i burgut Elbasan.
4. ERIS SKILJA, anëtar i krimit të organizuar.
5. NALDI METAJ (i njohur me pseodonimin BABALJA), anëtar i krimit të organizuar.
6. GËZIM RUSI, anëtar i krimit të organizuar.

Në media dolën fytyrat e tjera, ato të elementëve kriminalë që ndihmojnë sot në fushatë dhe nesër në pushtet kërkojnë shpërblim. Emrat që dolën nga “prapavija” nuk janë rastësi.

I ashtuquajturi Kel Çami është një nga protagonistët e përplasjes me policinë në tregun e qytetit dhe konfirmon edhe një herë se lidhjet e vjetra me bandat e qytetit nuk u shkëputën asnjëherë. Fushata i ka riaktivizuar edhe një herë tjetër “ushtarët” e partisë dhe kush thërret në publik “Rama ik” e ka punën pisk.©Lapsi.al

 

37 Comments

 1. Lidhja e rilindjes me krimin eshte si ajo nyja gordiane qe s’mundi ta zgjidhte askush deri sa atje

  kaloi Aleksandri i Madh. Kjo nyje,i thane, nuk e ka zgjidh askush. E zgjidh une -tha Aleksandri dhe

  nzorri shpaten dhe e preu. Kishte vetem kete zdhidhje- tha ai

  1. Bukur e ke bere paralelizmin me Aleksandrit i cili mund te ilustrohet saktesisht me snajperat e Saliut qe kane vrare popullin ne 2 prill ne Shkoder, 11 janar ne bulevard, Remzi Hoxhen,Kosta Trebicken,…….etj. qe mund ta finalizojme me 97-en dhe Gerdecin.

   1. Redaktoje or ti i paemfytyre i 14:11.
    Snajperet ishin te GRAMUT RRUCKES,krietarit te parlamutit socialist te sotem.
    Ministri i brendshem 1991,GRAMUT RRUCKA,me 2 Prill,vrau 4 njerez qe po merrnin pjese ne nji miting,JO PROTESTE,paqesor n’Shkoder.
    Ato nuk kishin hunje,tulla,gure apo shishe me lende djegese,si PROTESTUESIT e 21 Janarit te 2011-tes.
    “KOKE PALARET goditen policine,garden, dogjen makina,kazana plehrash,sulmuan me Mercedes postbllokun e kryeminstrise.
    Kur u qelluan nga garda iken si te dhjere.
    N’Shkoder asnji incident nuk ndodhi deri kur u lajmeru turma e tubuesve se jane vrare 4 persona.Me pas turma u hakmorr duke djegur ish komitetin e partise dhe disa dyqane shtetrore.
    Keto jane histori te shkrume dhe me pamje.

    1. “Karin ne pidh”, thone shkodranet.
     Saliu beri gjyq per Gramozin dhe nuk provoi asgje.
     Ps. Nuk keni te beni me nje shpellar ose katunar malok nga Vicidoli apo Cepani qe leh si zagar i beut te fshatit prandaj o bolet e vellait mos me cani koken e karit!

     1. Po ca fucking karin e mban veten o robshkerdhym, se dhe djali i mretneshes se Anglise te ishe sdo te hapeshe bythsh kaq shume duke ulkrahinat e tjera. Mund te mos jete provuar, por eshte e provuar se shoku Moz Cigarishtja te cilit i lepin bythen ti, ishte ministri i Rendit i komunizmint ne 1991. Kshu qe ato policet ne mos ai, drejtori i policise komuniste i u ka dhene urdher sepse kryetari i kooperatives se Boboshtices nuk i ka urdheruar.
      Dhe mos e vrit menjen se ti je hajdar nga koka te kembet, ti besh avokatine Gramoz Rucit je me shume se kokekar o kokekar.

     2. Po provoje njëherë që në vend të asaj kokës së vogël që e përmend me dhjetra herë, të përdorësh kokën që ke mbi supe e që Zoti ka venë aty trutë për të gjykuar.
      “Saliu bëri gjyq për Gramozin dhe nuk provoi asgjë”
      Është fjala për vitin 1991.
      Di ti që “Saliu” të ketë qenë ndonjëherë jurist, prokuror apo gjykatës ?
      I gjithë sistemi i drejtësisë, jo më në vitin 1991 , por edhe pas 10 vitesh drejtohej nga juristë të kohës së kriminelit Enver Hoxha e të Ramiz Alisë.
      PD e “Saliu” siç e përmend ti profesor doktor Berishën, pasi fituan zgjedhjet në vitin 1992, një ndër gjërat e para që bënë si qeveri demokratike, ishte çuarja para drejtësisë e Ramizit, Nexhnies ca prokurorëve kriminelë e ca byroistëve xhahilë.
      Gjykatat në përbërje të po atyre juristëve që kishin dhënë dënime me vdekje vetëm për një fjalë goje, e kthyen gjykimin e këtyre në estradë.
      Nga kriminelë vrasës e masakrues të një populli të tërë, i kthyen akuzat në qesharake, sa kafe kishte pirë Nexhmia e sa kafe kishte pirë Ramizi.
      Trimi i madh Gramozi, u tregua më i zgjuar.
      U aratis për në Greqi i veshur si grua për ti shpëtuar burgut, prej nga u kthye vetëm në 1997, kur hordhia e trushpëlarëve si ti , shpërtheu depot e armëve e risolli përsëri në pushtet punistët

   2. hahahha Snajperat e Saliut me 1991, o “saflloqe”, ta kane dhene gabim informacionin, 1991 ishte shoku Gramoz KaRuci Minister i Brendshem i qe kishte snajperat dhe urdheroi vrasjet.

    Epo kur te cani karin dhe me keto transformimie faktesh, kulmi!

   3. Ky eshte edhe mendimi im se vrasjet ne 2 prill ne Shkoder u bene me urdher te Saliut per te akuzuar me pas PPSH-en sepse duke menduar se kush ishte kjo parti te gjithe do e besonin kete genjeshter. Por kur Saliu vazhdoj serialin e vrasjese atehere shume njerez u ndergjegjesuan qe vrasjet i bente Saliu dhe askush tjeter.

  2. Une besoje se perplasja ne Elbasan Ka qen nje plane i organizume nga ilir Meta dhe Sali Berisha… Lulzim Basha thjeshte duhet te zbatone urrdhate qe i vine nga ilir Meta dhe Sali Berisha une mendoj se ata keto ksenare do it perserisin prap deri me 25 Prille por njerze qe i thone vetit njeri duhet te largohet dhe te Mose be pre e ketyre banditve … Se keta me shume me keto skenare done me then Amerikes se ne Jemi ne gjendje qe ta distabilizome Shqiprine po na ngacmove Neve ose familjet dhe pasurite tona po une besoje se keto Dy viktimave nuk trembin njeri

 2. sot në Ditë e Verës u dëshmua se liderët e partive politike të opozitës shqiptare, mbeten thjeshtë frymëzuesit e moralit të forcës dhe jo të forcës së moralit që i rikthen pakicat përmes rrugës demokratike në pushtet.

  E kanë dëshmuar se mbijetojnë përmes dhunës që në vitin 1991. Në vitin 1992. Edhe në vitin 1996, 1997 dhe në 1998, po e po. E kështu deri tek revolucioni i molotovëve të 2019. Për të ardhur tek dhuna në kryeqytetin e Ditës së Verës, në këtë pragzgjedhjesh të 25 prillit 2021.

  1. Per gomeret e ripjelljes ketu siper. Mbeshtetsit e PD ishin ne bulevard,dhe kane te drejten e tyre te konestojne kyeministrin e tyre. Nese te gjatit nuk i mbajne nervat ,mos te dale rrugeve. Sa per te forte ,u pame ne 92-shin si fshehet e u meket e pordha ne zemer u shkoi. Te njejtet zagare jeni,e dime,mjafton nje fshikull dhe filloni te kuisni si qen te rrahur. E dime se si zagare qe jeni kafshoni edhe nga mbrapa veç dijeni se atehere do hani drurin pas qafe njehere e mire.

 3. Keto jane fytyrat e verteta te PS-se.Edvin SherdhRama asht kryetari i tyre.
  Mjere ky popull per afrimin e diktatures te proletariatit te PS-KOMUNISTEVE.
  E pandjera,bashkeshortja e ishit EH,diku nga viti 1989-1990,pat thene:”U zgjuan kafshet”.Erresire paste aty ku asht!Keshtu edhe Edvin ShkerdhRama i quan kundershtaret e tij,shpellar,malok,cecen,me bisht,te terbuar etj.
  Edvin ShkerdhRama asht ,pa i hek asnji presje,EH-ja i sotem!
  KY ASHT MASHTRUESI EDVIN SHKERDHRAMA DHE MBRAPA I VJEN ERION VELIAJ!

 4. O Laps, ju dje treguat version tjeter te ngjarjes.
  Sot po thoni qe ishin ata te PD qe filluan me thirrjet Rama ik.
  Dmth keta Anetaret e Krimit, u versulen kur u ngacmuan.
  Se keta te PS jane kriminela te keq.
  Ata te PD – se , po. Ata jane kriminela te mire.
  Po leri Anetaret e Krimit.
  Gjarpri fle ju e zgjoni. Pastaj nuk ju pelqen kunderpergjigja.
  Ne fakt simpatizantet e majte ishin fare indiferente ndaj fushates. Bile disa te pavendosur, edhe mund te mos votonin.
  Po ku te le Meta.
  Ku te le Basha.
  Ata ju bene thirrje gjithe simpatizanteve dhe militanteve te majte te levizin, te shkunden, te mobilizohen.
  Pra jane veprimet e Metes dhe Bashes qe inatosin dhe mobilizojne votuesit e PS.

  1. Pse cpo ben Basha? Apo se po mundohet te beje nje fushtate me propozime dhe me ide? Apo je qe je do hash dhe ti gjize se nuk te rrihet? Une s’kam asgje kunder debatit, por jo te flasim per njerez qe bejne te kunderten e e asaj qe thua ti.

 5. o Rame, akoma me gangestera do vazhdosh te rrish. e shan Meten pastaj. ata duken nga video qe jan gangestera dhe i moren para me shpulla keta te PD-se.

   1. o rrot kari te ka verbuar syt suflakja. e lexon komentin apo jo o loqe njeri. ne komentin tim po shaj Ramen o kar me zile, nuk po mbroj Ramen. suflake trushkulur. cop idjoti.

 6. Bobo sa sufllaqe paska ngrene ai kar mentuesi mavi ,e paskan shperblyer mire se fyellit i renka vetem ne nje vrime,e kam fjalen per E’them Lalen ate krye karin e komenteve

 7. duke ju kujtuar historinë se si malësori i Tropojës dhe ai i Skraparit iu bën peshqesh politikës shqiptare në dhjetor 1990.

  Ilir Meta shkoi në takim me Ramiz Alinë si “përfaqësues” i studentëve, por në atë takim qëndroi në fund të rreshtit dhe nuk bëzajti asnjë fjalë përballë liderit komunist, aq sa nuk u mor vesh se përse ndodhej në atë takim historik ku fjala, e jo prezenca e heshtur, ishte e vetmja “armë” për ta vënë me shpatulla për muri udhëheqësin e fundit të regjimit komunist.

  Sali Berisha shkoi tek studentët si përfaqësues i Ramiz Alisë dhe i thurrte lavde atij me fjalime në qytetin “Studenti”, por e ktheu pllakën kur u ndesh po aty me fërshëllima e kundërshti nga mijëra studentë e pedagogë që ishin mbledhur pikërisht për ta rrëzuar Ramiz Alinë.Shkoni krujeni bythen prap per te bere antimitingje byrektore të salihut e metes se per bashen do ta hiqni vete mbas 25 prillit

 8. Me poshte keni deshmine para prokurorise se sekretares se ministrit Ado Bumçi, e cila pranon se ka nisur nje faks me shenimin “per Shkelzen Berishen”, permbajtja e te cilit ishte kopje e mendimit te letres qe Ministria e Drejtesise kishte dhene pro projektit te Gerdecit, per te cilin lobonte Shkelzeni.
  Faksi provon se ministri Bumçi, ashtu si dhe Mediu, i raportonin Shkelzenit per cdo shkrese qe benin pro projektit qe interesohej ai.
  Sekretarja pranon qarte se ka nisur faksin me ate shenim, se e njeh Shkelzen Berishen, dhe se ai ka qene dy here ne zyre tek Aldo Bumci per kete gje.
  Dhe mos pyesni pastaj, pse Aldua eshte gjithmone ne listen e deputetëve, pas Gerdecit

 9. Shkurt muhabeti Edvin rrugaci s mundi te mbaj nje grua per 4 vjet e jo me te mbaj pushtetin ky injorant vizatimi pa le me kur thot jam piktoraxhije 😂🤣apo kur i fal mamit Merkel disa piktura te cilat mbajn ere 💩💩

 10. I pari Pjerin Xhuvani “Pipi” ish deputet i LSI me 2009 dhe 2013.I arrestuar nga Rilindja per rimbursimin e ilceve bashke me Sokol Skuren qe me 2013 ishte ne listat e PS .Sot Pjerini eshte me Ps kurse Sokoli me LSI.I l kuptoni bindja e tyre eshte paraja.Me 2017 ky grup ishte grupi qe mbeshteste me bekimin e Rames PDIU dhe ishin kundra LSI sot ato jane ne terren serish.Faji eshte i drejtesise dhe i njerezve qe shumica rrijne indiferente dhe shiten per 20 000 leke pavarsisht se ajo shume iken shume shpejt.Ndersa keto marrin poste te larta dhe bejne para publike sa te mundin dhe behen “trima” ne zgjedhje.Drejtesi nuk ka.Ata kane plagosur ,jane arrestuar me arme apo kane vrare dhe prap kane dale te pafajshem.Kush do ti denoje? A e dini ju se sot eshte prokuror i rrethit te Elb vellai i kandidatit te renditur i 3 ne Ps ,ogici i Taulantit . E kuptoni ku jetojme ne sot .Une flas si elbasanas kur dikur perfaqesoheshim ne parlament nga Mithat Frasheri,Kol Popa,Dr Paparisto apo i madhi i te medhenjve Aleks Buda kurse sot nga Qifi ,Bujari apo Taulanti.O zoooot.
  Ne kohen e partise se Punes kishim deputet aktorin Demir Hyskja vertet nder apo nga 92-96 perfaqesoheshim nga Robert Ndrenika kurse sot nga Monika apo hajduti Haxhinasto.
  Kurse “cunave problematike” qe permendi Gjiknuri qe ishin cunat e Elb dhe miqte e Qifit i them larg duart kete here nga zgjedhjet sepse vete koha ka treguar se politika te perdor pastaj pasi te ka shtrydhur mire e mire te hedh .Po ju kujtoj Lanin e Vites,ndjeste paste. Cupin qe “vari” veten ne burg sepse i dilnin te palarat Neritan Cekes,Edhe sot po vuajne burgim te perjetshem Llaci dhe Tan Kateshi se u perfshin me Neritan Ceken.Shikoni punet e juaja dhe mos u ngaterroni se beheni me hasem kot.Politikanet ikin e vijne kurse ne jetojme cdo dite ketu.
  Te njejten gje mund te them dhe per vellezerit Kuci te Viktoria Investit qe kane bere te njejten gje per PD e Bashes me 2007 apo 2009 dhe 2011 se ne 2013 su ndien me.Cdo parti ke llumi eshte mbeshtetur

 11. Per ju me siper une koken e karit ve t’iu pergjet se deri aty shkon intelekti tuaj, prandaj mos u ndjeni te ofenduar per ate qe meritoni.

 12. Është europian, i qetë, i qeshur, nuk ka ndonjë histori grushti me të dashurat, merret me argumentin. I ngjan kryeministrit tim holandez. Të paktën, aq sa shoh unë. Nuk ka pamje pashai apo bejlurçine. Shqiptarët, nëse duan të vazhdojnë me pashallëqe, në dorë e kanë, dhe janë në të drejtën e tyre.Keto rreshta jane të flutures hollandeze cuffia eshte ajo mendon njelloj si rama qe lulushi eshte cun i mire po vetem kaq,se lulushi ka ne kurriz Gerdecin,21janarin dhe 250 milion rr Kombit

 13. Andi kurvë Bushatoviç të qifsha gruan je bo si gore . Ty sikur të ta shkërdhy gruan Rama që e ke kaq inot

  1. E ka inot se eshte skizofren dhe eshte fyerje inteligjence te drejtohesh nga nje psikopat rrotkari. Kjo eshte diferenca mes atij qe e ka inot dhe ty qe i lepin bythen Rames. Robshkerdhym!

 14. Kti ANDI BUSHATOVIÇIT sikur i ka shkërdhy gruan Rama që e ka inot. Andi ka fillu me i ra nllap bythës së Sali Kurvës

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu