• |
ide | kryesore

Publikohet lista e fituesve të Bafta 2021

-Instant, Paparazzi, Slider

Ceremonia e çmimeve “Bafta” këtë vit u prezantuan nga Dermot O’Leary, Clara Amfo dhe Edith Bowman.
Treshja organizuan një ceremoni të shpërndarë gjatë dy netëve në 10 dhe 11 prill me të gjithë të nominuarit që pranuan çmimet e tyre virtualisht për shkak të pandemisë Covid.


Sipas burimeve të BBC shfaqja e parë ishte planifikuar fillimisht të fillonte në 8 pasdite, por më pas ata morën një vendim për të shtyrë transmetimin për një orë.
Lista zyrtare e fituesve:
*WINNER* ROCKS
Lucy Pardee
CALM WITH HORSES
Shaheen Baig
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
Alexa L. Fogel
MINARI
Julia Kim
PROMISING YOUNG WOMAN
Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu
Projektimi i kostumeve
*WINNER* MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Ann Roth
AMMONITE
Michael O’Connor
THE DIG
Alice Babidge
EMMA
Alexandra Byrne
MANK
Trish Summerville
“Makijazh & flokët”
*WINNER* MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal
THE DIG
Jenny Shircore
HILLBILLY ELEGY
Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle
MANK
Kimberley Spiteri, Gigi Williams
PINOCCHIO
Mark Coulier
Dizajni i projektimit
*WINNER* MANK
Donald Graham Burt, Jan Pascale
THE DIG
Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
THE FATHER
Peter Francis, Cathy Featherstone
NEWS OF THE WORLD


David Crank, Elizabeth Keenan
REBECCA
Sarah Greenwood, Katie Spencer
Zërimi
*WINNER* SOUND OF METAL
Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc
GREYHOUND
Beau Borders, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Warren Shaw, David Wyman
NEWS OF THE WORLD
Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney
NOMADLAND
Sergio Diaz, Zach Seivers, M. Wolf Snyder
SOUL
Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker
Efektet vizuale
*WINNER* TENET
Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley
GREYHOUND
Pete Bebb, Nathan McGuinness, Sebastian von Overheidt
THE MIDNIGHT SKY
Matt Kasmir, Chris Lawrence, David Watkins
MULAN
Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury
THE ONE AND ONLY IVAN
Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher
Film i shkurtër britanez
*WINNER* THE PRESENT
Farah Nabulsi
EYELASH
Jesse Lewis-Reece, Ike Newman
LIZARD
Akinola Davies, Rachel Dargavel, Wale Davies
LUCKY BREAK
John Addis, Rami Sarras Pantoja
MISS CURVY
Ghada Eldemellawy
Film i shkurtër britanez/animacion
*WINNER* THE OWL AND THE PUSSYCAT
Mole Hill, Laura Duncalf
THE FIRE NEXT TIME
Renaldho Pelle, Yanling Wang, Kerry Jade Kolbe
THE SONG OF A LOST BOY
Daniel Quirke, Jamie MacDonald, Brid Arnstein

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu