• |
ide | kryesore

PD në Korçë denoncon tentativat për blerje të votës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Drejtuesi politik i PD-së në qarkun e Korçës, Edmond Spaho ka bërë një denoncim se po vidhet vota për zgjedhjet e 25 prillit.


“Mbrëmë rreth mesnatës, struktura e mbrojtjes së votës së PD në fshatin Podgorie ndaloi tre makina të njësisë administrative Vreshtas me rreth 7 punonjës të kësaj njësie në to.Dy prej makinave të markave Mercedes dhe Ëolksvagen të drejtuara nga Soni Laraku dhe Andi Zaqellari u larguan me forcë, kurse makina e tretë e drejtuar nga administratori i Njësisë Administrative Vreshtas Cezar Bezati dhe shoqërues Gerti Tabaku, u bllokua.

Në terren së bashku me ta ishte edhe kryetari i PS të Podgories dhe njekohësisht zyrtar i tatimeve Korcë Izmi Çoçka. Pasi u njoftua Policia, mbërritën forcat e rendit të cilët ushtruan presion për lirimin e rrugës dhe të makinës së bllokuar.

Me insistimin e përfaqësuesve të PD u kërkua që makina të kontrollohej dhe kjo u arrit në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme. Nga një kontroll i përciptë në vend në makinën e administratorit u gjenden:

Lista e zgjedhësve të fshatit Podgorie. Listë e patronazhit të fshatit Podgorie me patronazhist administratorin Çezar Bezati,

Liste e shkruar me dorë me emra banoresh të këtij fshati të cilën policia refuzoi ta bejë publike.

Pas shoqërimit të makinës së administratorit në Drejtorinë e Policisë Korcëdhe pyetjes së administratorit dhe dëshmitarëve okulare , Drejtoria e Policisë vendosi të lirojë administratorin Çezar Bezati dhe shoqëruesin e tij Gerti Tabaku si dhe të ndaloje për bllokim rruge tre simpatizantë të PD, Ahmet Goroveci, Endrison Dushku dhe Fatjon Dushku.

Ju bëj thirrje të gjithë anëtareve dhe simpatizantëve të PD që të vazhdojnë të qëndrojnë dhe mbrojnë me çdo mjet vullnetin e qytetarëve për ndryshim nga shitblerja e votës”, tha Spaho.

 3 Comments

  1. Ketyre kurvave eshte me i qi robt keq fare! T’i kishit fut nje te rrahur te mire se ne burg do shkonit gjithsesi. I fshehin leket kurvat, nuk eshte kollaj t’ja kapesh pa e kontrolluar imtesisht makinen. Po kush ta kontrolloje imtesisht, policia e shkerdhates qe del ne studio dhe leshon verdiktin qe leket ishin per pune tjeter?

  2. Bandat e Rilindjes blejne vota, policia i ka provat ne makine e i le te lire. Balla del ne tv thote PD ka kijuar grupe paramilitare. Ju qifasha rracen plera, doni shesh me bo pershesh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *