• |
ide | kryesore

Video/ Roma një katastrofë: me mendjen tek Manchester United humbet me Cagliarin

-Instant, Sport, Video

Tetë ditë më vonë ajri në Sardegna Arena është padyshim më i freskët. Të shtunën e kaluar, në minutën e 90 të ndeshjes në shtëpi kundër Parmës, Cagliari i Semplicit mundej 2-3, me humnerën e rënies në Serie B vetëm një hap larg. Pastaj rikthimi i bujshëm deri në përfundimtaren 4-3 në shtesë, suksesi në Udine dhe tani ndeshja 3-2 në shtëpi kundër Romës, që vlen fitoren e tretë radhazi dhe arritje e Beneventos në 31 pikë me një ndeshje të drejtpërdrejtë për tu luajtur në Vigorito pas dy javësh. Merita e një grupi, ai kuqeblù, që kur preku fundin filloi të ngrihej me lojtarët e tij më agresivë, si Nandez dhe Marin, dhe me cilësi, si Joao Pedro. Nga ana tjetër, Roma, konfirmoi se e kishin stakuar mendjen nga kampionati, duke humbur suksesin për ndeshjen e tretë me radhë dhe duke parë dritat verbuese të Sassuolos në pasqyrë. Mendja është e gjitha në Europa League dhe përballja e dyfishtë me Manchester United në rrugën që si çmim do të shihte një vend në Ligën e Kampionëve të ardhshëm.
Gjithashtu në këtë rast, mes një gabimi dhe një tjetri që ndikoi në fazën mbrojtëse për të dy palët, ndryshimi u bë nga motivimi, ai që në momentin e duhur të ndihmon të bësh një sprint në shtesë, një rikuperim vendimtar ose një gabim më pak. Që nga fillimi Cagliari, i rreshtuar me dy sulmues plus Joao Pedro, mori fushën me qëndrimin e duhur, duke gjetur avantazhin në minutën e 4 ‘me Lykogiannis i aftë të ndiqte krosimin e ulët të Nandez në zonë nga e majta, pas driblimit, shumë të thjeshtë, ndaj Diaëara. Reagimi i verdhekuqve erdhi nga Carles Perez, më aktivi i të tijve, që barazoi duke bërë spond me shtyllën në minutën e 27, por në pjesën e dytë sardët bënë goditjen vendimtare në fund.


Në njëzet minutat e para pas pushimit, ekipi i Semplicit prodhoi përpjekjet e tyre maksimale në përpjekje të vinte në vështirësi verdhekuqtë dhe duke gjetur dy gola në hapësirën prej shtatë minutash, fillimisht me Marin, me një të djathtë në hyrje të zonës pasi topit të humbur në mënyrë banale nga Mancini, pastaj me Joao Pedro, i patrazuar në kërcimin në shtyllën e parë, mes Karsdorp dhe Villar, në zhvillimet e një goditje këndi. Gjithashtu nga flamuri erdhi edhe goli i dytë i Romës, me Fazio, që mbajti ndeshjen në tension deri në shpërthimin e fundit të gëzimit për Cagliari i cili tani mund të prekë shpëtimin me dorë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu