• |

Video/ Gol i anulluar e autogol: Napoli i lë targën Juventusit për Champions

Napoli vrapon drejt Champions, duke lënë prapa Juventus, që i duhet një mrekulli në javën e fundit për tia dalë. Në javën e 37 të Serie A, ekipi i Gattusos mposhti Fiorentinën 2-0 dhe përkohësisht merr vendin e tretë. Një pjesën e parë e ekuilibruar në Franchi: Abisso anuloi një gol të parregullt të Vlahovic dhe Insigne goditi traversën me një goditje të lirë. Në pjesën e dytë, napoletanët ndryshuan ritmin dhe vendosën ndeshjen falë Insignes (56 ‘) dhe një autogoli të Venuti (67’).

Ëndërra e Napolit për Champions vazhdon. Skuadra e Gattusos kundër Fiorentinës bën goditjen në Franchi 2-0 dhe kthehet përpara Juventus në renditje (dhe momentalisht edhe para Milanit që luan sonte me Cagliari). Në pjesën e parë, Napoli e filloi me ritëm të lartë me Osimhen që mundohet shumë përpara, por pa mundur të thyejë rezistencën e mbrojtjes Viola. Për ti dhënë tension ndeshjes mendoi një gol i anulluar në të 13’. Vlahovic goditi saktë me kokë, por arbitri Abisso sinjalizoi offside. Në minutën e 33 ’skuadra e Gattuso për pak sa nuk kaloi në avantazh, por goditja e dënimit e Insignes u stampua në traversë.

Pika e kthesës për Napolin erdhi në minutën e 53 kur Abisso thirret nga Var për të vlerësuar një tërheqje të Milenkovic ndaj Rrahmanit, në zonën viola. Penalltinë e dhuruar e mori përsipër Insigne: tepër qendrore goditja e sulmuesit që grushtohet nga Terracciano, por topi mbetet në këmbët e Insigne që e shtyu në rrjetë. Dorëzimi i Fiorentinës që pëson të dytin pak minuta më vonë. Insigne shërbeu për Zielinski i cili goditi, duke gjetur devijimin fatal të Venutit, që nxjerr jashtë loje portierin e Fiorentinës. Tani, vendi për në Champions do të caktohet në javën e fundit. Napoli do të luajë ndeshjen vendimtare në shtëpi me Veronën, ndërsa Juventus në Dall’Ara kundër Bolonjës.