• |
ide | kryesore

Kurti flet për polemikën me Brnabiç në Samitin e Tiranës: Serbia po mban peng veten

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Në një dalje për mediat mbi zhvillimet e Samitit në Tiranë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti komentoi edhe për një polemikë me kryeministren serbe Ana Brnabiç.


“Ka ekzistuar një lloj polimike për shkak se nuk dëshironte të pranonte se Serbia është shtet i pavarur dhe sovran. Unë theksova që Serbia do të duhej të shkëputej nga regjimi i Miloshevicit dhe trashëgimia e tij, meqenëse s’ka zgjidhje tjetër vec se të njihet pavarësia e Kosovës.


Përplasen në Tiranë Kurti dhe kryeministrja serbe: Dëshironi të na pushtoni sërish? 

Ne Duam të integrohemi në BE, në NATO. Njohja e Kosovës është e vlefshme edhe për Serbinë, që po e mban veten peng. Para 13 viteve Kosova e ka shpallur pavarësinë nga Serbia, është koha e fundit që bëjë tashmë Sebia” u shpreh Kurti për mediat.

1 Comment

  1. një zyrtar aktual ose ish-zyrtar i qeverisë në çdo nivel të qeverisjes në Ballkanin Perëndimor, të tilla si keqpërdorimi i pasurive publike, shpronësimi i pasurive private për përfitime personale ose qëllime politike, ose ryshfet;”, thuhet në pikën 5 të urdhrit.

    Kjo pikë e urdhrit të Joe Biden përputhet me njoftimin e DASH të datës 19 maji 2021, për të pëfshirë Sali Berishën dhe Familjen e tij në listën e zezë për korrupsion. Urdhri është një mesazh i dyfishtë për Sali Berishën. Së pari, Berisha është subjekt i urdhrit, pasi është shpallur nga DASH non grata si i korruptuar. Së dyti, urdhri hedh poshtë propagandën e Berishës së përfshirja e tij në listën e zezë është një vendim individual i Antony Blinken

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.